NEW YORK-KANADA ARASINDA 1210 KM’LİK BİSİKLET ROTASI

Bu başlığı görünce sizin aklınıza ne geldi bilemem, ama benim aklıma Hatay’daki dünyanın en uzun bisiklet yolu geldi. Fotoğraflardan videolardan gördüğüm kadarıyla oldukça güzel olmuş. Coğrafya da çok güzel. Teknik olarak hataları eksikleri var mı bilmiyorum, ama neden dünyanın en uzun yolu dediler anlayamadım. Birazcık araştırsalar komik olacağını görürlerdi aslında. Danimarka, Hollanda ve Almanya’da binlerce km yol yapmış birisi olarak Hatay’daki yolun dünyanın en uzun kesintisiz bisiklet yolu olmadığını söyleyebilirim. Hollanda’da bütün şehirleri birbirine bağlayan bisiklet yolları var. Danimarka biraz geride kalır belki, ama orası da müthiş. Beni en çok şaşırtan ise Almanya’daki şehirler arası bisiklet yolları oldu. Unutmadan; Almanya Avrupa’da bisiklet turizminden en çok para kazanan ikinci ülke. İlk sırada ise Fransa var. Demem o ki; Hatay’daki o güzel bisiklet yoluna emek veren o güzel insanlar keşke daha masum bir tanıtım yapsalardı.

Gelelim New York’tan Kanada’ya uzanan 1210 km’lik yola. Bu yolun adı Empire State Trail. 2017 yılında vali Andrew Cuomo tarafından teklif edilmiş ve Aralık 2020’de tamamlanmış. Kuzey Manhattan’dan başlıyor, Kanada sınırındaki Rouses Point köyünde(New York eyaletine bağlı) bitiyor. 1210 km’lik uzunluğuyla ABD’nin en uzun rotası. Bisiklet rotası diye yazdım ben başlıkta, ama çok amaçlı rota diye tanımlanıyor yayınlarda. Daha önceden var olan rotalar mevcut kimliğini korumak şartıyla bu rotaya dahil edilmiş (Tıpkı EuroVelo sisteminde olduğu gibi). Yani kendi logoları isimleri var, aynı zamanda Empire State Trail logosunu da kullanıyorlar. Hiking, bisiklet, snowshoeing (kar ayakkabısı ile yürüme), kayak kros ve bazı bölgelerde snowmobiling (motorlu kızak veya kar arabası) amacıyla kullanılıyor. Civarda bulunan bazı hiking ve bisiklet rotalarına bağlantı da veriyor. Rotanın kesintisiz hale getirilebilmesi için 40 adet inşaat projesi tamamlanmış ve rota resmen bitirilip kullanıma açılmış.

Telif hakları nedeniyle fotoğraf koymadım yazıya. Rotayı buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Rota üç ana segmente ayrılmış. Hudson Valley Greenway, Eerie Canalway Trail ve Champlain Valley Trail. Rotanın sorumluları ise çeşitli devlet kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları.

AB’de bir de Adventure Cycling Association tarafından oluşturulan, toplamda 80.000 uzunluğa sahip Adventure Cycling Route Network var. EuroVelo’nun toplam uzunluğu (natamam rotalarla birlikte) 90.000 km olduğunu düşünürsek, ABD bisiklet turizminde çok iyi yol almış görünüyor.

Lafı ülkemize getirerek bağlayalım: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ülkemizde hayata geçirilmesi planlanan 10.000 km’lik uzun yol bisiklet rotalarının master planını geçtiğimiz aylarda tamamladı. Bu girişimlerin tesadüf olmadığı bir gerçek. Kültür ve Turizm Bakanlığı da bisiklet turizmi şefliği kurdu. Tanıtım için yoğun bir çaba içindeler.

Bir yandan bizleri ümitsizliğe gark eden olaylar yaşarken, diğer yandan da ümitlerimizi tazeleyen gelişmeleri gözlemliyoruz. Öyleyse mücadeleye devam.

Yararlanılan kaynak: wikipedia

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s