BİSİKLET DERNEKLERİNİN ZAFERİ

Avrupa Bisikletliler federasyonu ve Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu’nun yıllar süren çabaları sonuç verdi ve Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi elektrikli bisikletlerin zorunlu motorlu taşıtlar sigortası kapsamından çıkarılmasına onay verdi.

ECF ve CONEBI elektrikli bisikletlerin esasen motorlu taşıt değil, bisiklet olduğunu vurgulamış, bu bisikletlerin çarpması sonucu oluşan kazalarda zorunlu trafik sigortası yaptırmayı gerektirecek hasarlar meydana gelmediğini savunmuş, ayrıca bu zorunlu uygulamanın elektrikli bisiklet kullanımını caydırıcı etkisi olduğunu ileri sürmüştü.

Ülkemizde durum nedir diye merak ettim ve ilginç bir durumla karşılaştım. Ülkemizde bu zorunluluk 2017 yılında kaldırılmış.

Tescil zorunluluğu ile ilgili kanun ;
2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun Tanımlar başlıklı 3. maddesinde 12 Temmuz 2013 tarih ve 6495 sayılı Kanun’un 13. maddesi ile yapılan değişiklikle; 
‘Bisiklet: üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürülmek suretiyle hareket eden motorsuz taşıtlardır. Azami sürekli yanma gücü 0,25 kw’ı geçmeyen, hızlandıkça gücü düşen ve hızı en fazla 25 km/saate ulaştıktan sonra veya pedal çevrilmeye ara verildikten hemen sonra gücü tamamen kesilen elektrikli bisikletler de bu sınıfa girer.

Fotoğraf: avdweb.nl

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s