EuroVelo ROTA DENETÇİ SERTİFİKASYONU

Ülkemizde bisiklet turizmi için dikkat çeken çabalar var. Kültür ve Turizm Bakanlığı tanıtım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı rota planlaması ve inşası konusunda yoğun bir çalışma içinde. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde yer alan bölgesel rotaların ulusal bir rota ağında bütünleştirilmesi ve sonrasında da dünyanın en organize bisikelt turizmi projesi olan EuroVelo’ya dahil edilmesi amaçlanıyor. Konu EuroVelo olunca ilgililer EuroVelo ulusal koordinatörü Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği ile irtibata geçiyor. Bu konudaki ilk somut çalışma İzmir Büyükşehir Belediyesi ile yapıldı ve bölgesel rota EuroVelo 8’in uzantı rotası olarak onaylandı. Görünüşe bakılırsa başka bölgeler ve şehirler de bu konuda istekli.

Sürecin teknik boyutunda Avrupa Bisikletliler Federasyonu tarafından eğitime tabi tutulan ve sertifikalandırılan rota denetçileri var. Rotanın Avrupa Sertifikasyon Standardına uyum konusunda ne durumda olduğunu rota üzerinde yaptıkları değerlendirme ile belirleyip rapor hazırlıyorlar. Bu sertifika eğitimlerinin en yenisi 26-27 Nisan tarihlerinde Brüksel’de yapıldı ve ben de bu eğitime ENVERÇEVKO yönetim kurulu üyesi olarak katılıp denetçi sertifikasını almaya hak kazandım. Dernek başkanımız Feridun Ekmekçi bu sertifikayı önceki yıllarda almıştı. Dolayısıyla ülkemizde bu sertifikayı almış iki kişi mevcut.

ECS Manual
European Certification Standard Logo

Avrupa Sertifikasyon Standardı şu amaçlarla kullanılabilir:

  • EuroVelo rotalarını resmi olarak sertifikalandırmak için. Örneğin EuroVelo 15 en iyi geliştirilmiş rota olarak ful sertifika almaya hak kazanan ilk rota oldu.
  • EuroVelo rotalarını inceleyip mevcut durumu analiz ederek rota koşullarının iyileştirilmesi için gerekli yatırımları belirlemek amacıyla.
  • Diğer ulusal/bölgesel rotaları inceleyip değerlendirerek ulusal/bölgesel ihtiyaçlar ve hedeflere göre geliştirilmesi için eylem planı hazırlanması amacıyla.

Keyifli bir eğitim sonrasında sertifikayı almaya hak kazandık

Kursiyerlerden Laura geçen sene İstanbul’dan Antalya’ya pedal çevirmiş. Sohbet sonrasında bana Bike for Brussels bilek bandı hediye edince ben de ona İzmir BB bilekliğimi hediye ettim.
Saha çalışmasına hazırlanıyoruz
Avrupa Bisikletliler Federasyonu Başkanı Henk Swarttouw da kursiyerler arasındaydı. Yani sınıf arkadaşı olduk kendisiyle.
Sevgili Julia 2018 Bike For Europe projemizde (Norg/Hollanda-Viyana arası 1750 km sürüş) bizi evinde misafir etmişti. Onunla karşılaşmak güzel bir sürpriz oldu. Kendisi Avusturya’nın EuroVelo ekibinden.
Teorik eğitim oldukça yoğun geçti.
Eğitmeniniz Florence da tanıdık. Kendisi İzmir BB’nin EuroVelo rotasının denetçisiydi. 500 km’lik rotayı eksiksiz pedallayıp raporunu tutmuştu.
Yıllarca EuroVelo ekibinde çalışıp iki yıl önce Adam Bodor’un ayrılmasıyla EuroVelo direktörlüğüne yükselen Ed Lancaster. Ne yazık ki eşinin işi dolayısıyla New York’a taşınmak zorunda olduğu için görevi bırakıyor. Onu özleyeceğiz.

Fotoğraflar: Adnan Çangır / İzinsiz kullanılmaz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s