ELEKTRİKLİ ARAÇLAR NE KADAR ÇEVRECİ?

Elektrikli otomobillerin pilleri için lityuma ihtiyaç var. Lityumun elde dilmesi ise çok fazla sera gazı üretilmesine neden oluyor. 2017 yılında 1 milyon elektrikli araç satılmış. 2030 yılında ise piyasada 125 milyondan fazla elektrikli araç olması bekleniyor. Bir elektrikli aracın üretilmesi için 8-10 metrik ton karbondioksit salınıyor. Bu miktar içten yanmalı motorlu bir aracın üretiminde 7 metrik ton olarak gerçekleşiyor. Ayrıca lityumun çıkarılması yeraltı su kaynaklarının kullanılmasını gerektiriyor, bu da tarımsal amaçlı su erişimini engelliyor. Şili’de bir lityum madeni bölgesinde bölgesel su kaynaklarının %65’i bu madenler tarafından kullanılıyor. Lityum, bataryanın içindeki bileşenlerden sadece bir tanesi. Bataryanın % 6’sını oluşturuyor. Bileşenlerden birisi ise kobalt. Kobalt işletmelerinde çocuk işçi çalıştırılması söz konusu.

Diğer taraftan bu bataryaların dönüşüm yoluyla yeniden kullanılması ise yüksek maliyetli bir süreç. Sızıntılarının doğaya karışmadan gömülmesi da yine maliyetli ve tamamen güvenli değil. Çok zehirli bileşenler içeriyor.

Bir diğer sorun ise ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin elde edilmesi. Bu süreç de çevreye oldukça fazla zararlar veriyor.

İçten yanmalı bir motora sahip bir otomobilin yıllık karbon salınımı 5.2 metrik ton.

Günlük rafine petrol üretiminin oluşturduğu emisyon 767 milyon ton karbondioksit. Lastikler, motor yağları, biten aküler hepsi birer baş belası.

Özetle, içten yanmalı motorlu araçların üretilmesi çevreye daha az zarar verse de uzun vadede daha fazla zarar verdiği görülüyor.

Yaklaşık değerler şöyle(150.000 km için):

Elektrikli otomobil:

Üretim: 12 ton CO2

Yakıtın üretimi: 8 ton CO2

Toplam 20 ton CO2

Fosil yakıt tüketen otomobiller:

Üretim: 8 ton CO2

Yakıt kullanarak: 30 ton CO2

Toplam 38 ton CO2

Ama gerçek şu ki;

elektrikli araçların dünyayı kurtaracak icat olmadığı ortada. Onların verdiği zarar da çok fazla.

Dünya bu zararlara ne kadar daha karşı koyabilir?

Öyleyse dünya başka çözümlerin peşinde koşmalı. Ne gibi?

Bisiklet kullanımı ve yürüme mesela. Bu iki seçeneğin yaygınlaştırılması için 15 dakikalık şehirler projesi gündemde. Şehrin kenar mahallelerinde yaşayan insanların işe gitmek için kilometrelerce yol kat etmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Okul, alış veriş, sağlık ve diğer ihtiyaçların yürüyerek veya bisikletle gidilebilecek mesafelerde karşılanması amaçlanıyor. Bunu başarmanın önemli ayaklarından birisi de kentlere göçü tersine çevirmek.

Pillerin çevreye zararı:

Facebook’tan bir takipçimiz, lityum iyon pillerin eski nesil pillere oranla çevreyi çok çok az kirlettiğini belirtti. Kendi ifadesiyle binde bir bile değil. Kendisine ilgisi için teşekkür ederiz. Lityum pillerde kurşun gibi ağır metaller yok, kullanılan bileşenler ise gerçekten çevreyi çok daha az kirletiyor. Bu yazıda bu konu ele alınmış. https://www.forbes.com/sites/rrapier/2020/01/19/environmental-implications-of-lead-acid-and-lithium-ion-batteries/?sh=693786f87bf5

Yazıda kurşun-asit içerikli pillerin geri dönüşütürülebilirlik oranının %97, lityum iyon pillerin dönüşüm oranının ise %5’lerden%50’lere çıktığı belirtiliyor. Ama gerçek hayatta bu oranlara ulaşılamadığı belirtiliyor. Ayrıca otomobillerde kullanılan bataryalar yenisiyle değiştirildiğinde tamamen ölmüş olmuyor. Daha az enerji gerektiren alanlarda (sokak aydınlatması vb) bir süre daha kullanılabiliyorlar.

Bir başka takipçimiz ise burada değindiğimiz çözüm önerisinin şehir içi ulaşımla sınırlı kaldığını, söz konusu sorunun küresel ölçekte çözümü için daha geniş çaplı önlemler alınması gerektiğini belirtmiş. Kesinlikle aynı fikirdeyiz. Kendisine de teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s