NEW YORK’LULARIN BİSİKLET YOLUNA PARK ETMİŞ ARAÇLARDAN KURTULMA YÖNTEMİ

Bu video dünyanın bir çok yerinde bisiklet camiasının ilgisini çekmiş.

WhatIsNewYork adlı twitter hesabından ‘yolu kapatma!’ başlığıyla paylaşılan bu videoyu Claudia adlı bir başka hesap ‘ihtiyaç duyduğumuz kahraman’ başlığıyla RT yapmış, oradan da ünlü bisiklet web sitesi RoadCC RT yapmış, ama videonun kaynağını belirtmediği için Claudia’nın tepkisine hedef olmuş doğal olarak. Claudia’nın paylaşımına yapılan yorumlarda ‘İhtiyaç duyduğumuz kahraman Claudia’ yorumları da dikkat çekiyor.

Bu arada forklift’i kimin kullandığı ile ilgili bir bilgi göremedim.

Anladığım kadarıyla bu görüntüler dünya genelinde bir çok bisiklet kullanıcısı ve savunucusunun duygularına tercüman olmuşa benziyor.

Yanlış anlaşılmasın, ben hadi sokağa çıkalım biz de böyle yapalım demiyorum, ama unutmamalı ki; Hollanda’da bisikletin yeniden doğuşu annelerin isyanıyla başladı.

Otomobil sahipleri; aman dikkat!.

New York’ta yerel seçilmişler de rahat değil. Bir grup seçilmiş, geçen sene başlayan bisiklet kullanımındaki artışa paralel olarak bisiklet yollarının genişletilmesini talep ediyorlar. Streetsblog.org sitesinin 26.03.2021 tarihli haberinde o hafta yapılan çalışmada İkinci Cadde’de bir bisiklete karşılık sadece iki motorlu taşıt sayılmış. Sayım videosu için buraya tıklayınız. Bir motorlu taşıtın kapladığı alanın bisikletin 12 katı olduğu vurgusu yapılarak caddelerde bisiklete daha fazla yer ayrılmasını talep ediyorlar. Ayrıca 10 yıl önce cadde içinde boyanarak oluşturulan bisiklet yollarının artık yetersiz kaldığı, bu yolların, yerini güvenli bir şekilde motorlu taşıt trafiğinden ayrılmış yollara dönüştürülmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Veri elde ederek çalışmak sanırım daha somut kazanımlar elde etmek için çok işlevsel bence. Burada veri elde etme yöntemi oldukça kolay ve masrafsız. Bu yöntem ülkemizdeki çalışmalara da uyarlanabilir gibime geldi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s