KURBANI SUÇLAMAK

Hayır, hayır siyasetten bahsetmeyeceğim. Konumuz yaya ve bisikletli dostu güvenli şehirler.

Hollanda ‘nın köklü otomobil turing organizasyonu (1983’te kurulmuş, 4,4 milyon üyesi var ve yol yardım desteği dahil sayısız hizmetler veren ve yıllık ticari hacmi 1 milyar Euro olan bir dev.) Hollanda’da çocuklara 15000 adet kask dağıtınca bisiklet savunucuları sert tepki gösteriyorlar.Ülkemizde büyük çoğunluk eminim “Ne var bunda? Adamlar bisiklet kullanımına destek oluyor işte” diyecektir.

Ülkemizin koşulları göz önüne alındığında bu düşünce gayet normal. Çünkü bisikletliler bağımsız, güvenli yollarda değil, trafik kargaşasının içinde hareket ediyor. Yani risk yüksek. O yüzden de zaten çok az kişi bisiklet kullanıyor.

İşte Hollanda’daki bisiklet camiası buna isyan ediyor. Bana kask hediye edeceğine şehri benim için daha güvenli hale getir diyor ve ANWB’yi kurbanı suçlamakla itham ediyor.

Hollanda ve bisiklet kültürünün yaygın olduğu ülkelerde kask kullanımının zorunlu hale getirilmesine de yüksek perdeden karşı çıkılıyor. Bu konudaki kampanyalara Avrupa Bisikletliler Federasyonu da doğrudan destek veriyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s