ZİNCİR KIRAN KADINLAR DERNEĞİ

2018 yılında birlikte bisiklet sürmeye başlayan üç kadınla başlayan bir oluşum. Bir derneğin sağladığı tandemle Mudanya’da bir yokuşu çıkarken bisikletin zincirini kırmayı başarmışlar, bu nedenle bisikleti temin eden kişinin hafif yollu aşağılamasına maruz kalmışlar. Yeni başladıkları bu turu bırakmak istemeyen kadınlar bisikletin zincirini tamir etmeyi başarınca zincir kıran kadınlar lakabı ortaya çıkıvermiş. Bu 1 haftalık turda ZKK’nın kurucularından Hande, hayatının değiştiğini, adeta bir anti depresan etkisi yaptığını söylüyor. Sonrasında bir Whatsapp grubu kurup çevrelerindeki kadınları davet etmeye başlamışlar. 2019 Ocak ayında çevrelerindeki kadınlardan gelen talepler üzerine bisiklet eğitimleri vermeye karar vermişler ve eğitimler başlamış.

Derneğin çalışmaları

Her sene Mart ayının ilk hafta sonunda Bisiklet Kadınları Çalıştayı düzenleniyor. Mart 2022’de 4. çalıştay düzenlenmiş. Her çalıştaya 10 kadın konuşmacı davet ediliyor.

Zincir Kıran Çocuklar projesi. 23 Nisan’da korunmaya muhtaç çocuklara bisiklet eğitimi veriliyor, bağışlanan bisikletler çocuklara hediye ediliyor.

Çocuklara fotoğrafçılık eğitimi. Bu sayede çocukların çektikleri fotoğrafları satmaları ve gelir elde etmeleri sağlanmış.

Bisiklet elçileri. Bisiklet eğitmenliği eğitimi aldıktan sonra yaşadıkları bölgede kadınları bisiklet öğrenmeye teşvik edip eğitiyorlar. Okullarla işbirliği yaparak öğretmenleri de bisiklet elçisi yapmak için girişimleri devam ediyor.

Bisikletle iş geliştirme. Bir dernek üyesi, anneannesinden kalan bir mayayla evde yaptığı ekmekleri bisikletiyle satarak model olmuş. Ayrıca kadınların bisiklet tamircisi olmaları için girişimler yapılmış, ancak bu konuda ustalık belgesi vb hiç bir belgenin alınamadığı ortaya çıkmış. Benzer bir sertifikanın sadece Shimano gibi şirketler tarafından yetkili servislere verildiğini öğrenmişler. Sertifika konusu henüz çözülmemiş olsa da milli bisiklet sporcusu ve Giant’ta bisiklet mekanikeri olan Arzu Sağnak’tan eğitimler hayata geçirilmiş.

Çocukların bisikletle okula götürülmesi. Bu konuda Hollanda Büyükleçiliği’nden deneyim paylaşımı desteği alıyorlar.

Belediyelerle işbirliği. İSBİKE’ın bisiklet eğitmenlerinin eğitimi ZKK tarafından verilmiş. Kadıköy Belediyesi ile yapılan görüşmeler sonrası İBB tarafından bisikelt eğitimi için yer tahsisi yapılmış. Bu çalışmaların 2022’de Maltepe Belediyesi ile devam edeceği belirtiliyor. Ayrıca ZKK’nın gündeminde başka şehirlerde eğitim vermek de var. Çiğli/İzmir, Ovacık/Tunceli, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Fındıklı/Rize ile el sıkışma aşamasına gelinmiş. Bu şehirlerdeki eğitimler için bisiklet bağışı arayışı devam ediyor.

Planlanan çalışmalar

Amsterdam’da faaliyet gösteren BYCS ile kadınlara ve çocuklara bisiklet eğitimi konusunda ortak proje. BYCS bisiklet şehirleri; şehirler dünyayı değiştirir mottosuyla işletmeler, devlet kurumları ve STK’larla ortak çalışmalar yürütüyor. BYCS’nin bir diğer projesi de bir tür bisiklet elçisi misyonu üstlenen bisiklet belediye başkanları. Dünyanın çeşitli şehirlerinde bu temsilcileri kadına pozitif ayrımcılık yaparak belirliyorlar.

Mor Harita projesi. SafeCycle ile işbirliği yapılarak hayata geçirilecek bu projeyle Türkiye’nin her yerinden bisikletli kadınların iletişim kurması amaçlanıyor. Safecycle genç yazılımcıların yarattığı, yol güvenliği üzerine uygulama üreten bir girişimci firma.

Polonya ve Almanya’da bisiklet turu.

Bike Erasmus. Londra ve İstanbul’da yaşayan bisikletli kadınların belli bir süre için evlerini değişmesi yoluyla yerel bisiklet grupları veya dernekleriyle tanışıp bisiklet sürme ve bu deneyimi video çekimleriyle görüntülemesini ve raporlanmasını amaçlıyor. Bu konuda ortaklık yapacakları Londra Bisiklet Kulübü, Londra’da yaşayan Türk kadınların kurduğu bir STK.

Mart 2022 Bisiklet Kadınları Çalıştayı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s