JACQUES BREL YOUTH HOSTEL

25-26-27 Nisan 2022 tarihlerinde Brüksel’deki bu hostelde kaldım. Malum, Euro kuru yüksek olunca otelde kalmak pek mümkün olmuyor. Buradaki konaklama için kahvaltı dahil 1200 TL ödedim. Otelde kalsaydım en az iki katı olacaktı. 4 kişilik odayı gençlerle paylaştım. Herhangi bir sorun yaşamadım. Genellikle başka ülkelerden gelen çocuklar. Bir tanesi daha konuşkandı, onunla sohbet ettik. Slovenyalı bir kayak sporcusuymuş. Erzurum’a bir şampiyona için gelmiş.

Bu hostel adını ünlü sanatçıdan almış. Hakkında bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayınız.

Muhtemelen en ünlü şarkısını da şuraya bırakayım. Büyük olasılıkla tanıyacaksınız bu şarkıyı.

Şuraya da Zeki Müren’in kendi yazdığı sözlerle Türkçe’ye uyarlanmış halini bırakıyorum.

Benim bu hostelde konaklamam için ikinci bir sebep daha vardı: Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun EuroVelo direktörlüğü tarafından düzenlenen EuroVelo rota denetçisi sertifikasyon eğitimi burada yapılıyordu. Önceden Warmshowers üzerinden beni misafir edecek bir aile bulmuştum, ama ulaşım kolaylığı olması ve aileyle geçirecek zamanım olmayacağı düşüncesiyle bu tercihi yaptım.

Katıldığım eğitimle ilgili yazım için buraya tıklayınız.

Gelelim hostelin değerlendirmesine.

Öncelikle hostelimiz çok merkezi bir noktada bulunuyor. Avrupa Parlamentosu’na 1,5-2 km mesafede. Benim zamanım olmadığı için yürüyüşe çıkamadım, ama haritadan bakıldığında bir çok önemli noktaya yakın. Bu noktalardan birisi de Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun Rue de Franklin’deki ofisi. Eğitim süresince öğle yemeklerini Federasyonun bulunduğu binanın zemin katındaki Tandem Bike Cafe’de yedik, akşamüstü sohbetlerini yine burada yaptık.

Benim kaldığım 302 nolu oda yan sokağa bakıyordu ve yeterince ferahtı. Çarşaflar tertemizdi, yatak ve yastıklar branda benzeri ama terletmeyen özel bir malzemeyle kaplanmış, dolayısıyla daha iyi hijyen sağlanmış. Çarşafı ve yastık kılıfını kendiniz takıyorsunuz. Çıkarken de toplayıp koridordaki kirli çarşaf dolabına atmanız gerekiyor. Çarşaf, yastık kılıfı ve battaniye ödediğiniz fiyata dahil. Banyo tuvalet daha önce kaldığım hostellerdeki gibi koridorda değil, odanın içinde ve yakın zaman önce yenilendiği belli oluyor. 4 yıldızlı bir otel odasının banyosuyla yanı kalitede algısı oluştu bende.

Açık büfe kahvaltı fiyata dahil. Kahvaltıda sunulan zengin çeşitli ürünlerin kalitesi hemen dikkat çekiyor. Böyle bir tesiste sıkma portakal suyu bulmak gerçekten şaşırtıcı. Ayrıca bazı ürünlerin üstünde ‘fair trade’ etiketi görmek de beni şaşırttı. Bu etikete sahip ürünler, çalışanların haklarının korunduğu, organik ve üretim aşamasında çevrenin kirletilmediği anlamına geliyor. Fair trade nedir?

Tesiste toplantı odaları ve ücretsiz wi-fi erişimi var.

Valiz emanet olanağı sunuluyor.

Yürüyüş ve bisiklet tur organizasyonları da yapılıyor. Belçika bisiklet tatili için tercih edilebilecek ülkeler arasında iyi bir yere sahip. Güvenli uzun yol rotalarıyla keyifli bir bisiklet tatilinin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s