THY BİSİKLET TURİZMİNİN NERESİNDE?

Peyman ve Matilda bisikletle dünya turu yapan bir çift. Web sitelerinde 3 Mart 2020’de güncellenen istatistiklere göre 11 ülkede 9600 km kat etmişler, 565 gece geçirmişler. Şubat ayında ise Kenya’ya uçup yeni bir yolculuğa başlamayı planlamışlar. THY’den Helsinki çıkışlı İstanbul aktarmalı Nairobi bileti almışlar. Sonra ne olmuş biliyor musunuz?

THY Helsinki hava alanında çiftin bisikletlerini kaybetmiş. uzun bir bekleyişin ardından bisikletler bulunmuş, ama bu kez başka bir sürpriz yapmış THY: Bu bisikletleri uçağa yükleyemeyiz, koliler çok büyük demiş.

Dolayısıyla çiftimiz uçuşu ve planlarını iptal etmişler, ekipmanlarında sert Finlandiya kışına uygun değişiklikler yaparak Finlandiya’da tura çıkmışlar. 600 euro tutarındaki Covid-19 test masrafları ve diğer bazı masraflar boşa gitmiş. Bilet ücretini geri alıp almadıkları konusundan bahsetmiyorlar, ama henüz THY ile görüşmedik diye bilgi vermişler.

Bu çiftin Youtube kanalının ve web sitesinin adı Nomad’s Trails. Youtube’ta 94.000 aboneleri var. Web sitesini kaç kişinin ziyaret ettiğine dair bilgiye ulaşamadım.

Şimdi biraz değerlendirme yapalım. Biz ENVERÇEVKO olarak yaptığımız projeler kapsamında bir kaç kez bisikletlerimizi Avrupa’ya götürdük geçmiş yıllarda. 2016’daki yolculuğumuzda Kopenhag’a gitmek üzere Milas-Bodrum Havaalanına geldiğimizde bizi bekleyen sürprizi asla tahmin edemezdik:

X-ray cihazları sadece valizlere uygun büyüklükte olduğu için bisikletlerimizin içinde bulunduğu kolileri kontrolden geçiremediler. Nasıl çözüm buldular biliyor musunuz? 5-600 mt yandaki dış hatlar terminaline götürüp orada kontrolden geçirip geri gelmemizi istediler. Nasıl götürüp getirecektik? Valiz taşıma arabalarıyla. Kocaman bisiklet kolilerinin yanında her birimizin 6 tane çantasını (gidon çantası ve çadır çantasıyla birlikte) insanüstü bir çabayla götürdük, ama geç kalma korkusuyla yaşadığımız paniği tahmin edersiniz. Feridun hocanın eski bir öğrencisi tesadüfen karşımıza çıkıp bisikletleri geri getirmemiz için bir kamyonet ayarlamasa muhtemelen uçağı kaçırmıştık.

Buna benzer sıkıntılar pek de az değil gibi görünüyor.

ENVERÇEVKO olarak bizler yetkililere zaman zaman bilgilendirme yapıyoruz, konferanslara davet ediyoruz, karşılaştığımız ortamlarda bu tür gereksinimleri anlatmaya çalışıyoruz. Örneğin bir bisiklet paketleme bölümü olsun havaalanlarında. Turcular ülkemize geldiklerinde bisikletlerini burada kursunlar, giderken de burada paketlesinler. 3-5 tane boş bisiklet kolisi bulunsun, bisiklet tamir ve bakım araç gereçleri bulunsun, bunları ücretsiz kullanabilsinler.

Reklamın kötüsü olmaz gibi bir laf var ya hani, ben katılmıyorum. Peyman ve Matilda’nın videosunu 4 günde 25.000 kişi izlemiş. Elbette olumsuz yansımaları olacaktır.

Dünyanın en fazla noktasına uçan THY aslında doğru adımlar atıldığı taktirde ülkemizde bisiklet turizminin yaygınlaşmasına çok değerli katkılar sağlayabilir. Malum Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı bisiklet turizmi konularında önemli adımlar atmaya başladılar. İzmir EuroVelo’ya resmen kabul edildi, İstanbul BB EuroVelo için yoğun olarak çalışıyor, ülke genelinde 10.000 km uzunluğunda uzun yol bisiklet rotası için master planı hazırlandı. Aklıma gelmeyen başka güzel gelişmeler vardır mutlaka. Ayrıca unutmamak gerekir ki ülkemize binlerce bisiklet gezgini zaten geliyor. Hatta bu gezginler ülkemizi bisikelt turu yapmak için en iyi ülke bile ilan ettiler.

Hal böyleyken kurumlar arası işbirliğinin ne kadar önemli olduğu ortada.

Peyman ve Matilda’nın videosunu izlemek için buraya tıklayınız.

Bizim bisikletler pek de dayanıklı olmayan kolilerde idi. Bunlar ise başka yolculara ait. Burada bisiklet pompası da bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s