BİSİKLETLE OTOBÜS YOLCULUĞU

AVRUPA’DA DURUM: bu konuda hala iyi bir yasal düzenleme yok

Önce kötü haber. Avrupa’daki otobüs şirketlerinin çoğu bisiklet dostu olmaktan hala uzaktalar.

Avrupa Bisikletliler Federasyonu 61 uzun yol otobüs firmasını mercek altına aldı. Bunların içinden sadece 10 şirkette bisikletiniz için yer ayırtabiliyorsunuz. 23 şirket bisikletinizi belli koşullarla(genellikle kolilenmiş olarak) kabul ediyor; 28 şirket ise ya bisiklet kabul etmiyor, ya da kabul etmediklerini belirten bir bilgiye ulaşılamıyor.

İngiltere’deki Eurolines ve National Express gibi Avrupa genelinde seferler düzenleyen şirketler demonte edilemeyen veya kolilenmemiş ya da özel bisiklet çantasına yerleştirilmemiş bisikletleri kabul etmiyor. Bisiklet çantasını veya kolisini tura başlayaınca ne yapacağım sorusu düşünüldüğünde bu hiç de iyi bir haber değil. Bazı şirketlerde bisiklet için yer ayırtmak mümkün olmadığından tablo daha da kötüleşiyor. Bu gibi durumlarda otobüs şoförüne elden ödeme yapmak zorunda kalıyorsunuz. Otobüste yer yoksa, bir sonraki seferi beklemek zorunda kalabilirsiniz.

HİÇ Mİ UMUT YOK?

Aslında iyi bir haber de yok değil.

Avrupa’nın en büyük uzun yol otobüs şirketi Flixbus bisikletinizi kabul ediyor. Otobüste bisiklet taşıyıcısı olup olmadığını sorgulamanız gerekiyor, eğer varsa 9 euro da ücret ödemek durumundasınız. Bisikletiniz için önceden rezervasyon yaptırabiliyorsunuz(otobüs başına 5 bisiklet kabul ediliyor). Flixbus AB üyesi ülkelerin çoğunda ve İngiltere, İsviçre ve Belarus’ta da seferler düzenlediği için özellikle çok kullanışlı hale geliyor.

Hırvatistan’da da otobüslerde bisiklet taşımanız mümkün.  Autotrans Rijeka  Brač adasına ve Zagrep şehir içinde ZET Lines Medvednica Tabiat Parkı’na ve kayak merkezi Sljeme’nin zirvesine bisiklet taşıyor.

Portekiz’de her gün yüzlerce destinasyona sefer düzenleyen Rede de Expressos da otobüslerde bisiklete izin veriyor. Rede Expressos / Renex’te online ön rezervasyon ayrıcalığıyla bisikletinize yer ayırtabiliyorsunuz. Otobüs başına 4 bisiklet veya sörf board kabul ediliyor.

Finlandiya’da Pohjolan LiikenneExpressBus ve Eskelisen Lapinlinjat, sadece bazı seferlerde bisiklet kabul ediyor, o nedenle müşteri hizmetlerinden sorgulamak gerekiyor. Eskelisen Lapinlinjat’ın web sitesinde bilet alırken bisiklet için rezervasyon yapılabiliyor.

KOŞULLARIN DAHA İYİ OLMASI İÇİN NELER YAPILMALI?

En büyük sorunlardan birisi bisiklet taşınmasıyla ilgili kuralların ve düzenlemelerin inanılmaz derecede çeşitlilik göstermesi. Bunun nedenlerinden birisi, AB otobüsle ulaşım yolcu hakları yasa düzenlemesinde bu konunun dahil edilmemesi. Demiryolu yolcu hakları yasal düzenlemesinin( trenlerde en az 4 bisiklet için yer ayrılması zorunlu) aksine, otobüs şirketlerinin otobüslerde bisiklet taşıması zorunluluğu yok.

Avrupa Bisikletliler Federsayonu bu otobüs yolcu hakları yasal düzenlemesinde revizyona gidilerek aşağıdaki başlıkların dikkate alınmasını talep ediyor;

  • Her uzun yol otobüsünde olması gereken minimum bisikelt taşıma kapasitesi belirlenmelidir. İdeal olan, otobüslere bisikelt taşıyıcıları takılmasıdır.
  • Otobüs şirketleri bisiklet taşıma ücretlerini mümükün olduğunca düşük tutmalıdır.
  • Otobüs şirketleri bisikletin otobüse nasıl yerleştirileceği, yolculuk başlamadan ve yolculuk bitiminde neler yapılması gerektiği ve rezervasyonun nasıl yapılabileceği konularında detaylı ve net bilgi sunmalıdır.
  • Otobüs şirketleri bisiklet için online rezervasyon olanağı sunmalıdır.

Ülkemizde en büyük otobüs filosuna sahip şirketlerden birisi olan Kamil Koç’un web sitesinde bu sayfaya girince heyecanlanabilirsiniz, ama heyecana gerek yok. Aslında durum şu: Kamil Koç şirketi bir sür önce Avrupa’nın en büyük otobüs şirketi Flixbus’a satıldı. Bu nedenle Flixbus’ın Avrupa’daki bisiklet taşımayla ilgili uygulamalın anlatıldığı sayfa bire bir Türkçe’ye çevrilmiş. Sadece şu notu eklemişler:

Şu an için Türkiye içinde bisiklet taşıma hizmetinin sunulmadığı unutulmamalıdır.

Ülkemizde bisikletiyle otobüs yolculuğu yapıp sorun yaşamayan yolcu pek azdır muhtemelen. O nedenle bu konuda Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun taleplerini bizler de ilgili yasal düzenleme taleplerimize uyarlayabiliriz.

By Laura Hoffmann – Flixbus Fahrrad mitnehmen, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=49449880

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s