ÖRNEK BİR SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM PROJESİ: THE ECOTRAILS

The ECO Trails, Köyceğiz-Ortaca-Dalaman bölgesinde işaretli yürüyüş ve bisiklet rotaları oluşturulması ve tanıtımını içeren Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) destekli, kar amacı gütmeyen bir projedir. Projenin amacı, eko-turizm odaklı, yerli ve yabancı yürüyüş ve bisikletçilerin özellikle ilkbahar ve sonbaharda bölgedeki rotaları fiziki işaretlerle veya mobil uygulama vasıtasıyla kullanabilmeleri, bölge değerlerini görüp tanımaları ve bu vesileyle bölge doğasının korunması yönünde farkındalık yaratılmasıdır. Dalyan Turizm Kültür ve Çevre Koruma Derneği tarafından yürütülen proje tamamlandığında, doğuda Fethiye Yürüyüş Rotaları ve Likya Yolu’na, batıda Karia Yolu ve Marmaris Bisiklet Rotaları’na, kuzey doğuda da Çameli Kibyratis Yolu’na kısmen bağlantı sağlayacaktır. GEKA’nın ana finansör olduğu projede, Ortaca ve Dalaman Belediyeleri ile Muğla Ticaret ve Sanayi Odası resmi ortaklardır. Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şube Müdürlüğü, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü, Muğla Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Ortaca Meslek Yüksek Okulu, Ortaca-Dalaman Turizm Altyapı Birliği, Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği, Hürpedal Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği ve Dalaman Bisiklet Derneği projenin resmi iştirakçileridir.

Daha ayrıntılı bilgi için videoya tıklayınız.

Bu değerli projenin açılış törenine katılma keyfini yaşamıştım. Sevgili Murat Demirci’nin sonsuz çabalarıyla hayata geçirildi. Turizme kazandırılması konusunda oldukça iyi gittiğini görüyorum. Demirci ve arkadaşları projeyi yaptık, bitti; hadi artık turistler gelsin mantığıyla hareket etmiyorlar. Sürekli bir çalışma temposu içindeler. Bir yandan tanıtım faaliyetleri sürerken bir yandan da rotanın bakımı ile uğraşıyorlar. Bazen yön levhaları yerinden sökülüyor, bazen kurşunlanıyor.

Bu arada linkini yayınladığımız videoda TÜRSAB’ın bu tür turların tanıtımı ve pazarlanması konusunda oluşturulan bir sistemden bahsediliyor. Doğru bir adım atılmış bence. Umarım işe yarar.

Sevgili Murat Demirci’ye rotanın ziyaretçi sayısını sordum. Cevabı şöyle;

Yaz hariç, haftada 4-5 yerel grup (15-30’ar kişilik) en az bir gün yürüyor, 3-4 grup da (5-15’er kişilik) bisiklet rotalarını kullanıyor. Ayda bir de, diğer illerden yürüyüş turuna gelen 1-2 grup oluyor. Özetle, ilgi var ve yavaş yavaş artıyor. Özellikle salgın etkili, tanıtımda tek başıma kalıyorum, ama artık valilikten destek istedik, il turizmin ve ortakların daha etkin olması yönünde.

Ben salgına rağmen bu verilerin çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Ve rotadan nefes kesen fotoğraflar:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s