UBER’İN BÜYÜK HATASI

Mart 2018’de Arizon’nın Tempe kentinde yaşayan Elaine Herzberg adında evsiz bir kadının bisikletiyle caddeyi karşıdan karşıya geçerken UBER’in sürücüsüz bir aracının çarparak öldürmesi haberi bütün dünyada yankı uyandırmıştı. Mahkeme, aracın sürücüsü olmadığı için ceza vermeyince bir tartışma da kendiliğinden başlamış oldu. Uber, yasal yükümlülüğü olmamasına rağmen Herzberg’in ailesi ile görüşüp onlara bir tazminat ödeme konusunda anlaşmaya vardı. Ulaşım Güvenlik Biriminin ise elde ettiği verileri halen devam eden soruşturma için açıklayacağı belirtiliyor.

Ama olayla ilgili çok ilginç bir detay var. Herzberg’e çarpan aracın arka plan sürücüsü aracı cep telefonundan takip ediyordu ve araba Herzberg’e çarptıktan sonra frene basmıştı(fren kontrol butonu). İşin daha da kötü yanı ise UBER ‘in bu aracın acil durum fren sistemini devreden çıkarmış olması. Sebebi ise sistem aktif iken tanımlayamadığı bir cisim algıladığında aracı durdurması. Bu durumun, yolculuk konforunu olumsuz etkileyeceği düşünülmüş. O dönemde bu taksiyi kullanmak için sabırsızlanan Uber, biraz acele bir kararla şansını denemeyi seçmiş.

Ulaşımla ilgili davalara bakan bir avukat olan Jim McPherson ise şu soruyu soruyor: ‘Uber ölümcül risk taşıyan bir teknolojiyi kamusal alanda denerken bunun bedelini niye iki kadın ödüyor?’ ( Hayatını kaybeden Herzberg ve aracın arka plan sürücüsü kadın çalışan)

Diğer taraftan bu tür araçlarla ilgili yasal düzenlemelerin henüz bulunmadığı, sadece aracı üreten veya kullananlara güvenmekle yetinildiği belirtiliyor.

Kaza ile ilgili başka bir ilginç detay daha var: Aracın markası Volvo imiş, sürücü koltuğunda ise 44 yaşında silahlı soygundan 3 yıl hapis yatmış Rafaela Vasquez adında bir sabıkalı varmış. (Bu kişinin müşteri veya görevli olduğuna dair bir bilgiye ulaşamadım. ) Gerektiğinde aracın kontrolünü ele alması için oraya oturtulduğu belirtiliyor.

Bu işin sonu nereye varacak henüz bilinmiyor, ama insanoğlu hırsları için yine diğer insanlara ve dünyaya devam edecek gibi görünüyor.

Herzberg ve Vasquez

Kaynaklar: http://www.streetsblog.org thetimes.co.uk

Fotoğraf: thetimes.co.uk

#uber #otomatikpilot

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s