İZMİR 3. SIRADA

COVID-19 sürecinde bisiklet, hastalığın bulaşma riskini azaltma açısından toplu taşımaya çok iyi bir alternatif olarak değer kazandı. Dolayısıyla kent ve ülke yönetimleri bazı önlemler almaya, teşvikler uygulamaya odaklandı. Bu konuda yapılan çalışmaları derleyen Avrupa Bisikletliler Federasyonu ise sürekli güncellenen bir istatistik sayfası oluşturdu. Bu sayfada şehirlerin uygulamaları dört başlıkta değerlendiriliyor:

  1. Bisiklet yolları
  2. Trafiğin sakinleştirilmesi (yoğunluğun azaltılması)
  3. Otomobilden arındırılmış bölümler (caddenin sadece bir tarafının trafiğe kapatılması veya tamamının kapatılması olarak iki ayrı başlık alınmış)
  4. Daha geniş kaldırımlar

Bu başlıklarda şehirler, yapacaklarını duyurdukları ve hayata geçirdikleri mesafeler dikkate alınarak iki ayrı grafikte ele alınıyor.

Grafikler güncellenmeye devam ettiği için ben buradan linkini paylaşmayı daha uygun buluyorum:https://ecf.com/dashboard

İzmir’in istatistiklerine kısa bir bakış:

İzmir yukarıdaki 4 başlıktan ikisi için çalışma yapacağını duyurmuş:

Bisiklet yolları

Trafik sakinleştirme

Bu uygulamaların kapsamı ise yaklaşık olarak 45 km civarında; bunun 40 km’sini uyguladığını beyan etmiş.

Grafikte Roma’nın durumu dikkat çekiyor. Toplam 150 km bisiklet yolu yapacağını açıklayan kent, grafikteki 20 şehir arasında yer alamamış.

Diğer taraftan sadece trafik sakinleştirme uygulamasını(60 km) hayata geçiren Granada ilk sırada yer alırken, yaklaşık 55 km trafik sakinleştirme, bisiklet yolu ve otomobilden arındırılmış yol uygulaması yapan Brüksel ikinci sırada. Brüksel’in ulaşımdan sorumlu bakanı(onlar bakan diyor) Pascal Smet ile 2018 yılında tanışmış, bisiklet şehri olma yolunda yaptıkları uygulamaları bizzat kendisinin ağzından yerinde dinlemiş ve görmüştüm. Kendisi taşıt olarak sadece bisiklet kullanıyor. Bize anlatırken yükselen heyecanını hep anımsıyorum.

Ayrıca belirtmeden geçmeyeyim;

Benim burada özetlediğim istatistikler alınan önlemler baz alınarak hazırlanmış. Bir diğer istatistik ise şehirlerin nüfusuna göre hazırlanmış. Bu istatistiklerde nüfusu az olan şehirler (ve ülkeler) doğal olarak üst sıralara yerleşmişler. İzmir bu istatistiklerde ilk 20’de yok.

COVID-19 dönemi için bu önlemlerin alınması için ayrılan bütçelere bakıldığında yine düşük nüfuslu ülkeler üst sıralarda yer alıyor. Şimdiye kadar ayrılan bütçenin toplamı dikkate alındığında ise ilk üç ülke;

Finlandiya

İtalya

Fransa olarak görülüyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s