BİSİKLETİN ENLERİ ÖDÜLLERİ

14 Mart akşamı Marmaris Elegance Otel’de düzenlenen Muğla’da Bisikletin Enleri ödül törenine katıldık, bisikletin yaygınlaşmasına ve Muğla’nın uluslar arası tanıtımına yaptığımız katkılardan dolayı Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği olarak ödülümüzü aldık. Bizi bu ödüle layık görenlere teşekkür ederiz. Ödül alanlar arasında Gençlik Spor Muğla Bisiklet takımı, Fethiye Kara Bisiklet Kulübü ve genç bisikletçi Onur Balkan da vardı.

İlk kez düzenlenen bu ödül töreninin geleneksel hale getirileceğini öğrendik. Tören Muğla Bisiklet İl Temsilcisi İlker Cömert’in büyük emeği özverili çalışmaları ile düzenlendi.

Ödül alanlar arasında Fethiye ve Marmaris Belediyeleri de vardı ki ben bu ödülleri özellikle önemli buluyorum, çünkü şehirlerin yaşanabilir hale getirilebilmesi için bisiklet olmazsa olmazların başında geliyor.

Benim önemsediğim bir başka detay ise bürokrasinin önemli isimlerinin de bu geceye katılmaları oldu.

Daha da önemlisi bu ödül törenine Türkiye Bisiklet Federasyonu başkanı Erol Küçükbakırcı’nın katılması idi. Aynı gün Küçükbakırcı ‘yı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nde öğrencilere yaptığı konuşmasının da bir kısmını dinleme olanağı buldum.

Başkan konuşmasında bisikletli ulaşımın önemine vurgu yaparken Amsterdam örneğini vermekten imtina etmedi(bir çok muhterem vatandaşımız Avrupa’dan örnek verince sert tepki gösterdiği için bunu vurguladım) , Konya’nın bisiklet yollarını överken New York’tan sonra dünyada ikinci sırada yer aldığını belirtti.(Aklımda yanlış kalmadıysa bisiklet yollarının uzunluğu bakımından). Bu bilginin doğru olduğundan emin değilim ama ben başkanın bisikletli ulaşımı önemsemesini şaşkınlık ve memnuniyetle karşıladım. Başkanın konuşmasında Sağlık Bakanlığı’nın dağıttığı bisikletlerin nasıl kullandırılacağı konusunda kendilerine danışmadığını söylemesi de çok önemliydi, zira o bisikletin nasıl kullandırılacağına dair hiç bir planlama yapmamıştı bakanlık. Bilindiği gibi o bisikletlerin bazıları internet üzerinden satışa çıkarıldığı bile görüldü. Ben bu konuda bakanlığın bisiklet kiralama sistemleri kurması veya kurulmasına destek olması gerektiğini düşünüyorum. Bu görüşümü İl sağlık müdürlüğünden arkadaşlara da söylemiştim. Ama Küçükbakırcı’nın dediği gibi bize zamanında sormadılar ki.

Neyse. Bisiklet İl Temsilciliği Muğla’da bir hareketlenme sağladı. Güzel etkinlikler düzenlediler. Ben özellikle Kavaklıdere ilçemizdeki muhteşem Yerküpe Mağarası’ndan start alan dağ bisikleti yarışını çok beğenmiştim. Bu gibi etkinliklerin devam etmesi dileğiyle.

Not: Muğla ili genelinde bisiklet adına emek harcayan çok dostumuz var, onlar da

bu ödülü bizim kadar hak ediyorlar diye düşünüyorum. Örneğin Muğla Bisiklet Derneği. Ülkemizde ilk kamplı bisiklet turlarını düzenleyerek bisiklet kullanımının yaygınlaşması konusunda ciddi adımlar attı. Tur bu sene 13. kez düzenleniyor.

Örneğin Askıda Bisiklet projesi. Zehra Erbil’in ihtiyaç sahibi çocuklara bisiklet temin projesi.

Örneğin Morpedal Kadın Bisiklet Derneği ‘nin tüm Ülkemizi bisikletli kadınların elinde dolaşan bayrak projesi.

Örneğin Murat Demirci ve arkadaşlarının GEKA fonlarıyla gerçekleştirdiği EcoTrails bisiklet ve yürüyüş rotaları projesi.

Bunlar ilk aklıma gelenler. Önümüzdeki yıllar için ödül alabilecekler arasında değerlendirilebilir.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s