ECF – Avrupa Bisikletçiler Federasyonu EuroVelo 8 Akdeniz Rotası İzmir uzantısını onayladı.

Bu güzel haberi paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum; çünkü süreçte ben de görev aldım. ENVERÇEVKO (Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği) olarak EuroVelo ulusal koordinatörlüğünü aldığımızda bu proje pek fazla bilinmiyordu ülkemizde. Çok sayıda konferans, çalıştay, toplantıya katılarak yıllarca anlatmaya çalıştık. 2016’da İzmir BŞB resmi başvuruyu yaptığında emeklerimizin boşuna harcanmadığını gördük. Bugün ise İzmir’in EuroVelo’ya resmen kabul edildiğini açıklamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu başarının 1 numaralı mimarı, gece gündüz çalışarak kendini bu işe adayan dernek başkanımız Feridun Ekmekci’dir. Sonrasında İzmir BŞB Bisiklet ve Yaya Şefliği’nin yoğun iş yüküyle çalışan özverili ekibi (Özlem Taşkın Erten, Burak Tümer, Aslıhan Tekin) ve de kararların alınmasını sağlayan yetkililerdir. Ulaşım Dairesi Başkanı Mert Yaygel bu süreçte samimi yaklaşımları ile çok önemli katkılar sağlamıştır. Emeği geçen herkesi kutluyor, destek olan dostlara teşekkür ediyorum.

Ancak vurgulamak isterim ki henüz işin başındayız. Yapmamız gereken çok iş var. Daha çok çalışacağız.

Çalışmak demişken, sizleri 5-6-7 Aralık tarihlerinde Travel Turkey (İzmir) Fuarı’nda yapacağımız EuroVelo bilgilendirme sunumlarımıza davet etmek isterim. Programı fuar web sitesinden takip ediniz.

Aşağıda Avrupa Bisikletçiler Federasyonu, EuroVelo Ulusal Koordinatörü ENVERÇEVKO ve İzmir BB’nin ortak basın açıklamasını paylaşıyorum.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan başvuru sürecini takiben, ECF Avrupa Bisikletçiler federasyonu 12 Ekim 2019 tarihli toplantısı ile yaklaşık 500 kmlik kıyısal bisiklet güzergahının EuroVelo – European cycle route network – Avrupa bisiklet rotaları ağı EuroVelo 8 Akdeniz rotasının bir uzantısı olarak onayladı.
EuroVelo 8 – Akdeniz Rotası, İspanya Cadiz şehrinden başlayıp Atina ve feribot ile Kıbrıs’a kadar uzanan uzun yol bisiklet rotasıdır. Rota halen devam eden MEDCYCLETOUR projesi ile geliştirilmektedir. Bu 500 km lik uzantı ile rota 7500 km’ye ulaşacak ve İzmir kıyı şehirlerinden, Yunan adalarından feribot bağlantıları sayesinde Endülüs, Fransız Rivyerası, Adriyatik kıyıları, Balkan yarımadasını birbirine bağlayacaktır. Akdeniz Rotası, Helenistik ve Roma döneminin kültürel miraslarını ve dünyanın en güzel kıyı manzaralarını birbirine bağlayacaktır. İzmir ili, davetkar plajları, huzurlu sahil kasabaları, Pergamon ve Efes gibi dünya kültürel mirasları ile içinizi ısıtacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, EuroVelo8 Akdeniz rotası uzantısı için 2016 yılında başvuru dosyasını ECF’e sundu. Bu proje boyunca ENVERÇEVKO derneği EuroVelo Ulusal Koordiantörlüğü ile birlikte çalışmalar yürüttü. ENVERÇEVKO derneği 2007 yılında Muğla merkezli kurulmuş, sürdürülebilir turizm, sürdürülebilir çevre dostu ulaşım ve halk tabanına yayılmış spor ve kültür kampanyalarına (Hareket Haftası, ŞimdiBisikletZamanı, Açık Sokaklar Günü vb) odaklanmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi, başvuru döneminden bu yana uzantının EuroVelo ağına dahil edilmesi için altyapı ve lobi çalışmalarını yürütmek, rotayı geliştirmek, EuroVelo 8 logoları ile işaretlemek, pedal çevirmek isteyen bisikletçilerin ihtiyaçlarını giderecek altyapı çalışmalarını koordine etmektedir. Rota geliştirme ve tanıtım çalışmaları yeni dönemlerde uygulamak üzere planlı olarak devam edecektir.
Üç yıllık başvuru süreci sonunda ECF teklif edilen uzantı güzergahı onayladı. EuroVelo 8 Akdeniz rotası, Türkiye Bulgaristan sınırı ve Edirne’den geçen 140 kmlik EuroVelo 13 ICT (Iron Curtain Trail) rotasından sonra ikinci EuroVelo rotası olacaktır. EuroVelo 8 Akdeniz rotası İzmir uzantısı EuroVelo ağını önemli bir kültürel ve tarihi noktaya getiriyor, çünkü Türkiye’nin üçüncü büyük şehri olarak 3000 yıldan fazla kentsel tarihe sahip tarihi Smyrna antik şehri.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç SOYER, EuroVelonun sürdürülebilir turizm ve ulaşım politikalarını birleştiren önemli bir girişim olduğuna inandığını belirtmektedir. Başkan, “EuroVelo işbirliği yerel bisiklet kültürünün gelişmesi ve bisiklet altyapısının gelişmesini destekleyici özelliği ile kritik öneme sahip bir kazançtır. İzmir bisikletli turizm için vazgeçilmez bir destinasyon olmayı hedeflemektedir. Şimdi, kuzeyden güneye kıyılarımız boyunca uzanan 500 km Akdeniz Rota uzantısını zenginleştirmek ve geliştirmek için çalışıyoruz. Biz, EuroVelo ağına katılan büyük bir şehir olarak ülkenin diğer şehirlerine örnek olacağımıza inanıyoruz.”
Başkan SOYER, Avrupalı bisikletçiler için İzmir uzantısının önemini şu şekilde de vurguladı: “Bisikletçiler UNESCO dünya mirasları listesindeki Efes ve Pergamon antik şehirlerini ziyaret etme fırsatına sahip olacaklardır. Bunlar; dünyanın en eski pazarlarından birine sahip olan Smyrna antik şehri; çok çeşitli yerel lezzetler, plajları, mimari ve doğal dokulara sahip sahil kasabalarıdır. Onları misafir olarak görmekten memnun olacağız”
EuroVelo direktörü Adam Bodor tarafından şu yorum yapılmıştır; “Bizler Türkiye’nin bu önemli kıyı şeridinin EuroVelo 8 Akdeniz rotasına dahil olmasından dolayı çok memnunuz. Bu sayede mevcut güzergah ile pek çok bağlantı paylaşılacak, şimdi EuroVelo ağında Efes ve Pergamon antik şehirlerinin ziyaret edilebilmesi çok harika olacaktır. Bizler İzmir Büyükşehir Belediyesi ile oldukça yakın ve yoğun bir çalışma sürdürdük. Başvuru sürecinde il genelinde bisiklet kullanımını geliştirmek için yapılan çalışmaları ve verilen taahhütleri önemsediğimizi belirtmek istiyorum.”
Onaylanan rota uzantısı, Dikili ve Çeşme limanları aracılığı ile İzmir şehrini, huzurlu bir sahil şehri olan Eski Foça, renkli mimarisi ile ünlü Alaçatı sahil şehirlerini birbirine bağlamaktadır. Bu güzergah iki önemli antik şehri birbirine bağlayacak şekilde yapılandırılmıştır : Kuzeyde Pergamon ve Güneyde Efes antik şehirleri. Denize bakan, kilometrelerce doğal rotalara sahip bu güzergah, bisikletli turistleri Türk konukseverliğini ve mutfağını keşfetmeye davet etmektedir. Güzergah boyunca yer alan küçük kasabalar, demli bir Türk çayı veya Türk kahvesi içerek dinlenme, rahatlama fırsatı, akşamları ise deniz manzaralı restoranları ile zengin meze çeşitleri ve yerel deniz ürünlerini beğeniye sunmaktadır.
Detaylı bilgi için EuroVelo 8 Akdeniz Rotası web sitesini tıklayınız. http://www.eurovelo8.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s