UYARICI, İŞGALCİ, SINIR TANIMAZ, BARIŞÇI

 

Bisiklet ne müthiş bir icat değil mi? Gelin sizinle bisikletle ilgili ilginç bilgilere bir göz atalım.

Sosyal reformcu ve bir feminist olan Susan B. Anthony; ‘Bisiklet, kadının özgürleşmesine her şeyden daha fazla katkı sağlamıştır’ demiş ve ona ‘özgürlük makinesi’ adını vermiş.

1913 yılının Tour de France yarışlarında bisiklet bozulduğunda harici yardım almak yasakmış. Yarışı lider götüren yarışçının bisikletinin ön maşası kırılınca 10 km yürüdükten sonra bir demirciye girip maşayı kendisi tamir etmiş, ama yine de 10 dk ceza almış. Niye mi? Demircide körüğü bir çocuk çalıştırdığı için.

1940 yılında iki yahudi Hans ve Margret Ray, Paris’ten Hans’ın kendi yaptığı bisikletle Naziler şehri ele geçirmeden iki saat önce kaçmayı başarmışlar. Beraberlerinde Curious George (Meraklı George) adıyla sonradan dünyaca tanınacak olan ve okul öncesi çocukların bilimi, mühendisliği ve matematiği keşfetmelerini ve onlara ilham vermeyi amaçlayan kitabın çizimlerini ve metinlerini de almışlar, daha sonra da bu kitabı New York’ta yayınlamışlar.

1900’lerin başlarında 6 günlük bisiklet yarışları çok popüler imiş. Bu süre içinde en fazla mesafe kat eden yarışçı, birinci olurmuş. & gün boyunca çok az uyuyan biniciler yolda halüsinasyonlar görürmüş.

East Peckham, Kent’li ingiliz vatandaşı Walter Arnold 28 Ocak 1896’da bisikletle hız sınırını aştığı için ceza yeme onuruna! erişen ilk kişi olmuş. Saatte 2 mil olan hız sınırını 8 mil hız yaparak aşan Arnold’a ceza yazan polis, onu bisikletiyle kovalayarak yakalamış!

İngiltere’de günümüzde hız sınırı cezaları bisikletler için geçerli değilmiş, ama öfkeli bisiklet kullanmaktan ceza yazılabilirmiş!

İkinci Dünya Savaşında Japonlar Malezya’yı bisikletlerle işgal etmişler.

Kargo şirketi UPS, iki ergen tarafından bir bisiklet ve arkadaşlarından aldıkları 100 dolar borç ile kurulmuş.

Hindistan’ın 1981’de uzaya gönderdiği uydunun ana gövdesi bir öküz arabasıyla, küçük parçaları ise bisikletle taşınarak platforma götürülmüş.

1890’larda bisikletin yarattığı titreşim ve bisikleti hareket ettirmek için yapılan hamlenin kadınlara uyarıcı etki yaptığı konusunda ciddi bir endişe varmış. Bu riski gidermek için bisiklet selesinin pedleri küçültülmüş veya tamamen kaldırılmış, yüksek gidonlar ve yüksek sele boruları tercih edilmiş!!!

Bisiklet, insanlık tarihinin en verimli icadıdır. Bir galon (4 litre) fosil yakıt 31000 kalori içerir. Eğer insan bu yakıtı içebilseydi, toplam 912 km yol gidebilirdi. (1 litreyle 360 km)

Koreli Okhwan Yoon, iyi para kazandığı işini bırakıp dünya barışını desteklemek için bisikletle dünya turuna çıkar. 9 yılda 6 kıta ve 192 ülke gezer. Bilanço ilginç: 6 trafik kazası geçirir, sıtma olur, aşırı sıcaklarla boğuşur, soyulur ve kaçırılır.

İsveç’te Allemanstratt yani halka açıklık yasası sayesinde her yerde(bazı istisnalar hariç) yürüyebilir, bisiklet ve at binebilir, kamp yapabilirsiniz.

Massachusets polisi, bisiklet park yerlerinin yanına kartondan polisler koymuş, bisiklet hırsızlık vakaları bir ayda %67 düşmüş. (Ülkemizdeki maket polis arabaları da aynı etkiyi yaptı mı acaba?)

1954’te 15 yaşındaki Warren Shuey Jr ebeveynlerine okula gidiyorum diyerek D:C(Washington)’deki evinden çıkmış ve Dixie’yi (büyükannenin yaşadığı yer) ve büyükannesinin kızarmış tavuğunu özlediği için bir haftada 700 mil pedal çevirerek Atlanta’ya gitmiş.

Amsterdam’daki kanallardan her yıl 12000-15000 adet arası bisiklet çıkarılıyormuş.

İsrail’de sokakların neredeyse tamamen boş olduğu Yom Kippur(25 saatlik oruç) akşamı oruç tutmayan halk bisiklet ve paten binme geleneği başlatmışlar.

San Fransisko polisi, bisiklet hırsızlarının %95’inin uyuşturucu bağımlıları olduğunu tahmin ediyormuş. Onlar için sokak para birimi gibiymiş. Çal ve sat, git uyuşturucu al.

Kaynak:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s