SÜPER HAFİF, SÜPER SAĞLAM BİSİKLETLER GELİYOR

Bir süredir haberlerini duyduğumuz grafen (yarı metal) maddesi hayatımıza girmeye başladı. Nerelerde mi? Bisiklet lastiklerinde mesela. 2. nesil grafenli lastikleri tanıtan Vittoria şirketi özellikle hız, ıslak zeminde tutunma, dayanıklılık ve patlama direnci konularında performans iyileşmesi sağladığını söylüyor.
Bir diğer önemli haber ise yeniden doldurulabilir piller için geliyor. Başta akıllı telefon üreticileri olmak üzere elektrikli bisiklet sanayisi ve diğer bir çok sektör bu müthiş habere odaklanmış durumda. Grafen-Lityum nano teknoloji piller, mevcut pillere oranla 2.5 katı performans sunmaya hazır ve çok daha hafifler. 1 metreküp grafenin ağırlığının 1 adet iPhone 4’e eşit olduğu belirtiliyor. Uzun zamandır yapılan çalışmalar bu teknolojinin nihayet üretilebilir hale geldiğini müjdeliyor. Bu pillerin fiyatının ise başlangıçta piyasadaki pillerle aynı olacağı 2021’in başından itibaren ise düşerek %40 oranında ucuzlayacağı belirtiliyor.

 4 – 7, 2019 tarihleri arasında Friedrichshafen’daki bisiklet fuarına gidenler bu teknolojiye sahip batarya kullanan bisikletleri deneme şansı bulabilecekler.

Bisiklet sektöründe yukarıda belirttiğimiz gibi Vittoria şirketi bisiklet lastiği üretiminde grafen kullanmayı başardı. Ayrıca karbon jant setlerine de de alaşımın içine grafen konulduğu belirtiliyor.

Peki başka hangi bisiklet parçalarında kullanılabilecek grafen?

Karbon kadrolar, diğer kompozit parçalar, tekstil ürünleri ve elektrikli bisiklet parçaları
(Çünkü grafen süper iletken bir madde) gibi çok sayıda ürün bu listeye dahil olacak.

Çok hafif olması ve şu ana kadar icat edilmiş en dayanıklı materyal olması, eğilip bükülebilmesi, karbon ile birlikte kullanılabilmesi yakın gelecekte süper hafif ve son derece dayanıklı bisikletler kullanabileceğimizi müjdeliyor.

#graphene #grafen #lityumgrafenbatarya

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s