ALÜMİNYUM KADRODA DEVRİM

Yeni kaynak teknolojisi yüksek teknoloji ürünü alüminyum kadroları bir üst seviyeye taşıyor.

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nde bir ekip yüksek kaliteli alüminyum AA7075’ten üretilen kadrolar için yeni bir kaynak teknolojisi geliştirdi. Bu gelişme, süper hafif ve süper güçlü alüminyum kadroların karbon kadrolarla rekabet etmesine olanak sağlayacak. Bu aynı zamanda yeni nesil e-MTB’ler anlamına da geliyor mu?

New Welding Technology Takes Hi-End Aluminum Frames To Next Level
Mezun öğrenci Maximilian Sokoluk, laboratuvar mekanikeri Travis Widick ve Prof. Xiaochun Li geliştirdikleri yeni teknoloji ile kaynaklanmış bir kadro ile. – Photo UCLA

Alüminyum 7075 bisiklet endüstrisinde her türlü komponent oldukça yaygın olarak kullanılan bir seçenek. Ancak kadrolar için değil. Niçin? Çünkü kaynak tutmayan alaşım olarak biliniyor. Bu yeni buluşla birlikte bu gerçek artık değişiyor. Bu alaşım artık MTB’lerde, kargo bisikletlerinde ve yüksek kaliteli bisikletlerde kullanılabilecek.

Bu yeni teknoloji hiç bir ek yatırım gerektirmiyor.

Faz ayrıştırma

UCLA’nın Mekanik ve Uzay Mühendisliği Bölümünden ekibiyle Prof Li bu problemin 7075 alüminyum ısıtıldığında çinko, magnezyum ve bakırın aynı derecede erimediğinden kaynaklandığını fark ediyor. Bu durum faz ayrışması (alüminyumda uzunlamasına çatlaklar) sorununa yol açıyor.

TiC nanopartikülleriyle kaynak

İşin sırrı titanyum karbit nanopartikülleri ile yapılan eklem kaynaklarında. Bu teknoloji ile kaynaklanan eklemler inanılmaz derecede güçlenmiş oluyor. Sektörde yaygın olarak kullanılan 6061 alüminyum alaşım 186 megapascal dayanıma sahip iken yeni teknoloji ile kaynaklanan alaşımların dayanımı 392 megapascal olarak tespit edilmiş. Üstelik kaynak sonrası ısıtma işlemleri ile 7075 alaşımın dayanımı 551 megapascal’a kadar çıkarılabiliyor ki bu da çeliğin kaynak dayanımı ile eşit.

TiC nanopartiküller mevcut kaynak aletleri ile kullanılabildiği için hiç bir ek yatırım da gerektirmiyor.

Karbon ile doğrudan rekabet

AA7075 alaşımı çelik kadar dayanıklı ve çeliğini üçte biri ağırlığa sahip. Daha az ağırlığın daha az enerji sarfiyatı anlamına geldiği düşünülürse bu müthiş yenilik elektrikli veya normal, her türlü bisiklet için çözümler sunacak demektir. Prof. Li’ye göre bu kaynak teknolojisi AL601 ile karbon kadrolar arasındaki boşluğu doldurmakla kalmıyor, bisiklet endüstrisinde karbon ile doğrudan rekabet olanağı da sağlıyor.

Kaynak:
UCLA
http://www.newatlas.com

#alüminyumkadro

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s