21 KASIM DÜNYA TRAFİK MAĞDURLARINI ANMA GÜNÜ 

Karayolu trafik yaralanmaları –  5-29 yaş arası insanların ilk sıradaki ölüm nedeni

 Aralık 2018’de Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından yayınlanan küresel yol güvenliği raporu trafikteki ölümlerin 1.35 milyona ulaştığını ve 5-29 yaş arası insanların ölüm nedenleri arasında ilk sırada olduğunu göstermektedir. Mağdurların büyük oranda gelişmekte olan ülkelerdeki yayalar, bisiklet ve motosiklet kullanıcıları olduğu görülmektedir.

Raporda ayrıca Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri arasında belirtilen trafikte gerçekleşen ölümlerin 2020 yılına kadar %50 oranında azaltılmasını öngören hedefin çok gerisinde kalındığı belirtilmektedir.

Trafikte gerçekleşen ölümlerin yarıdan fazlası korunmasız olan yayalar, bisiklet ve motosiklet (3tekerli araçlar dahil) kullanıcılarıdır. Korunmasız yol kullanıcılarının düşük gelirli ülkelerdeki ölüm oranı  oranı yüksek gelirli ülkelerden daha yüksektir.

 Günün önemi ve başlangıcı

Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü’nün Birleşmiş Milletler 60/5 no’lu kararları uyarınca kabul edilmesinin ardından her kıtada giderek artan sayıda ülkede yayılıp benimsenmiş ve trafik mağduriyetlerinin azaltılması konusunda küresel ölçekli çabalar için önemli bir araç haline gelmiştir, bu sayede trafikteki çarpmaların yol açtığı duygusal ve ekonomik tahribatın boyutlarına,  çarpmalardan dolayı mağduriyet yaşayan kurbanların haklarının tanınmasına ve destek ve kurtarma hizmetleri çalışmalarına  dikkat çekilmesine fırsat yaratmaktadır.

Günün daha geniş çaplı tanınması, ortak hedeflerin paylaşılması için ülkelerin ilişkilendirilmesi ve çarpmalar sonucu ölen ve yaralanan insanların anılması için bir web sitesi kurulmuştur.

Eylül 2020’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu A/RES/74/299 no’lu 2021-2030  küresel yol güvenliğini iyileştirme eylem planı kararlarını açıklamıştır. Bu kapsamda Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler, BM Yol Güvenliği İşbirliği programındaki diğer partnerlerle birlikte trafikte gerçekleşen ölümlerin en az %50 oranında önlenmesi için Küresel Eylem Planı’nı  oluşturmuştur.  

Birleşmiş Milletler ayrıca çocuklara verdiği sözü tutmak ve onlara daha güvenli yollar sunabilmek için Küresel Yol Güvenliği Haftası’nı düzenlemektedir.

 Hatırla. Destekle. Harekete geç.

 Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü mağdurlara ve yakınlarına bir platform sağlayarak aşağıdaki çalışmaların gerçekleştirilmesini amaçlamaktadır:

  • Yollarda öldürülen ve ciddi şekilde yaralanan bütün insanların hatırlanması;
  •  Acil yardım hizmetlerinin önemini vurgulamak;
  •  Bu ölümlerde ve yaralanmalara verilen yetersiz  yasal cevaplara dikkat çekmek;
  •  Trafik kurbanları ve ailelerinin haklarının savunulması;
  •  Ölüm ve yaralanmaların önlenmesi amacıyla delile dayalı eylemlerin desteklenmesi.

Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü 2021’de hız sınırlarının azaltılması önlemini ön plana çıkarmaktadır.  Düşük hızlar, trafikteki çarpmalar sonucu gerçekleşen ölümlerin (özellikle korumasız yol kullanıcılarının)ve yaralanmaların çoğunu önleme potansiyeline sahiptir.

Kaynak: Birleşmiş Milletler

İlgili sayfa: https://www.un.org/en/observances/road-traffic-victims-day

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s