ATATÜRK’ün BİSİKLET PROJESİ

Cumhuriyeti 1923 yılında kurduktan sonra 1938 yılında vefat eden Büyük önder Atatürk 15 yıla neler sığdırmadı ki: Medeni Kanun, ilk sanayi hamleleri, kadının seçme ve seçilme hakları, kurulan Hıfzıssıhha Enstitüsü ile üretilen aşılar, ticari kanunlar, Osmanlı’dan kalan borçların ödenmesi; say say bitmez. Bu gün bile ülkeyi idare edenlere anlatmakta zorlandığımız bisiklet kültürünü ta 97 yıl evvel ülkeye yaymaya çalışan büyük önder Atatürk. Bu tarihi olayı Geçen ay İzmir BB’nin EuroVelo turunu yaparken Feridun Ekmekci hocam anlattı. ATATÜRK 1923’te Cumhuriyeti kurduktan sonra dönemin Cumhurbaşkanlığı Muhafız alay komutanlığında Yüzbaşı Daniş KARABELEN’e ANADOLU’DA BİSİKLETİ SEVDİRİN, Edirne’den Kars’a pedal çevirin talimatını vermiş. Yzb Daniş KARABELEN proje için harekete geçiyor, fakat maddi olanaklar ancak 12 kişilik bisiklet takımı kurmaya yetebiliyor. Çalışmaları başlatmış. Hedef Anadolu’da gençleri bisiklete alıştırmak ve bisiklet sporuna ilgiyi artırmak- 1928 yılında hazırlıklar bitmiş. Genelkurmay onayı ile “Orta Anadolu Bisiklet Turu” planlanmış. Bu bisiklet turu Kırşehir, Kayseri, Sivas, Tokat, Amasya, Merzifon, Çorum, Yozgat ve Çankırı şehirlerinden geçecek şekilde 1600 km olarak tamamlanmıştır.-

1929: Orta Anadolu bisiklet turunun olumlu sonuçları olması talebin artması nedeni ile ikinci rota Ayaş,Mihalıçcık, Eskişehir, Kütahya, Afyon, Akşehir, Konya, Karaman, Niğde, Kayseri, Kırşehir ve Ankara’yı kapsayacak şekilde 1800 km olarak pedallanmıştır. Güzergahlar üzerinde pek çok altyapı, yol, zorluklarla mücadele etmelerine rağmen Türk ordusunun subayları her sorulduğunda ağızlarından hiçbir sorunlarının olmadığını belirtmişlerdir. Çünkü Anadolu halkından gençlerinden büyük ilgi ve destek görmeleri takım motivasyonunu artırmıştır. Bunun üzerine ATATÜRK, takım kaptanı Yzb Daniş KARABELEN’e sormuştur; “Bisiklet takımı Ardahan’a kadar gidip gelebilirler mi?” Takım kaptanından gelen yanıt; “Siz emredin her yere giderler” şeklinde olmuştur. Yeni rotada ATATÜRK’ ün vurguladığı hedef “Anadolu’da spor ruhunu yayın, bu yeni sporu tanıtın, gençlere güçlüklerden yılmamayı öğretin” olmuştur. Gazi, bisiklet turlarından memnuniyetini vurgulaması ile maddi olanaklar zorlanarak bisikletçi sayısı 24’e çıkarılmıştır.

1930: 24 bisikletçi katılımı ile Eylül ayında Ankara’dan Edirne’ye bisiklet turu tamamlanmış ve 8 Ekim 1930’da dönülmüştür.

1931: Mart ayının sonunda Doğu Anadolu bisiklet turu planlanarak, bisiklet takımı Ankara’dan Ardahan’a kadar pedal çevirmiştir. Ankara, Kırşehir, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Sarıkamış, Ardahan rotası 2800 km olarak pedallanmış. Bu bisiklet turu dönüş rotası; Kars, Sarıkamış, Erzurum, Trabzon rotasında pedal çevrilerek deniz yolu ile Trabzon – İnebolu transferi yapılmış, Kastamonu – Çankırı üzerinden Ankara’ya varılmıştır.

Burhan Felek İdman Cemiyetleri İttifak dergisinde Atatürk 1928-1931 yılları arasındaki bu bisiklet turları için şunları vurgulamıştır; “Daniş KARABELEN başkanlığındaki ekip disiplin ve sporculuk, fazilet ve meziyetleri ile Anadolu’nun yol arayan gençlerine umut olmuştur. Bizim halkımız fikri telkinden çok, gözünün gördüğüne başlanır” demiştir. Peki bu tarihi gerçekleri belgeleri ile bize kim aktardı ? Em. Tüm general Daniş Karabelen’in kızı Özcan Atamert Karabelen, Enverçenko derneği başkanı Feridun Ekmekci hocamızla tanışıyorlar, belgeleri ve fotoğrafları ile birlikte Türk bisiklet tarihine armağan ediyorlar. Özcan Atamert hanımefendi 1927 doğumlu bir Cumhuriyet kızı, 93 yaşında hala bisiklete biniyor babasının yaptığı turları lokal olarak 2015 yılında Erzurum parkurunda yapmış. Atatürk’ün 1931 Yılında yaptırdığı Türkiye turunu 2021 yılında 90 yıl sonra “şimdi Anadolu da bisiklet zamanı” adlı projenin yapılması için Feridun hocayla harekete geçiyorlar her şey planlanıyor, ama Covid19 nedeni ile erteleniyor. Özcan Atamert Karabelen hanımefendiye uzun ömürler diliyoruz ve bu projenin en kısa zamanda gerçekleşmesini istiyoruz.

Cumhuriyetimizin 97.yılında Bu devleti en ince ayrıntısına kadar planlayıp muazzam bir şekilde kuran Muhteşem Türk Atatürk ‘ü saygıyla selamlıyoruz+11Yusuf Hitit. Ege Pedal Spor Kulübü Başkanı

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s