17. EuroVelo Rotası: Waters of Central Europe

Avusturya ve Macaristan’ı boydan boya geçen EuroVelo 14-Waters of Central Europe EuroVelo ağına çekici bir seçenek olarak eklendi. Adından da anlaşılacağı gibi çok sayıda nehir, göl ve kaplıcayı birbirine bağlayan rota birkaç EuroVelo rotasını da birbirine bağlıyor.

EuroVelo ağında çift sayı ile numaralandırılan rotalar doğu-batı ekseninde uzanan rotalar. 14 sayısı bunu vurguluyor. Juzey-güney eksenindeki rotalar ise tek sayılarla numaralandırılıyor.

orsegi-kerekparos-sajtoanyag.jpg
EuroVelo 14 MAcaristan’daki trafik levhaları

Avrupa Bisikletliler Federsayonu’nun eş başkanı Jill Warren bu rotanın hem bisiklet gezginleri hem de yerel bisikletlilerin yoğun olarak kullanacağını öngördüklerini söylüyor.

Avusturya bölümünde Tauernradweg, Ennsradweg ve Murradweg yerel EV 14 rotalarını kapsayan rota üzerinde Avusturya’nın doğal güzelliklerini sunan rota üzerindeki önemli şehirlerden birisi ise merkezi UNESCO dünya kültür mirası listesinde olan ve canlı sosyal hayatıyla bilinen Graz.

Macaristan bölümünde ise orta Avrupa’nın en büyük gölü Balaton Gölü’nün kuzey kıyısında bulunan iyi bir altyapı örneği olarak dikkat çeken yerel bisiklet rotası ve Örsen Milli Parkı yer alıyor. Rotanın sonlandığı Valence ise kaplıcalar şehri olarak biliniyor ve Budapeşte’ye kısa bir tren yolculuğu mesafesinde. Rotanın önemli avantajlarından birisi ise yaygın tren ulaşım olanağı. Örneğin, Graz’dan rotanın batı ucundaki Zell am See kentine düzenli tren seferleriyle ulaşmak mümkün. Hatta bazı seferler aktarmasız.  Christian Weinberger, Avusturya Ulusal EuroVelo Koordinatörü, rotanın, bisikletlilere istedikleri yerde tren, istedikleri yerde bisikletle seyahat etme olanağı sunduğunu; bunun rekreatif amaçlı bisiklet kullanıcıları için avantaj olduğunu belirtiyor.   Macaristan Miklós Berencsi, National EuroVelo Koordinasyon Merkezi’nden Miklos Berecsi ise rotanın daha uzun mesafe seyahat etmek isteyen gezginlere de bisiklet maceraları fırsatı verdiğini belirtiyor.

Graz mit der Murinsel bei Nacht (c) Steiermark Tourismus Gerhard Eisenschink.jpg
EuroVelo 14 Graz, Austria

Rotanın Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye ve Debrecen şehrine doğru uzatılması için çalışmalar da bir koldan sürüyor.

İlgili websiteleri:

İnteraktif harita, ilgi çekici yerler hakkında bilgi, bisiklet dostu konaklama toplu taşıma bilgileri yer alıyor.

Tauernradweg_Radpause_am_Zellersee(c)SalzburgerLand-Markus_Greber.jpg
Tauernradweg rotasında bir mola – EuroVelo 14 Austria

Yazarlar: Florence Grégoire, Ed Lancaster

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s