VELOCITY 2022 LJUBLJANA

Ulusal EuroVelo koordinatörü ENVERÇEVKO olarak Velocity 2022 Ljubljana’dayız.

Bir yıl Avrupa’da, diğer yıl Avrupa dışında düzenlenen konferansın bu seneki ev Sahibi Slovenya’nın başkenti aynı zamanda 2016’nın yeşil başkenti seçilen Ljubljana. Özellikle motorlu taşıtlara getirdiği kısıtlamalar ve iyi çalışan toplu taşıma sistemi ve bu düşünce yapısını benimsemiş insanlarıyla sakin şehir havasının hakim olduğu, Sava nehrinin güzellikler kattığı 280000 nüfuslu yaşanabilir bir şehir burası. Bisiklet başına en fazla mesafenin (dünya genelinde) burada kat edildiği kayıtlara geçmiş.

Konferansın ilk gününden notlar

Fransız Bisiklet Kullanıcıları Federasyonu ülke çapında düzenlediği çalışma ile 180 eğitmenle 300.000 çocuğa bisiklet eğitimi vermeyi amaçlıyor. Projenin adı: GenerationVelo. Fransız Hükümeti ile sivil toplum örgütü ortak çalışmasına güzel bir örnek.

ProVelo Belçika, Wallonia’da şehri İkinci Dünya Savaşı sonrası işgal eden otomobillerden geri almak için çalışıyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da okula giden çocukların 3’te 1’i (Yaklaşık 25000)Kids on Bikes projesine kaydolmuş.

Filipinlerden: Geçici bisiklet şeritleri bir yıl içinde ayrılmış bisiklet yoluna dönüşüyor.

Şehirler tıkanmış durumda, akaryakıt fiyatları zirve yapıyor, dolayısıyla şehirler en sürdürülebilir ulaşım modeli olan bisiklete dönüyor. Avrupa Birliği bisikleti görmezden gelemez. Bisiklet ekonomimizi güçlendiren, sıfır emisyonlu, verimli bir çözümdür. Georges Gilkinet

Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomi Komisyonu başkan yardımcısı Robert Thaler: Komşu Avusturya’nın vatandaşı olarak Ljubljana’yı otomobil seven bir şehir olarak biliyordum. Günümüze kadar gerçekleştirdiği değişimden büyülendim. Ulusal stratejiler ve hedefler bisikletin yaygınlaşması için önemli.

2024’te AB dönem başkanlığını devralacak olan Almanya’nın Aktif Ulaşım bakanı, 2024 yılının Avrupa’da bisiklet yılı olması önerisini AB komisyon başkanına ilettiğini bildirdi.

Velocity Viyana 2013’te sağlık ve ulaşım bakanlarının buluşması şaka olarak dile getirilmişti, şimdi gerçek oldu: Avrupa Bisiklet Planı hazırlandı.

Almanya Dijital Ulaşım Bakanı Olli Luksic hedeflerini açıkladı: Ülkemizi bir bisiklet ülkesine dönüştürmek için kesintisiz ve güvenli bisiklet yolu ağları kurmak ve bisiklet turizmini EuroVelo ağına dayalı olarak geliştirmek.

2017’deki sirkülasyon planıyla büyük bir adım attık. Bu planla birlikte bisiklet kullanımı oranı %22’den 35’e yükseldi. Son 10 yılda 30 bisiklet köprüsü yaptık. Ve görüyoruz ki bisiklet kullananların oranı hala artıyor. Sadece Ghent halkı değil, çevredeki şehirlerde ve banliyölerde de durum aynı.

Filip Watteuw

Gdansk’ta 1999’da insanların sadece %1’i bisiklet kullanıyordu. Üç yılda bunu ikiye katladık. 2016’da bu oran %6 idi. Bu Mayıs’ta şehrimizdeki çocuklar okula bisikletle giderek 1 milyon km mesafe kat ettiler.

A. Dulkiewicz, Belediye Başkanı

Avrupa Birliği Ulaşım Komisyonu eski başkanı Violeta Bulc: Bütün bu değişimler yatırım ve strateji olmadan gerçekleşemez. Değişim gerçekleştirmek istiyorsak bütün paydaşların dahil olduğu bir eko sistemde sistematik olarak işbirliği yapmalıyız.

T

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s