GOOGLE MAPS VE STRAVA’DAN PANDEMİ İSTATİSTİKLERİ

Bilindiği gibi salgın döneminde bisiklet, bildiğimiz faydalarının yanı sıra sosyal mesafe sağlaması açısından da ön plana çıktı. Çeşitli ülkelerde bisikleti teşvik için çeşitli önlemler alındı. Bütçe tahsisi, kampanyalar, yeni bisiklet yolları vb. Peki bu konuda istatistikler ne diyor?

  • Google, Şubat-Haziran döneminde dünya genelinde bisiklet için yol tarifi talebinde %69 artış tespit etmiş. Polonya ve Finlandiya’da bu artış dört kat, Almaya’da ise iki kat seviyesinde gerçekleşmiş. BAzı ülkeler için istatistikler:

Google’dan bir başka haber de bisiklet kiralama sistemleriyle ilgili: Şİmdilik 10 şehirde bisiklet paylaşım sistemi kullanmak isteyenlere erişim hizmeti başlatılmış.
Bir yenilik daha gözüme çarptı: Google Maps’te kullanılmasını istediğiniz rotanız veya bisiklet yolu öneriniz varsa Geo Data Upload aracı ile birkaç kolay adımla yükleyebiliyormuşsunuz.

Bu konuda bir başka veri de bisiklet sayaç üreticisi ve veri toplama şirketi Eco Counter’dan gelmiş:

Şirket, 2020 yılının verilerini 2019 ile karşılaştırmış.

Eylül ayında 2019 Eylül’e göre İtalya’da %27.5, Portekiz’de %25.3, Fransa’da %24.5 , Almanya ve İngiltere’de %20 artış kaydedilmiş.
Detaylara buradan erişebilirsiniz.
  • Ünlü spor uygulaması tedarikçisi Strava’dan gelen istatistikler de heyecan verici.
  • Berlin’de Nisan 2020’de Nisan 2019’a kıyasla %56,
  • Barcelona’da Haziran 2019 ve Haziran 2020 arası artış %82,
  • Londra’da Mayıs 2019 – Mayıs 2020 arası %119
  • Liverpool’da Mayıs 2019-Mayıs 2020 arası %222 artış tespit edilmiş.

Polonya’da şehir içi bisiklet kullanımında tespit edilen %50’lik artış devletin planlama stratejilerinde bisikleti projelerini ön plana almasına, bu da 16 bölgeden 14 proje başvurusuna vesile olmuş.

Bu önemli gelişmelerin ışığında Avrupa Bisikletliler Federasyonu bisiklet endüstrisindeki paydaşlarının da desteğiyle bisikletin, oyunun kurallarını değiştirecek faktör olması yolunda daha fazla fon ayrılması için mücadele ediyor.

Bu istatistiklerin içinde ülkemizden veriler olmaması üzücü. Benzer veriler toplanabilirse ülkemizde de bisiklet altyapı yatırımlarına ve politikalarına daha fazla fon ayrılması sağlanabilir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s