EN İYİ TUR BİSİKLETLERİ

Avustralya’lı bisiklet gezgini Alee Denham 150’den fazla bisikleti inceleyip 12’sini en iyiler listesine almış. Hepsi de pahalı bisikletler, ama uzun süreli turlar yapacaksanız paraya kıymak kaçınılmaz. Aslında ucuz bisikletle dünya turu yapanlar da yok değil. Avusturya’lı Barbara örneğin. Onunla ilgili yazıma buradan erişebilirsiniz.

Alee Denham bu listedeki bisikletlerin 2. el modellerini de öneriyor. Bütçeniz kısıtlıysa.

Bakalım listede neler var:

Değerlendirmeyi yaparken kadro geometrilerinin, üreticinin bahsettiği kulanım amacına uygunluğunu dikkate almış. Dikkate aldığı bir diğer kriter isi vites oranları. Bisiklet üreticilerinin bu tür uzun yolculuklar yapmadığını, bu nedenle yoldaki vites oranı gereksinimlerini tam olarak anlayamadıklarını söylüyor. Bir başka kriter ise sağlamlık. Park ayağı (standı) da Alee’nin önemsediği özelliklerden. Kesinlikle olmalı diyor.

Sıralama şöyle:

 • 12. Cube Travel: Piyasada hak ettiği yeri bulamayan bir bisiklet. Çoğu zeminde çok başarılı. Alçak kadro seçeneği de mevcut. Çevirmen olarak benim yorumum: Yüklü bisiklete binmek gerçekten zor olabiliyor. Ben 169 cm boyumla ayağımı kadronun üzerinden atmakta hep zorlanıyorum. Yüklerin üstünden atmak ise imkansız.
 • 11. Fuji Touring: Biraz performans kaybına razıyım diyorsanız Fuji Touring fiyatına göre müthiş bir bisiklet.
 • 10. Diamant 135: Eminim bu bisikleti tanımıyorsunuzdur diyor Alee ve bir sürprizi açıklıyor: Bu bisiklet Trek 520’nin aynısı. Hem de daha iyi parçalara ve daha düşük fiyata sahip.
 • 9. Vivente Anatolia: Adını ülkemizden alan bir bisiklet. Bu da pek bilinmeyen bir Avustralya markası. Şirketin sahibi, 40 yıl dünya turu yapmış gerçek bir gezgin. Dolayısıyla bir tur bisikletinin nasıl olması gerektiğini çok iyi biliyor. İyi haber: Bu bisikletler bütün dünyaya gönderiliyor. Ama kargo ücretini de sizin ödemeniz gerek.
 • 8. Kona Sutra: Dropbar kullanan bisikletler arasında fiyat avantajıyla kendine yer bulabilen bir model.
 • 7.Diamondback Haanjo EXP: Hız sizin için önemliyse bu bisiklet size göre. 9.7 kg ağırlığıyla öne çıkıyor, ama taşıyabileceği yük de aynı oranda sınırlı: 10-15 kg arası. Karbon kadro yapısıyla uzun yollarda tamir sorunu yaşayabilir.
 • 6. Salsa Journeyman Sora: Bu da hafif bisikletlerden. Alüminyum kadro ve karbon maşa ile 11.3 kg ağırlığa sahip. 700C veya 27.5 ” jant seçenekleri sunuyor. Fiyatıyla da avantajlı.
 • 5. Surly Bridge Club: Toprak yolda başarısıyla biliniyor. O bir Surly.
 • 4. Masi Giramondo 27.5: Uzun süredir favorilerim arasında diyor Alee.
 • 3. Salsa Fargo Apex: Daha yüksek fiyatıyla ekstra avantajlar sunuyor. Örneğin Rohloff 14 vites göbekle uyumlu. Kadro geometrisiyle tam bir turcu. Kendine özgü kadro çantası gibi aksesuarlar da satın alınabiliyor.
 • 2. Canyon Pathlite AL4: Güvenilirliği ve dayanıklılığı ile öne çıkıyor. Diğerlerinden farkı ön süspansiyona sahip olması. Bozuk yolları dert etmeyin.
 • 1. Koga World Traveller: Satın alabileceğiniz en iyi tur bisikletlerinden biri. Alee zaten bu markanın test sürücüsü. Bir diğer test sürücüsü ise Gökova Bisiklet Turu’na katıldığı zaman tanıştığımız ve hala dostluğumuzu sürdürdüğümüz Eric Schujit. Kendisi Amsterdam’daki tur bisikleti dükkanı De Vakantiefietser’in sahibidir. Alle’ye göre bu bisikletin başarısı detaylarda gizli. Örneğin kayakların hiç anlaşılamaması. Çok dayanıklı bir bisiklet. İstediğiniz kadar yükleyin. 700C ve 27.5 jant seçenekleri var. Ayrıca istediğiniz özellikleri seçerek size özel bir bisiklet yaptırabiliyorsunuz. E tabi bütün bunların bir bedeli var.
 • Alee’nin listesi böyle. Neden şu bisiklet yok, neden bu yok dediğinizi duyar gibiyim. Ben de Trek 520’yi aradım mesela. Aslında listeyi küçültmekte çok zorlandığını kendisi de söylüyor.
 • Kaynak: youTube
 • Denham’ın 2022 seçkisi için tıklayınız.

EN İYİ TUR BİSİKLETLERİ” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s