AYNAKOL UZUNLUĞU NE KADAR OLMALI?

Ayna kollarının kaldıraç görevi gördüğü düşünüldüğünde daha uzun olanların pedala uygulanan gücün etkisini arttırdığını biliyoruz. Bu durumda aynanıza takılı olan kol ne kadar uzun olursa sizin uyguladığınız gücü o kadar iyi aktaracaktır. Gerçekten öyle mi?

Yoksa uzun kollar eklemlerinizi zorlayacağı için pedal çevirmeyi zorlaştırır mı?

Her bisikletli için bir optimum uzunluk var mıdır?

Haberin kaynağı olan Bike Radar’ın ekibi bu soruların cevabını bulmak için fizyoterapist ve bisiklet ölçü uzmanı Phil Burt ve dünyanın en büyük bisiklet parçaları üreticisi Shimano ile konuşmuş.

STANDART KOLLARIN UZUNLUĞU NEDEN O KADAR?

En yaygın 3 kol boyu 170mm, 172.5mm ve 175mm. Bu uzunluk, bisikletin kadro ölçüsüne göre belirleniyor. Küçük bisikletler genellikle 170mm’lik, orta boy bisikletler 172.5mm’lik ve büyük boy bisikletler de 175mm’lik kollarla gelir.

Bununla birlikte Shimano, SRAM ve Campagnolo gibi üreticiler çoğu grup setlerde bu uzunluğu 165mm’ye kadar düşürebilmekte, bazı durumlarda da 180mm’ye çıkarabilmekteler. Ayrıca Rotor gibi özel üretim yapan üreticiler bu uzunluğu 150mm’ye kadar düşürebilmekteler.

Ekstra küçük boy kadrolar (genellikle üst kadro borusu boyu 50 cm ve altında olanlar) giderek artan sayılarda 165mm’lik kolarla piyasaya sürülmekte, fakat 167,5 nadiren kullanılırken her boy kadroya takılmasına alıştığımız 175 ve daha uzun olanlar hiç kullanılmamakta.

Ancak insanların boyları ve bacak uzunlukları çok farklılıklar gösterirken çoğu bisiklette kol uzunluk farkı neden sadece 5-10 mm arasına sınırlandırılmış? Bu ölçülerin ideal olduğunu gösteren kanıtlar var mı, yoksa bu sadece bir gelenek mi?

Shimano’nun cevabı şu şekilde: ” 170-175mm kollar rotasyon ataleti (kolu çevirmek için gereken tork), rotasyon hızı (Örn: Kadans-daha kısa kolların aynı gücü elde etmek için daha hızlı çevrilmesi gerekirken daha uzun kollarda durum tam tersidir), kadro tasarımı (uzun kolların montajı için orta göbeğin daha yüksekte konumlandırılması gerekir) ve biyometrik konular (dönüş çapı daha geniş olduğu için uzun kollar eklemlere ve kaslara daha fazla yük bindirir) arasında en ideal dengeyi sunarlar.

Basically, Shimano thinks 170 to 175mm is the Goldilocks zone of crank length for most people and most bikes. Yani Shimano’ya göre 170-175mm ayna kolu boyu bu sorunun en orta yoldaki çözümü. Ne çok düşük, ne çok yüksek.

KOL UZUNLUĞU NASIL ÖLÇÜLÜR?

Orta göbek aksının merkezi ile pedal aksının merkezi arasındaki uzunluk kol uzunluğudur.

Bu uzunluk genellikle kolun arka kısmında, pedal aksının hemen altında yazılıdır. Yazılı değilse kendiniz ölçebilirsiniz.

İDEAL BİR AYNAKOL UZUNLUĞU VAR MIDIR?

Zayıf bir ihtimal.

J C Martin and W W Spirduso tarafından yapılan bir çalışmaya göre maksimum güç aktarımı için (sprint) bu uzunluk bacak boyunun %20’si veya kaval kemiği uzunluğunun %41’i olarak belirlenmiş.

120mm, 145mm, 170mm, 195mm and 220m uzunluğundaki kollarla yapılan testlerde en iyi performansın 145mm’lik kolla elde edildiği, 145-170mm aralığının 120-220mm aralığına göre önemli düzeyde daha iyi olduğu tespit edilmiş.

Bacak veya kaval kemiği uzunluğunu hatasız olarak ölçmek amatörler için mümkün olmayabilir. Tam olarak ölçüldüğünü kabul edelim, su ölçülere uygun aynakol piyasada yoksa ne olacak? 145mm’liklerle size iyi şanslar dileriz.

Ayrıca, maksimum performans her bisikletli için en önemli unsur değildir. Kadro boyunun uyumu ve sürüş disiplini de seçimi etkileyen faktörlerdendir.

Shimano’ya göre en doğrusu kendi sürüş stilinizi ve tercihlerinizi belirlemektir. Sonrasında farklı kol uzunluklarında kendi performansınızı tespit etmek için Shimano’nun sunduğu bikefitting.com gibi hizmetlerden faydalanmaktır.

İdeal aynokol boyu var mı? sorusuna Phil Burt’un cevabı: ‘Hayır’

Burt’e göre kol uzunluklarının size uymama olasılığı daha fazla. Ama normalden daha kısa aynakol kullananların pek fazla problem yaşamadığını da ekliyor.

Peki kolun daha uzun olması daha fazla güç ortaya çıkarılmasını sağlıyor mu? Hayır. 80mm-300mm arasında maksimumun altındaki performanslarda durum şu: kol uzunsa kadans azalıyor, kol kısaysa kadans artıyor. Fark varsa bile kayda değer olmuyor.

Yazının tamamına buradan erişebilirsiniz.

Görüş, öneri ve yorumlarınızı lütfen iletiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s