BİSİKLET SOLLAYAN MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİNİN DAVRANIŞLARI

Bir grup araştırmacı tarafından Brüksel’de yapılan bu araştırma ilginç veriler elde etmiş. Ulaşım Araştırması F bölümünde yer alan bu rapor 17 Ekim 2020’de online erişime açılmış. İlgili haberde, daha önce benzer bir araştırmanın yapılmadığı belirtiliyor.

Adresi şu:

https://www.sciencedirect.com/journal/transportation-research-part-f-traffic-psychology-and-behaviour

Araştırma konusu: Motorlu taşıt sürücülerinin , bisikletinde çocuk taşıyan ve taşımayan binicileri sollarken sergiledikleri davranışlar. Ölçümler için aynı yerde 19 bisiklet sürüşü gerçekleştirilmiş.

Sonuçlar

Çocuk taşımayan bisikletleri sollayan motorlu taşıt sürücülerinin sollama sırasında bıraktığı yanal mesafe ortalama 117.3 cm

Çocuk koltuğunda çocuk taşıyan bisikletleri sollayan sürücülerin bıraktığı yanal mesafe: 128.8 cm. Yaklaşık 11 cm’lik bu fark önemsiz gibi görülebilir, ama haberi yayınlayan kaynak ‘önemli bir fark’ diye nitelemiş. Bu bisikletleri sollarken yanal mesafeyi 100 cm’nin altına düşüren sürücülerin oranı %21.8 iken çocuk taşımayanlarda bu oran %35.3

Araştırmada çocuk römorku olan bisikletler de kullanılmış, ancak onlarla ilgili bilgiler biraz çelişkili duruyor. Orijinal rapora erişim ise ücretli olduğu için indiremedim. Bu çelişkili durumu bir kenara bırakırsak araştırmanın önemli bir sonuç ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Bu durum ülkemizde nasıldır bilemiyoruz tabii ki, ama kendi deneyimlerime dayanarak, motorlu taşıt sürücülerinin kask takan bisikletlileri biraz daha fazla dikkate aldığını düşünüyorum. Ayrıca trafikte görünür olmak için gerekli tüm önlemlerin alınması olmazsa olmazımızdır. Parlak renkli ve reflektörlü kıyafetler, gece sürüşünde ışıklarımız bunların başında geliyor.

Güvenli sürüşler dileğiyle.

#bisikletimeçarparsanölürüm

#kaportambedenim

#kornayadeğilfrenebas

Kaynak: http://www.sciencedirect.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s