DEV METROPOL ON YIL ÖNCE NEYİ BAŞARDI?

Janette Sadik Khan 10 yıl önce New York şehrinin trafikten sorumlu müdürüydü. Şehrin en işlek caddelerinden ünlü Broadway’i tamamen yayalaştırma kararı aldılar ve uyguladılar. Şimdi Khan diyor ki; ’10 yıl önce insanlar bize deli diyordu. Şimdi ise arabaları geri getirmek delilik olur.’ Ve ekliyor: ‘Bu sadece bir yayalaştırma projesi değildi, aynı zamanda şehirlerin caddelere bakış açısını değiştiren bir devrimdi.

O dönemin New York belediye başkanı ünlü Mike Bloomberg ise şunları söylüyor: Broadway ve Times Meydanındaki bu proje tamamlandığında şehrin en simgesel bölgeleri daha güvenli, daha temiz ve ticari işletmeler için daha kazançlı hale geldi. Dünyadaki çeşitli şehirlerin bu uygulamayı taklit etmesinde şaşılacak bir şey yok.

Ben de diyorum ki artık dünyada bir çok şehirde belediye başkanları yeni otoparklar, dev motorlu taşıt bulvarları,tüp geçitler yaptıkları için değil, motorlu taşıt trafiğine sınırlamalar getirdikleri için övünüyorlar. Hele hele bunu bu dev metropolde, dünyada otomobil kültürünün en çok hakim olduğu ülkede gerçekleştirmek daha da anlamlı.Bizim 100 .000 nüfuslu şehirlerimiz bile henüz trafik sorununu otopark yaparak çözeceğini düşünüyor. 10 yıl önceki bu devrimin bizim yöneticilerimizin kafasında da gerçekleşmesi dileğiyle. Fotoğraf:Janette Sadik Khan Kaynak: Twitter

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s