DÜNYANIN EN BÜYÜK BİSİKLET TUR ORGANİZASYONU: RAGBRAI

RAGBRAI, Register’s Annual Great Bicycle Ride Across Iowa‘nın baş harflerinden oluşuyor.  The Des Moines Register gazetesi tarafından düzenlenen bu etkinlik, yarış değil. 

Iowa eyaletinin en batısında başlayıp en doğusunda biten ve bir hafta süren bu etkinlik ABD’nin her yerinden ve dünyanın farklı ülkelerinden bisiklet severleri cezbediyor ve dünyanın en büyük bisiklet sürüş organizasyonu olarak nitelendiriliyor.

RAGBRAI,  Des Moines Register gazetesinin yazarları John Karras and Donald Kaul Iowa eyaletini bir uçtan diğer uca bisikletle geçmeye karar verince 1973 yılında başlamış oluyor.

Gazete yönetimi bu planı onaylıyor ve Don Benson’u etkinliği organize etmek üzere görevlendiriyor. İdari editör Ed Heins’in önerisi üzerine halk da bu ikiliye eşlik etmek üzere davet ediliyor.

Etkinliğin 26 Ağustos’ta  Sioux City‘de  başlayıp 31 Ağustos’ta  Davenport‘ta bitmesi planlanıyor. Gece konaklama yerleri Storm Lake, Fort Dodge, Ames, Des Moines, and Williamsburg olarak belirleniyor. Gazete etkinliği “the Great Six-Day Bicycle Ride” 6 Günlük Büyük Bisiklet Sürüşü adıyla duyuruyor.

Startta 300 bisikletli yer alıyor, 114 bisikletli rotanın tamamını pedallıyor.

 

Kaul ve Karras, çok sayıda okuyucunun hayallerini ele geçiren çok sayıda makale yazıyor. 1973 yılındaki ilk turu tamamlayanlar arasında 83 yaşındaki Clarence Pickard da vardı. Pickard ikinci el bir Schwinn bisiklet, uzun kollu gömlek, pantolon ve yünlü uzun donla, ve gümüş safari şapkası ile turu tamamlarken, yünlü donun güneşi engellediğini ve cildini serin tuttuğunu söylüyor.

Gazete tura katılmak isteyenlerden çok sayıda talep alıyor, ancak çeşitli sebeplerle sayıyı sınırlamak zorunda kalıyor. İkinci sene turun 4-10 Ağustos 1974 tarihleri arasında yapılması planlanıyor.

RAGBARI etkinliğe katılmak isteyenlerden başvuru alıyor ve katılmaya hak kazananları (8500 kişi) bilgisayarla rastgele seçiyor. Ancak başvuran ilk 1500 kişiye doğrudan katılma hakkı veriyor. Bir kişi bu hakkı üç defadan fazla kullanamıyor. Tura kayıt dışı katılanlar da oluyor (çoğu günübirlik) ve bu nedenle katılımcı sayısı 20.000’i geçiyor.

2007 ve 2008’de Lance Armstrong Live Strong adlı bir takım kuruyor ve 200 kişiyle tura katılıyor. Takım olarak katılmak giderek yaygınlaşıyor. Takımların destek araçları da bu renkli ortamın bir parçası haline geliyor.

Bir başka renkli şahsiyet de Paul Bernhard. Bernhard, RAGBRAI’nin resmi büfecisi. Bernhard koçanlı mısır ve tereyağında dinlendirilip ızgarada pişirilmiş domuz eti ile ünleniyor. Bernhard 1985 yılında başladığı tur büfeciliğini 2008’de bırakıyor, daha doğrusu oğlu Matt’e devrediyor. Matt de zamanla Mr Pork Chop lakabıyla anılıyor. Bunun nedeni Müşteri çekmek için kendine özgü seslenişler. Bakın Matt işte böyle sesleniyor.

Turu bitiren bir kadın bisikletli diyor ki;

Harika bir deneyim, ama portatif tuvaletler yetersizdi!!!!

Turla ilgili çok daha fazla bilgi var, ama benden bu kadar. Kim bilir, belki bir gün siz de katılırsınız RAGBRAI’ye.

Etkinlik web sitesinin linkini sizlerle paylaşmak istiyordum, ama aktif olmadığı anlaşılıyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s