EUROVELO KONSEYİNE TÜRK ÜYE

EuroVelo yıllık olağan genel kurulu 13 Haziran 2022’de Ljubljana’da Velocity Konferansı öncesinde yapıldı. Kurulda ülkemiz açısından güzel bir gelişme yaşandı. Bisiklet aktivisti Pınar Pinzuti EuroVelo konseyine seçildi.

EuroVelo ağı ulusal koordinatörler ve ulusal koordinasyon merkezleri ve çeşitli paydaşların desteğiyle EuroVelo Yönetim Kurulu tarafından idare ediliyor. En yüksek karar birimi Avrupa Bisikletliler Federasyonu. 2007 yılında ECF EuroVelo operasyonları için danışma kurulu niteliğindeki EuroVelo Konseyi’ni oluşturdu. Konsey yılda 4 kez bir araya geliyor ve üç yıllık süreyle atanmış 8 üyesi bulunuyor.

Pınar Pinzuti online bisiklet dergisi (Milano merkezli) Bikeitalia’da editör olarak görev alıyor.

 İtalya’daki ilk ve tek bisiklet turizm fuarı Fiera del Cicloturismo’nun direktörü.

  Herkes için bisiklet çalışmaları nedeniyle Birleşmiş Milletler Dünya Bisiklet Günü 2022 özel liderlik ve mükemmellik ödülü sahibi.

2013’ten beri Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nu organize ediyor. SKBT 30 ülkede 200 şehirde 250000 kişinin katılımıyla gerçekleşiyor.

 Christian Weinberger ve Spiros Papageorgiou konseye seçilen diğer adaylar. Christian Weinberger Avusturya Ulusal EuroVelo Koordinatörü (NEC) danışmanı ve projeler direktörü. Avusturya Ulusal Koordinatörü bu genel kurulda yapılan teklifle Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne dönüştü.

Spiros Papageorgiou 1999’da MBike Bisiklet Dergisi’ni kurdu. 2008’de Atina Bisiklet Festivali’ni başlattı

Cities for Cycling Derneği’ni kurdu, bu dernek 2013’te ECF üyesi oldu.

Cities for Cycling uzun süre Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğünü yürüttükten sonra 2021’de Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne dönüştü. Merkez, üyeleri Ulaştırma Bakanlığı, Yunanistan Merkez Belediyeler Birliği ve Cities for Cycling Derneği’nden oluşuyor.

Papageorgiou ile İzmir EuroVelo 8 uzantı rotası hazırlık çalışmaları döneminde tanıştık. Kendisi ve Yunanistan Ulusal Koordinasyon Merkezi ülkemiz için önemli; çünkü EuroVelo rota çalışmalarındaki en önemli şartlardan birisi de 2 ülke işbirliği zorunluluğu.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s