EĞİRDİR İZLENİMLERİ

İbrahim Ağartan 2 yıl önce İzmir’deki Travel Turkey fuarında benim EuroVelo sunumumu izlemiş, sunumdan hemen sonra geldi, tanıştık, ayak üstü sohbet ettik. EuroVelo’yu Isparta’ya getirelim istiyordu. Ben bu ayak üstü sohbeti çoktan unutmuştum. İki hafta önce İbrahim’den bir telefon araması gelince birazcık hatırladım kendisini.

‘Hocam, biz bu konuyu vali beye anlattık, randevu da ayarladık, gelip anlatır mısınız?’ dedi. Memnuniyetle dedim. Randevu 23 Ekim saat 10.30’a alınmıştı. İbrahim yerinizi ayarladım, bir gün önceden gelin dedi. 22 Ekim’de Feridun Hocayla gittik. Vali ile görüşmemiz Isparta Valiliği’nde olacağı için kalacak yerimizin Eğirdir’de ayarlanmasına pek anlam verememiştim.

Meğer İbrahim bizi kendi imkanlarıyla misafir ediyormuş. Sahibi olduğu Fulya Pansiyon’un en güzel iki odasını ayırmış. Göl ayaklarımızın altında. Odalar sıradan pansiyon odası gibi değil. Her şey kaliteli, tertemiz, yerli yerinde. Çantalarımızı bırakıp hemen Yeşilada’ya yürüdük. Hava kararmamıştı henüz. Yer yer özgün mimariye sahip evleri, yer yer de modern villaları, suda yüzen ördekleri, karabatakları, sahildeki kafeterya ve restoranlarıyla göz yormayan, hatta huzur veren bir atmosferi olduğunu söyleyebilirim. Yürüyüş ve koşu yapmak isteyenler için ideal. Aya Stefanos kilisesi de burada. Yeşilada yolunun başlangıcındaki kalenin 50 mt yanında küçük bir tepenin üstünde manzaraya hakim konumdaki Fulya Pansiyon’un yanı sıra Lale Pansiyon ve Charly’s Pansiyon da İbrahim’in işletmeleri. Bir de hostel işletiyor. Eğirdir’de bisiklet kiralama işini başlatan da İbrahim. Birkaç bisikletle başladığı bu işi şimdi 65 bisikletle sürdürüyor. Sonrasında başka işletmeciler de bisiklet kiralamaya başlamış. İbrahim’in çocukluğu, Eğirdir’e yoğun turist ziyaretlerinin gerçekleştiği yıllara denk geliyor. O yıllarda başlamış bu muhteşem hikaye. Dil öğrenmek için turistlerin peşinden koşarken, bugün idealist bir turizmci olarak karşımızda. O yıllarda turist profili daha çok gezginlerden ve karavancılardan oluşuyormuş. İbrahim’in müşterileri de hala bu gelenekten(karavancılar yok tabi) turistler. Dünya turizmi pandemi nedeniyle zor aylar geçirirken, İbrahim’in işletmeleri oldukça hareketli. Hem de müşterilerin çoğu yabancı. Charly’s pansiyonun restoranında tanıştığımız Güney Afrikalı Ruth Walden bir Türkiye aşığı. 21. kez ülkemize gelmiş. İbrahim’e uğramadan geçmezmiş.

İbrahim aynı zamanda Türkiye’nin Kültür Rotaları Derneği kurucu üyesi. Saint Paul rotasına çok emek verdik diyor. Şimdilerde de Eğirdir MYO Müdür Yardımcısı turizm akademisyeni Çetin Meydan, Murat Tuncer, Nurtay Yatman, Saliha Akça Engin ile Eğirdir turizmine katkı sağlamak için o hiç kaybetmedikleri amatör ruhla çalışmaya devam ediyorlar. Emekli subay ve kayak eğitmeni olan, enerjisiyle sizi hemen saran Nurtay Yatman ekibin bisiklet turcusu. Yörenin bisiklet rotalarının kayıtlarını o tutuyor. Bu rotalardan birisi Eğirdir gölünün etrafını dolaşan 180 km’lik rota.

Yemekler: Fulya Pansiyonun çatısındaki kahvaltı salonu son derece zevkli döşenmiş. Nereye baksanız göl manzarası. Kahvaltısı abartıdan uzak, hamur işine boğulmamış, hemen hemen tamamı yöresel ve taptaze lezzetlerden oluşuyor. Misafirlerin çoğu doğa sever olunca kahvaltıda sporcu kahvaltısı öğeleri öne çıkıyor. Akşam yemeğinde yediğimiz göl levreği ise müthiş lezzetiyle beni çok şaşırttı. İbrahim bu konuda iddialı: ‘En iyisini biz yapıyoruz’ diyor.

İşletme: Work Away adlı sistemi bilenler vardır. Ben İbrahim’den duydum. İşletmelerde gönüllü çalışmak isteyen gençlere iş bulan bir program bu. Dünyanın çeşitli ülkelerinden çalışanları var İbrahim’in. Onlara yemek ve yatacak yer veriyor. Günlük 5 saat mesaisi olan bu gençler de tekrar tekrar gelip çalışan kişiler. Biz bir aile gibi olduk diyor İbrahim. 5 saat çalışıp bırakıp gitmez hiç birisi diyor. Dünyayı dolaşmak isteyen gençlere ve işletme maliyetlerini azaltmak isteyen işletmecilere duyurulur.

Bir de Kaptan Alaaddin varmış Eğirdir’de iz bırakan. O’nun hikayesini de Süleyman Demirel’in hemşehrisi İslamköy’lü hocamız Çetin Meydan anlattı.

Muğla’da teknik lisede eğitim alıp Türk Hava Yolları’nda işe girmiş. Söylentiye göre alkolle arası iyi olduğu için işten atılmış, dönmüş gelmiş memleketine. Yeşilada’da bir evi varmış. Birkaç yabancı dil bildiği için, kasabaya bir turist geldiğinde yardım istenen ilk isim Kaptan Alaaddin imiş.

Zamanla Alaaddin’in evi turist misafirhanesine dönüşmüş. Para almazmış turistlerden, ama turistler giderken bir yerlere üç beş kuruş sıkıştırıp gidermiş. Zamanla Alaaddin’in evi pansiyona dönüşmüş. İlçede turizm işletmeciliğinin babası imiş kendisi. Alkole düşkün olan Alaaddin, gelen turistlerin mayolarla,bikinilerle gölde yüzüp güneşlenmeleri nedeniyle yöre sakinlerinin saldırısına bile uğramış, defalarca dövmüşler. İbrahim’in dediğine göre bölgedeki turizmciler hala benzer zorluklarla karşılaşıyorlarmış. Çetin hoca Kaptan Alaaddin’in anısının yaşatılması için bir dizi önerilerde bulunmuş, ama henüz gerçekleştirilememiş. Daha da kötüsü, Kaptan Alaaddin’in evi (aynı zamanda pansiyonu) belediye tarafından yıkılmış.

Kaptan Alaaddin’le ilgili bir yazı: http://blog.milliyet.com.tr/sehir-ve-insan-2/Blog/?BlogNo=544945&fbclid=IwAR3e8y58xsdseVaxDcAL-kSvBDhDfDAsPv5PmHwSlggKMXM-blRRYThOvW0

Toplantı: İl Kültür Turizm Müdürü Ali Göçer’in yanı sıra İbrahim Ağartan, Çetin Meydan, Murat Tuncer ve Saliha Akça Engin’in de hazır bulunduğu toplantıda Isparta Valisi Ömer Seymenoğlu bizleri pür dikkat dinledi. Feridun hocamla ben EuroVelo, Bisiklet Dostu işveren ve şehir içi bisiklet politikaları konusunda bilgi verdik. İlk aşamada yöresel bisiklet rotalarının hazırlanması, çevre illerle işbirliği yapılarak uzun vadede EuroVelo’ya bağlanmak için çalışmaların sürdürülmesi fikri benimsendi.

Eğirdir’de daha neler var neler. detaylar Fulya Pansiyon’un web sitesinde.

https://www.fulyapension.com/anasayfa

Benim çektiğim fotoğraflar:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s