EuroVelo Nedir?

EuroVelo, Avrupa genelinde 39 ülke ve Kıbrıs Rum Kesimini içine alan 17 uzun mesafeli bisiklet rotası ağıdır ve Avrupa Bisikletliler Federasyonu’nun bir projesidir. Tamamlandığında toplam uzunluğu 90.000 km’ye ulaşacak olan bu ağın 45,000km’den fazla kısmı 2020 sonu itibariyle geliştirilmiş rota; geri kalan kısmı ise planlanmış rota niteliğindedir.

Ülkemizde planlanmış rota olarak EuroVelo 13 Iron Curtain Trail (Demir Perde Rotası) bulunmaktadır. Bir bölümü Edirne ve Kırklareli illerimizin sınırları içinde bulunan rotanın ülkemizdeki uzunluğu yaklaşık 140 km’dir. Sırasıyla Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan, Bulgaristan, Yunanistan topraklarından ülkemize girdikten sonra Edirne ve Kırklareli il merkezlerini geçip Kırklareli’nin Kuzey Doğusundan Bulgaristan’a girip Karadeniz kıyılarında son bulan bu rotanın toplam uzunluğu 9,950 km olup Norveç, Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya, Almanya, Çekya, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Slovenya, Hırvatistan, Sırbistan, Romanya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Yunanistan ve Türkiye’den geçmektedir. Bu rotanın Türkiye bölümünün geliştirilmesi için yerelde çalışmalar yapılmakla birlikte henüz EuroVelo Ulusal Koordinatörü ENVERÇEVKO ve Avrupa Bisikletliler Federasyonu ile yürütülen resmi bir çalışma bulunmamaktadır. Diğer taraftan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi de EuroVelo’ya katılma konusunda girişimlerde bulunmuş olup, bu çalışmaların Edirne ve Kırklareli illerini de harekete geçirmesi beklenmektedir.

Geliştirilmiş rota

Ülkemizde EuroVelo8 Mediterranean Route /Akdeniz Rotası’nın uzantısı niteliğinde bir geliştirilmiş rota bulunmaktadır. Bu rota İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin EuroVelo Ulusal Koordinatörü ENVERÇEVKO ile yaptığı çalışmalar neticesinde Ekim 2019’da resmi olarak EuroVelo’ya dahil edilmiş olup Yunanistan’dan feribot vasıtasıyla İzmir’in Çeşme ve Dikili ilçelerine bağlanmakta ve UNESCO dünya kültür mirası listesinde olan iki ünlü antik şehri de kapsamaktadır. İl sınırları içinde 492 km uzunluğa sahiptir ve bitiş noktası Efes Antik Kenti’dir. Buradan Aydın iline, oradan da Muğla iline doğru uzatılmaya elverişlidir. Diğer taraftan Balıkesir ve Çanakkale illeri de bir uzantı rotası için girişimlerde bulunmuş olup ulusal koordinatör ENVERÇEVKO ile temaslar devam etmektedir.

İzmir’deki rota turuncu rota kategorisindedir, bunun anlamı bazı iyileştirmelere muhtaç olduğudur. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu konudaki çalışmalarını ara vermeden sürdürmektedir. Web sitesine buradan erişebilirsiniz.

Ekonomik değer

Yarattığı istihdamla maden ve metalürji sektörlerini geride bırakan bisiklet sektörü, turizm alanında da kruvaziyer turizminin önüne geçmeyi başarmıştır. Bisiklet turizminin Avrupa genelinde yarattığı ticari hacim 44 milyar euro civarındadır.

EuroVelo’nun Tarihçesi

Avrupa’yı saran bir bisiklet rotaları ağı fikri ilk kez 1995 yılında Danimarka’lı Jens Erik Larsen tarafından ortaya atılmış ve başlangıçta Avrupa Bisikletliler Federasyonu, Danimarka’lı STK De Frie Fugle (Larsen’in derneği Özgür Kuşlar) ve İngiliz STK Sustrans (Sürdürülebilir Ulaşım Federasyonu) tarafında koordine edilmiş ve 12 uzun yol rotası oluşturmayı planlamıştır.

Ağustos 2007’de projenin sorumluluğu tamamen Avrupa Bisikletliler Federasyonu tarafından üstlenilmiş, bütün maddi kısıtlara rağmen hayata geçirilmeye başlamış, günümüzde ise bisiklet turizminde kalite standartlarını belirleyen bir marka olmayı başarmıştır.

2011’de en uzun rota EV13 ve en kısa rota EV15 şebekeye dahil edilmiş, ve sonraki yıllarda diğerleri takip etmiştir.

Mevcut rotalar:

EuroVelo 1 – Atlantıc Coast Route

EuroVelo 2 – Capıtals Route

EuroVelo 3 – Pılgrıms Route

EuroVelo 4 – Central Europe Route

EuroVelo 5 – Vıa Romea Francigena

EuroVelo 6 – Rıver Route

EuroVelo 7 – Sun Route

EuroVelo 8 – Medıterranean Route

Cádiz, İspanya’dan başlayan rota Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk üzerinden Yunanistan’ın başkenti Atina’ya uzanmakta, oradan da İzmir’e geçmektedir. Bu rota Güney Kıbrıs Rum Kesiminde sona ermektedir, ancak bu kesimde herhangi bir geliştirme çalışması yoktur, sadece planlanmış rotadır.

EuroVelo 9 – Amber Route

EuroVelo 10 – Baltıc Route

EuroVelo 11 – East Europe Route

EuroVelo 12 – North Sea Route

EuroVelo 13 – Iron Curtaın Traıl

Bu rotanın hayata geçirilmesinde Alman Yeşiller milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi Michael Cramer’in büyük çabaları vardır. Kendisi bu rotanın hamisidir.

EuroVelo 15 – The Rhıne Cycle Route

EuroVelo 17 – Rhone Cycle Route

EuroVelo 19 – Meuse Cycle Route

EuroVelo web sitesi için buraya tıklayınız.

EuroVelo Türkiye Ulusal Koordinatörü ENVERÇEVKO Facebook sayfası için buraya tıklayınız.

Fotoğraflar İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin EuroVelo İzmir rotası lansmanından. Fotoğraflar: İzmir Büyükşehir Belediyesi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s