EN İYİ YOL BİSİKLETLERİ 2021

Sıralama rastgele yapılmıştır. İlk sıradaki bisiklet en iyisidir anlamına gelmemektedir.

Specialized Tarmac SL7

Aero bike olarak adlandırılan rüzgar direnci düşük bisikletlerin özelliklerini oldukça hafif olan tırmanış bisikletleriyle birleştiren bu model bir anlamda selefi Venge modelinin sonunu getirmiş. Venge modeli aero dinamik özellikleri ile öne çıkan bir bisiklet olarak zaman tünelindeki yerini almış. Çıkıntı, girinti, açıktan giden kablolar vs bu bisiklette yok. Gayet yalın bir tasarıma sahip. Biraz kaymaya meyilli olsa da 6.7 kg ağırlığıyla da en iyi tırmanış bisikletleri arasında yer bulmayı başarıyor. Fiyatı $10.499. Pahalı olsa da aslında iki ayrı amaca hizmet ettiği için sizi ikinci bir bisiklet almaktan kurtarıyor.

Trek Emonda

Emonda 2014’te piyasaya çıktığında 5 kilonun altındaki ağırlığıyla ortalığı epeyce karıştırmıştı. Ama zaman içinde bisikletler giderek çok amaca uygun olmaya doğru değişim gösterdi. Yeni Emonda da bu doğrultuda disk frenle ve daha geniş lastiklere uyumlu maşa tasarımıyla güncellendi. Bunlar bisiklete ağırlık kattığı için saf kan bir tırmanış bisikletinde istenmeyen özelliklerdi, ama bisiklete konfor getirdiği ve inişlerde daha fazla güven verdiği için bu yola gidildi. SL7’de olduğu gibi Emonda’da da aero dinamik dezavantaja yol açacak girintiler, çıkıntılar yok, kablolar da kadronun içine gömülmüş durumda. Müşterileri memnun edecek bir başka değişiklik ise pek beğenilmeyen BB-90 orta göbek standardı yerine daha iyi ve daha kolay sökülüp takılabilen T47 ‘ye geçilmesi. Bu yeniliklerin yerinde olduğu bir gerçek, ama bir yanımız eski modeli özleyecek gibi. Yıllar içinde çok aranan bir klasik olacağı kesin.

BMC Team Machine

O da SL7 ve Emonda gibi bazı değişikliklere uğradı. Yani aerodinamik özellikleri korunurken, daha güvenli ve konforlu olması sağlandı. Fiyatı $10.290 ve rakipleri arasında en hafiflerden birisi. Suluk kafesleri de daha aero dinamik bir tasarıma kavuşmuş. Ayrıca gittiğiniz kafenin önünde onu seyretmek çok keyifli olacaktır. Çok yakışıklı bir bisiklet.

Cervelo Caledonia

Endurance (dayanıklılık) bisikleti olarak öne çıkıyor. 35 mm’lik lastiklere uygun kadro tasarımına sahip. Bu sayede kış aylarında da kullanabilirsiniz. Çamurluk montaj sistemi bile var. İşi biraz karmaşıklaştırıyor olsa da bu bisikletin iki ayrı versiyonu var. Caledonia 5’te aero dinamik özellikler ön plana çıkarken, entegre bir kokpite de sahip. Standart Caledonia ise Cervelo R serisinin yuvarlak kadro tasarımlarından ilham almış. Caledonia 5 bizce bahar klasikleri gibi yarışlara oldukça iyi uyum sağlayacaktır. Ama kalın lastik ve çamurluk takılabilmesi sayesinde transcontinental ve transatlantik gibi ultra endurance yarışları için de harika bir seçenek olacaktır.

Giant TCR

Tüm zamanların en sevilen bisikletlerinden. Gerçekten harika bir bisiklet. Her zaman klasik olarak kalabilmiş. 1998’den beri yarışçılar, test sürücüleri, sportif kullanımı sevenler ve onu bir kere bile olsa kullanan herkes tarafından çok seviliyor. Bu listedeki diğerleri gibi TCR’de de sağlamlık, konfor ve aerodinamik özellikler bakımından iyileştirmeler yapılmış. Dikkat çeken bazı özellikleri: disk fren uyumlu kadronun ağırlığı 765 gram. Kadroya entegre bir sele borusuna sahip. Alıcının kafasını karıştırabilecek bir özellik. Giant bu konunun sorun yaratmaması amacıyla her kadro için iki ayrı kelepçe veriyor. Büyük olan kelepçe 45 mm’ye kadar yükseklik ayarı olanağı sunuyor. Giant ayrıca, jant freni uyumlu bir kadro seçeneği sunarak da beğeni toplamayı başarıyor.

Görselleri yazının kaynağı olan videoda.

Kaynak: Bike Radar YouTube kanalı. Çeviri: Adnan Çangır

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s