BEDAVA BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ

Fotoğraf, kızı Roma’da yüksek lisans yapan bir arkadaşım tarafından dün çekildi. bisiklet kiralama sisteminde belediyelerin karşılaşacağı problemlerden birisi de bu. İnsan denen varlık tarafından tahrip ediliyorlar. Bu tür bisikletlerin orası burası çalınmasın diye başka bisikletlerde kullanılması mümkün olmayan parçalardan üretilir, ama bu parçaların oranı %100 olamadığı için hırsızların gazabından kurtulamıyorlar. Gerçi bizde daha sıradışı bir hikaye var. Muğla’nın bisiklet kiralama sistemi yazılım sorunu yüzünden neredeyse hiç çalışmadan çürüyüp gitti ve geçtiğimiz haftalarda söküldü. Tamamen çöpe gitti.

Roma da anladığım kadarıyla bisiklet kültürü konusunda epey yol katetmesi gereken bir şehir. Trafik sıkışıklığında epey namı yayılmış.

Bu tahribatlar veya hor kullanmalar yüzünden davadan dönmek olmaz elbette. Çünkü motorlu araç kullanımının azaltılmasının getireceği kazanımlar bu kayıplardan çok daha değerli olacaktır. Paris’teki sistem ilk kurulduğu yıllarda bisikletler Kuzey Afrika ülkeleri ve Romanya’da bulunmuştu. Aradan geçen süreçte Paris daha cesur adımlar attı ve sistem de hala ayakta.

Hatta Paris belediye başkan yardımcısı geçen sene Avrupa Bisikletliler Federasyonu başkanı seçildi. Azim ve kararlılık önemli. Ve sağlam finansman.

Not: Burada gördüğümüz bisiklet, özel bir şirket tarafından işletilen bir sisteme ait. Bu, böyle bir sisteme ayıracak bütçesi olmayan belediyeler için çok iyi bir çözüm. Şirkete operasyon izni vererek bir miktar gelir elde etmek bile mümkün olabilir. Avrupa ve Çin’de örnekleri çok.

#bisikletpaylaşım #bedavabisikletpaylaşım

BEDAVA BİSİKLET KİRALAMA SİSTEMİ” için bir yanıt

  1. Özellikle bizim gibi araba üretemeyen, çıkarmaya değecek petrolüde olmayan bir ülkede öncelik verilmesi gereken bir konu bisiklet. Umuyorum ki biz görebiliriz o önemin verildiği yılları.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s