UCI SADECE YARIŞ MI DÜZENLER?

Aşağıda bir video linki paylaşıyorum. 5 Mart 2020’de yayınlanmış. Konusu sürdürülebilir ulaşımın geliştirilmesi.

Konuşmacılardan birisi dünyanın en önemli bisiklet yarış organizasyonlarını düzenleyen UCI’dan Izabella Burczak. Burczak UCI’da advocacy manager görevini yürütüyor. Yani savunuculuk işlerini yönetiyor, federasyonun bisikletin ulaşım aracı olarak günlük yaşamda kullanılması için çalışmalar yapıyor. Kullandıkları slogan ise Herkes İçin Bisiklet. Kendisi 2017 yılında Arnhem-Nijmegen metropolitan bölgesinde düzenlenen Velocity konferansında ekip arkadaşı Michael Brennan ile birlikte bu konuda sunumlar da yapmıştı. Bu konferansla birlikte düzenlenen yıllık olağan EuroVelo toplantısında kendisiyle tanışıp bisiklet turizmi konusunda görüş alışverişi yapma fırsatı bulmuştuk.

Burczak Velocity’de Bisiklet Şehri Etiketi’ni anlatmıştı (etiket yerine sertifika kelimesini de koyabiliriz kanımca). Sunum detaylarını buradan indirebilirsiniz.

Bu sunumda neler var kısaca bakalım;

UCI’ın hedefleri:

‘186 üye ülke federasyonuyla işbirliği içinde bisikletin bir rekabet sporu, sağlıklı rekreatif bir aktivite ve bir ulaşım aracı olarak geliştirilmesi.’

Bu amaçlar doğrultusunda Bisiklet Dostu Şehirler sertifikasyonu için standartlar belirlenmiş. Bu standartlar çoğumuzun sandığı gibi sadece yarış düzenlemekten ibaret değil. Bu konuda şöyle deniyor;


in:
 Elit bisiklet etkinlikleri düzenlenmesine,
 Günlük bisiklet kullanımı ve bunu destekleyen altyapıya yatırım yapan,
– Düzenledikleri etkinliklerle geniş kapsamlı bir bisiklet kültürü yerleştiren şehirleri ve bölgeleri ödüllendirmek. UCI’nin herkes için bisiklet projesi: https://www.uci.org/cycling-for-all/15MkCohbZHMmHLfxp2Usue

Sunumda bisiklet şehri olmanın gerekleri adım adım açıklanmış.

Sunumda ayrıca örnek şehir ve bölgelere de yer verilmiş:

Bergen, Norveç

Drenthe, Hollanda

Limburg-Valkenburg, Hollanda.

Hollanda’daki Drenthe bölgesinde biz de ENVERÇEVKO olarak incelemelerde bulunmuş, çeşitli yetkililerle bir araya gelip bilgi almıştık. Ayrıca Woensdrecht şehrinde belediye başkanı, kentin bisiklet yarış takımıyla ünlü okulunun müdürü ve antrenörü ile bir araya geldiğimiz basın programı çok etkileyiciydi. Okulun geniş bahçesinde bulunan MTB pisti ise daha da etkileyiciydi.

Woensdrecht ile ilgili UCI sayfasına buradan erişebilirsiniz.

Bu ünvana sahip bütün şehirler için buraya tıklayınız.

Yazının başında bahsettiğim video için buraya tıklayınız.

Ülkemizde Sakarya düzenlediği dünya dağ bisikleti yarışları ile bisiklet dostu şehir olma yolunda adımlar atıyor. Bu güzel kentimizi bu listede görebilmeyi umuyoruz. (Güncelleme 23.10.2021:Sakarya artık Bisiklet Kenti sertifikasını hak etmiş bulunuyor)

Gelelim Türkiye Bisiklet Federasyonu’na. Bisikletin ulaşım aracı olarak daha kapsamlı bir yer edinmesi için çalışan bisiklet STK’larının hemen hepsi federasyonun sadece yarış düzenlemeye odaklandığından, bisikletin ulaşım aracı olma yolundaki çalışmalarla pek ilgilenmediğinden dert yanıyor diyebiliriz. Federasyonumuzun, bağlı olduğu UCI’ın vizyonunu ve hedeflerini ülkemizde daha iyi yansıtması bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması, düzgün bisiklet altyapılarının hayata geçirilmesi açısından mutlaka çok yararlı olacaktır. Bunun için hiç vakit kaybetmeden eyleme geçilmesi dileğiyle.

Burczak ile görüşmemizden. Arnhem, the Netherlands.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s