MERSİN VE AKDENİZ BÖLGESİ ŞEHİRLERİNDE BİSİKLET TURİZMİNE İLGİ

28-29 Haziran 2022 tarihlerinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde EuroVelo bağlamında bisiklet turizmi semineri ve saha çalışması düzenlendi, EuroVelo ulusal koordinatörü ENVERÇEVKO’yu temsilen Feridun hoca ve ben katılımcılara bilgi verdik, Mersin BB’nin bisiklet altyapı çalışmalarını yerinde görme ve yerel bisiklet toplulukları ve dernekleriyle bir araya gelme fırsatı bulduk.

Seminerin düzenlenmesi Mersin Bisikletli Gezginler Derneği başkanı ve Tüm Bisiklet Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Ahmet Salih Özenir’in girişimleriyle sağlandı. Kendisi aynı zamanda Mersin BB bünyesindeki Mersine Değer Katanlar Kurulu’nun bir üyesi. Kurula EuroVelo hakkında bilgi vererek Mersin’in, bu bisiklet rotaları ağına katılmasını önermiş, kurul da bu fikri benimseyerek harekete geçmiş. EuroVelo ulusal koordinatörü olarak biz de bu güzergahta aynı rota üzerinde bulunması gereken Aydın, Muğla, Antalya, Adana ve Hatay belediyelerine de davet gönderilmesini önerdik, bu davete Hatay ve Antalya Büyükşehir Belediyeleri olumlu cevap verip katılınca seminer daha kapsamlı bir hal aldı. Katılamayan belediyelerle de temasa geçilerek bir çalışma grubu kurulması fikri benimsendi. Önümüzdeki günlerde bu konudaki çalışmalar devam edecek.

Diğer yandan burada yapılan çalışmaları ve bölge belediyeleri ve bisiklet sivil toplum ötgütlerinin bu konudaki motivasyonunu canlı bağlantı ile Brüksel’deki EuroVelo direktörü Ed Lancaster ile de paylaştık. Kendisinin ortamdan son derece olumlu etkilendiğini söylememiz mümkün.

Seminere katılan bisiklet sivil toplum örgütü temsilcilerinin sayısı da oldukça fazlaydı. Organizasyonu yapan Mersin Bisikletli Gezginler Derneği bu konuda da titizlikle çalışmış, topluluk ve derneklerin tamamının davet edilmesini sağlamış.

Diğer başlıklar

Buradaki 2 günlük programa bir de Salı akşamı turu sığdırmayı başardık ki, bundan bahsetmeden geçemeyeceğim. Bu turun en ilginç tarafı (bence) ta en başından beri tura katılanların isim listeleri oluşturulmuş. Biz kaçıncı tura katıldık dersiniz? Bunun cevabı aşağıdaki fotoğrafta.

Tur belli sayılara ulaştığında anı magnetleri yapılıp katılımcılara dağıtılıyormuş. Ne ince bir düşünce.

Mersin BB’nin bazı otobüslerinde bisiklet taşıyıcıları var. Uzak ilçelere gidip bisiklet sürüşü yapmak isteyenlere hizmet vermesi amaçlanmış. Bisiklet taşıyıcılı otobüs sayısı halen 25 ama yeni otobüslerin de yakında filoya katılacağını başkan Seçer’in seminerde yaptığı açılış konuşmasında öğrendik. Bisiklet taşıyıcılı otobüslerin hangi güzergahlarda ve hangi saatlerde hizmet verdiğini görmek için buraya tıklayınız.

Bisikletten inmeden kullanılabilen çalışma masası, bisikletle trafikte beklerken destek alınabilen ayak koyma platformu, bisiklet tamir noktası gibi bisikletlinin hayatını kolaylaştırıcı öğeler de bisiklet yolunu süsleyen diğer unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Tarsus tarihi merkez

Tarsus’un tarihi merkezini kapsayan bir bisiklet rotası belediye tarafından planlanmış. Ziyaretçiler bu bölgeyi kiraladıkları bisikletlerle dolaşabilecek.

Tarsus’u ziyaret etmek için bolca zaman ayırmalısınız. Gezilecek yerlerden birisi de eski Tarsus evleri bölgesi. Ümit Yaşar Oğuzcan Evi buradaki eserlerden birisi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s