ZENGİNLERİN BİLE TOPLU TAŞIMAYI TERCİH ETTİĞİ ŞEHİRLER

Bu haritada TÜİK’in illere göre 1000 kişi başına düşen motorlu taşıt istatistiklerini görüyoruz. Ülkemizde bu anlamda başı en çok dertte olan il Muğla. 1000 kişiye 528 araç düşüyor(Hollanda ile aynı). İstanbul 278 ile Türkiye ortalamasının çok az altında. (Kaynak: drdatastats.com) 2019 Şubat ayı itibariyle ülkemiz genelinde 100 kişiye 284 motorlu taşıt düşüyor. Başka ülkelerde durum nedir? Birkaç ülkeden örnek verelim:

ABD: 799, İtalya: 699, Yunanistan 624, Kanada 607, İspanya 593, Japonya 591, Norveç 584, Fransa ve Avusturya 578, Almanya 572, İsviçre 566, Belçika 559, Hollanda 528, Danimarka 480, Bulgaristan 393, BAE 373, Rusya 293, Libya 290, Gürcistan 155. Bu sayıları aldığım sitede( https://www.tech-worm.com) hangi döneme ait olduğu yazılmamış, ama Türkiye için 100 kişiye düşen araç sayısı 144 olarak verilmiş. Yukarıdaki haritada ise 284 olarak görülüyor. Muhtemelen birkaç yıl öncesinin verileri. Bu verilerin eski olması çok önemli değil.

Önemli olan şu: Danimarka, Hollanda, Almanya ve diğer bir çok Avrupa ülkesinde bu sayılardaki artış oldukça düşük seyrediyor, alınan yeni kararlarla önümüzdeki yıllarda azalması muhtemeldir, ama buna rağmen bizden çok yüksek. Yine de yaralar yavaş yavaş sarılıyor. Bu süreçte baş rolde bisiklet ve toplu taşıma araçları var. Ülkemiz eğer sahip olduğu bu avantajı iyi değerlendirir, doğru kararlar alır, doğru politikalar üretirse geri dönüş bu ülkelere göre daha kolay olabilir. İşte bu noktada İzmir’in yeni büyükşehir belediye başkanı Tunç Soyer’in ideal şehir hayalinde koyduğu hedeflerden birisi çok anlamlı.

Yoksulların bile araba kullandığı değil, zenginlerin bile toplu taşımayı tercih ettiği bir şehir. Bu noktada toplu taşımanın yanına bisikleti ve yürüyerek ulaşımı da eklemek yanlış olmaz sanırım.

Hiç bir şey olanaksız değil. İnanmak ve istemek çok önemli.

Unutmadan: 1000 kişiye düşen araç sayısında bir çok rakibinin çok önünde olan Muğla’daki yöneticilerin işi çok daha zor. Daha yoğun çaba harcamaları gerekecek. Yine de başta Muğla olmak üzere bir çok ilimiz için güzel bir haberimiz var: Şubat 2018 – Şubat 2019 döneminde trafiğe kaydolan araç sayılarında dikkat çekici azalmalar var. Bunun nedeni her ne kadar alım gücü ile ilgili olsa da bir avantaj olarak görülebilir. Ne de olsa Avrupa’da bile bisikletin yeniden doğuşunun 70’li yıllardaki petrol krizi ile de alakalı olduğu bilinmektedir. İşte yeni kaydedilen araç sayılarındaki azalma ve artışlar:

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s