BM 3 HAZİRAN DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ

Birleşmiş Milletler, 3 Haziran’ı Dünya Bisiklet Günü ilan etti geçen yıl. Bu başlı başına önemli bir gelişme. Bir o kadar da geç kalınmış bir karar. Bu yıl ikinci kez kutlanacak. Birleşmiş Milletler’in sitesinde bu konuda neler yazılmış bir bakayım dedim. Özetlemeye çalışayım.

Yürüyen ve bisiklet kullananların gereksinimleri (ki şehir sakinlerinin çoğunluğunun gereksinimidir) ele alınmaya devam ediyor. Yayalara ve bisikletlilere yatırım yapmak bir yandan hayat kurtarırken diğer yandan çevreyi korur, yoksulluğun azaltılmasına katkı sağlar. Yürüyen ve bisiklet kullanan insanların ihtiyaçlarını karşılamak, şehirlere hava kalitesinin iyileştirilmesi, yol güvenliğinin sağlanması, nüfus artışı ile artan emisyon değerleri arasındaki doğru orantının ortadan kalkması konularında yardım eden hareketlilik çözümlerinin önemli bir parçası olmaya devam etmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yürüyüş ve bisiklet için daha güvenli olanaklar sunmak, daha sağlıklı toplum hedefine ulaşmanın da yolunu açar. Özel araç almaya maddi gücü yetmeyen kent sakinleri için bir ulaşım modeli olan yürüme ve bisiklet aynı zamanda kalp rahatsızlığı, kriz, bazı kanser türleri, şeker gibi rahatsızlıkların yanı sıra ölüm riskini bile azaltmaktadır. Aynı şekilde gelişmiş aktif ulaşım sadece sağlıklı olmakla kalmıyor, aynı zamanda eşitlikçi ve düşük maliyetli olmasıyla da dikkat çekiyor.

Neden bisiklet?

  • Bisiklet sade, erişilebilir, güvenilir, temiz ve çevreyle uyumlu, sürdürülebilir bir ulaşım modelidir.
  • Bisiklet sadece bir ulaşım modeli değil, aynı zamanda eğitime, sağlığa ve spora olumlu katkılar sağlayan, erişimi kolaylaştıran bir araç olarak da işlevseldir.
  • Bisiklet ile kullanıcı arasındaki sinerji yaratıcılığı ve sosyal etkileşimi geliştirir ve kullanıcıya hızlı bir çevre bilinci kazandırır;
  • Bisiklet sürdürülebilir ulaşımın sembolüdür ve sürdürülebilir üretim ve tüketim farkındalığı yaratmaya yardımcı olur ve iklim üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Dünya Bisiklet Günü:

  • BM üye ülkelerini uluslararası, ulusal ve bölgesel kalkınma politikaları ve programlarına bisikletin dahil edilmesi konusunda özel önem göstermeye teşvik eder;
  • Üye ülkeleri yol güvenliğini iyileştirmeleri ve yaya ve bisikletli güvenliğini politikalar ve önlemler aracılığıyla ve daha kapsamlı sağlık kazanımları için yaralanmaların ve bulaşıcı olmayan hastalıkların azaltılması vizyonuyla aktif olarak destekleyerek sürdürülebilir ulaşım ve hareketlilik ile entegre etmeleri için teşvik eder;
  • Paydaşları; çocuklar ve gençler için eğitimi güçlendiren, sürdürülebilir kalkınmayı harekete geçiren, hastalıkları önleyen, toleransı, karşılıklı anlayışı ve saygıyı arttıran, sosyal içerme ve barışı güçlendiren bir araç olarak bisikletin önemini vurgulamaya ve geliştirmeye teşvik eder;
  • Üye ülkeleri, toplumun her kesiminde bisikleti öne çıkarmak için en iyi uygulamaları ve yöntemleri kendi bünyelerinde uyarlamaya; ulusal ve yerel ölçekte fiziksel ve zihinsel sağlığı ve genel sağlığı güçlendiren, toplumda bisiklet kültürünün yayılmasına katkı sağlayan bisiklet sürüşleri düzenlemeye teşvik eder.

Birleşmiş Milletler, üye olan ülkelere bu çağrıyı yapmış, ama ülkemizde resmi makamlarca planlanan bir program veya kutlama var mı bilmiyorum, ama bisiklet dernekleri ve grupları çeşitli etkinlikler düzenliyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s