En Yeni EuroVelo Rotası: EuroVelo 19 -Meuse Cycle Route

Rotanın resmi kabul duyurusu ITB Berlin 2019 fuarinda Bisiklet Turizmi Gününde yapıldı. Bu rota, 3 yıl aradan sonra EuroVelo’ya kabul edilen ilk yeni rota oldu. EuroVelo 19, 1,100 km uzunluğa sahip ve Meuse Nehrinin Fransa’nın kuzeyindeki Langres platosundaki kaynağından başlıyor, nehir boyunca uzanıp, Belçika’dan geçiyor, denize döküldüğü Hollanda’nın Kuzey Denizi’nde bitiyor. Web sitesi için linke tıklayınız. http://meusecycleroute.eu.

Çalışmalar 2010 yılında Hollanda’nın Venlo Belediyesinin girişimleriyle başlıyor. 2012’de gerçekleştirilen konferansta 41 proje ortağı (Hollanda, Belçika ve Fransa’dan) bu rotayı destekleyeceklerini belirten imzalı bir bildiri yayınlıyor ve Limburg (Hollanda) ilinin öncülüğünde rota 2015 ve 2016’da geliştirilip işaretlemeleri yapılarak yine 2016’da tanıtım etkinlikleri başlıyor. Sonuç; son derece cazip bir rota.

Cazibesi nereden mi geliyor? Nehrin iki yakasındaki kartpostallık güzelliğe sahip kasabalar ve köyler, bölgenin sahip olduğu zengin tarih ve kültür mirası ve tabii ki yolculuğun her adımında sizi bekleyen, çok özel yemekler sunan mekanlar. Fransa’da Lorraine bölgesindeki drajeleri ve madelein’leri; Belçika’nın meşhur kızartmalarını ve özel biralarını unutmamak gerek. Bu ülkede her küçük kasabada yerel bira üreten üreticiler bulunuyor.

Tarih sevenler için adını Birinci Dünya Savaşındaki bir muharebeye yazdıran ünlü Fransız kadın kahraman Joan of Arc’in doğum yeri olan Domremy-la-Pucelle önemli noktalardan birisi. Verdun’da ise bu muharebede önemli rol oynayan Yeraltı Kalesini ziyaret edebilirsiniz. Belçika, muhteşem mimarisiyle sizi etkilemeye hazır.Dinant . Namur ve Huy kaleleri ve Liege’deki hükümet konağı görülmesi gerekenler arasında. Hollanda ise Meuse Vadisi Nehir Parkı ve Biesbosch Ulusal Parkı sulak alanları ile benzersiz manzaralar sunmak için ziyaretçilerini bekliyor.

Meuse nehri, bazı bölgelerde başka nehirlele birleşiyor; bu nedenle de rota mevcut diğer bazı EuroVelo rotaları ile de kesişiyor. Bunlar Loire ve Tuna nehirlerini takip eden Atlantik-Karadeniz rotası EuroVelo 6, Ren nehrini takip eden EuroVelo 15 (Rhine Cycle Route) ve Rhone nehrini takip eden EuroVelo 17 (Rhone Cycle Route)

Bilindiği gibi Avrupa’da bisiklet turizminin kalbi nehir rotalarında atıyor. Binlerce bisikletliyi bu rotalarda seyahat ederken görebilirsiniz. Bunun sonucu olarak çok sayıda bisiklet dostu iş yeri, kaliteli restoranlar ve kamp yerleri sizi bekliyor. Bu rotalarda kısmen de olsa pedal çevirmiş birisi olarak diyebilirim ki bu bölge uzun mesafe bisiklet yolculukları için dünyanın en güvenli bölgesi durumunda. Avrupa’nın son derece bakımlı şehirlerini, insanı hayrete düşürecek düzeyde iyi korunmuş doğasını düşünürsek en keyifli olduğunu iddia etmek bile mümkün.

Rotaya harita üzerinde baktığımda gördü ki ben bu rotanın Hollanda ve Belçika bölümünde bazı kısımları kullanmışım. Hollanda için kesinlikle en iyi uzun yol bisiklet yollarına sahip ülke tanımlamasını rahatlıkla yapabilirim.

Keyifli sürüşler dileğiyle.

Photo credit: Adnan Çangır Hollanda’nın kuzeyindeki Drenthe bölgesinden başlayan 2018 Bike for Europe projemizden.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s