BİSİKLET DOSTU İŞVEREN SERTİFİKASYONU ÜLKEMİZDE

Bilenler vardır, ben, Muğla merkezli Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği’nin yönetim kurulu üyesiyim. Derneğimiz 2010 yılından bu yana Avrupa Bisikletliler Federasyonu üyesi, 2011 yılından bu yana da ABF’nin yetkilendirmesiyle EuroVelo ulusal koordinatörüdür. Geçtiğimiz haftalarda derneğimiz bir ulusal koordinatörlüğe daha hak kazandı: Bisiklet Dostu İşveren. Bu da yine Avrupa Bisikletliler Federsayonu tarafından yürütülen ve koordine edilen ve 2017’de başlayan bir proje. Şu anda 17 ülke üye. Geçenlerde katıldığımız online toplantıda üye ülkelerin uygulama örneklerini görme olanağımız oldu. İlginç bilgiler edindik. Örneğin Hollanda’da 14 idari bölgede (il veya eyalet) polis teşkilatı bu programa dahilmiş. (Sanırım zaten toplam 14 idari bölge var Hollanda’da) Bir diğer kurum ise savunma bakanlığı imiş. Ne kadar güzel değil mi? Bir polis veya asker işe bisikletle gidiyor, iş yerinde bisikletini park edeceği güvenli bir alan var.

İşverenin işe bisikletle gelip giden çalışanlarına sunacağı olanaklar farklılıklar gösterebiliyor. İspanya koordinatörünün verdiği örnekte duş olanağı da sunulmuş mesela. Ulaşım gideri desteği verenler de var. Bu proje aslında Bike2Work (Bike to Work) projesinden doğmuş. Danimarka, Avusturya, İngiltere, Almanya, Slovenya, Malta, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, Romanya, İtalya ve Hollanda’da uygulanan bu projenin büyük başarı elde etmesi sonrasında projeden elde edilen veriler ışığında sertifikasyon sisteminin çerçevesi oluşturulmuş.

Sistem nasıl işleyecek?

Ulusal koordinatör ENVERÇEVKO olarak derneğimiz denetçi eğitimleri vererek katılımcıları sertifikalandıracak. Sertifika sahibi olan kişiler, bisiklet dostu işveren olmak isteyen kurumları ziyaret edip çalışanlarına sundukları olanakları inceleyip rapor edecek. Bu rapora göre işverene bronz, gümüş veya altın seviyelerinde sertifika verilecek. Denetçi, işvereni belli aralıklarla ziyaret edip incelemeler yapacak.

İşverenin yükümlülükleri neler?

Bir kurum içi koordinatör atamak

Kurumda bisiklet kullanımının arttırılması için bir anlaşma yapmak

Bir ulaşım stratejisi oluşturmak

Fiziki koşullar:

Hem ön tekeri, hem de kadroyu kilitlemeye olanak veren bisiklet park üniteleri.

Park ünitelerinin kurumun giriş kapısına yakın olması.

2mt x 80cm park alanı

Her 5 çalışan için en az 1 bisiklet park yeri

Bariyersiz giriş olanağı

Hepsi bu kadar değil, ben özetledim.

Avantajları neler?

Aslında hepimizin bildiği şeyler.

Örneğin arabanın park edildiğinde kapladığı alan.

Bisikletle işe giden çalışanın daha yüksek motivasyonla çalışması, daha az hasta olması.

Çevresel faydaları malum.

Ülkemizde sisteme katılmak isteyen bazı kurumlarla ve şirketlerle görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki aylarda süreç başlamış olacak. Siz de şirketinizin veya kurumunuzun bu sisteme katılmasını isterseniz ENVERÇEVKO yönetimi ile iletişime geçmelisiniz. ENVERÇEVKO’nun bu proje için oluşturduğu Facebook grubuna buradan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s