BU NEDİR?

Bu fotoğrafta gördüğünüz cisim her yerde satılıyor. Neredeyse her arabanın ön camının iç kısmında görebilirsiniz. Ben bu cisimle ilgili yorumumu yazmadan önce sizlerin yorumlarınızı almak istiyorum. Nedir? Ne işe yarar? Neden ihtiyaç duyulmaktadır?

Yazar mısınız?

Güncelleme:

Yukarıdaki ricaya üç kişi cevap yazdı. Birisi bisiklet sevdalısı arkadaşımız Hasan Turakine. Yorumunu bu yazının altında bulabilirsiniz.

Diğer yorum ise bu yazının Facebook paylaşımının altına Ayetullah Şahinoğlu tarafından yapıldı. Şahinoğlu’nun yorumunu buraya kopyalıyorum:

Bunun adı araç numaratörleridir. Ben satışını yapmaktayım model model var. Yardımcı olan küçük bir eşya yani kısaca.’

Ben de kendi düşüncemi yazayım:

Bu gördüğünüz nesne, ülkemizde trafik kurallarının, şehircilik anlayışıyla birlikte düzenin de iflas ettiğinin kanıtıdır. Şahinoğlu ve Turakine’nin belirttiği gibi bu gereç yardımcıdır. Arabanızı uygunsuz bir yere park edersiniz, acil bir durum olursa sizi bu gerece yazdığınız telefon numaranızdan ararlar, siz de arabanızı oradan alırsınız. Yani sadece arabayı yolda tutarak araba kullanılacağını zanneden, trafikte her türlü kuralsız davranışı sergilemekten çekinmeyen, araba ile her yere girip çıkma hakkını kendinde gören zihniyetin yardımcısıdır. Aynı zamanda bu zihniyet karar vericilere der ki; ‘Madem siz bu trafik sorunun çözemiyorsunuz, biz de kendi yöntemlerimizi geliştiririz.’ Bu sayede dünyada benzeri olmayan(muhtemelen) bir gereç icat etmiş olduk. Ne mutlu bize.

Kişi başına düşen otomobil sayısı bakımından Avrupa ülkelerinin gerisinde olduğumuzu söyleyen bir başka zihniyet ise motorlu taşıt satışlarının arttırılması için var gücüyle çabalarken devlet de bu çabaya Allah ne verdiyse destek olurken bunca taşıtın nereye sığacağını hiç hesap etmezler. Bu konuda bazı cılız çabalar var ülkemizde, ama pek işe yaramadığı aşikar.

Mesela sorunu fark eden zihniyet zihniyet artık daha fazla otopark yapma derdinde. Dev bulvarlar, görkemli kavşaklar, vs.

Bunları yaparak sorunun çözülmeyeceğini ne zaman anlayacaklar? Benim ömrüm yetmeyecek sanırım bunu görmeye.

Üç kişi yorum yazdı demiştim ya; üçüncü yorumun sahibi de Hollanda’dan emekli, yılın belli bir süresini ülkemizde, bir süresini de Hollanda’da geçiren bir bisiklet tutkunu Şener Yılmaz. Onun yorumu da şöyle:

‘Hollandada 50 yildir hic gormedim. Gerek yok orada, herkes park yerine park ediyor. Park yerleri belli. Turkiye’de park yerleri belli olmayip, millet ihtiyaç duyuyor galiba, herkese telefon numarasini bildirmek için, yanlış yere park yapmışsam, bana haber verin diye.’

BU NEDİR?” için bir yanıt

  1. Olası polis veya park sorunlarına karşı sahibinin irtibat numarasını içeren telefon numaralığı… “diye biliyorum”

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s