KOMŞUNUZ FİLANCA, ARABASININ GİDERLERİNİN BİR KISMINI SİZE ÖDETİYOR!

Stefan Gössling tarafından Almanya’da yürütülen bir akademik çalışmaya göre bir otomobilin yılda 15000 km yol kat ettiği var sayılarak 50 yıl sonunda ne kadar bir maliyet çıkardığı hesaplanmış. Hesaplamada otomobilin satış fiyatı, yıllar içinde uğradığı değer kaybı, sigorta giderleri, bakım ve onarım giderleri ve yakıt giderleri dikkate alınmış. Opel Corsa gibi küçük bir otomobil için çıkan maliyet yaklaşık $689.000. (Mercedes GLC için bu maliyet 1 milyon doların üstünde) Araştırmanın bence en çarpıcı sonucu ise bu maliyetin 275000 dolarını toplumun ödüyor olması. Nasıl mı?

Egzos gazı emisyonları,

Trafik sıkışıklığı,

Çarpışmalarda meydana gelen ölümler ve yaralanmalar,

Yol yapım ve bakım giderleri,

Sağlık harcamalarına binen ekstra yük.

Ayrıca, otomobiller için yapılan bedava park yerleri de toplumun sırtına binen yükler arasında yer alıyor. Örneğin Amerika’daki 250 milyon otomobil için 2 milyar araçlık park kapasitesi bulunuyor.

Bu konuda yapılan başka araştırmalar da var. Örneğin filozof Ivan Illıch’in 1974’te yaptığı araştırmaya göre orta düzey geliri olan bir çalışan, haftalık kazancının yarısını otomobile harcamak zorunda.

Görünüşe bakılırsa geçmediği köprünün, gitmediği otoyolun bedelini ödeyen bizim dışımızda başkaları da var. 🙂

Haberde ayrıca düşük gelirli insanların bile bu maliyetleri göz ardı ettikleri, ve otomobil sahiplerinin şehir içinde otomobille gittikleri mesafelerin önemli bir bölümünün yürünebilecek mesafeler olduğunun altı çiziliyor.

Haberdeki bir başka detay ise otomobillere uygulanan vergilerin yeniden gözden geçirilmesi. Sanırım ülkemiz bu konuda bir çok ülkenin çok önünde gidiyor. Yeni bir otomobil satın alan bir vatandaş yaklaşık olarak 1,5 otomobil bedeli kadar vergiyi o anda devlete ödüyor. Akaryakıt fiyatlarının aşırı yükselmesini de unutmamak gerek. Ufak bir espri yapayım, ama bana kızmayın: Aslında devletimiz bu yüksek vergi ve akaryakıt fiyat politikasını kontrolden çıkan enflasyon yüzünden değil; çevreci kaygılarla yapıyor. Bu sayede elde edilen vergilerin küçük bir bölümünü bisikletli ulaşım alt yapısı için kullanırsa nasıl olur ama!!

Haberin kaynağı için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s