ALMANYA’DA BİSİKLET TATİLİ

Almanya’da bisiklet sivil toplum örgütleri birliği diye nitelendirebileceğimiz Allgemeiner Deutscher Fahrrad-Club (ADFC) Almanya’da bisiklet tatili planlama aracını güncelledi. ‘Deutschland per Rad entdecken’ yani ‘Almanya’yı Bisikletle Keşfet’ adlı bu rehberin hem online, hem de basılı versiyonu var. İçeriğinde çok sayıda uzun mesafeli rotaların yanı sıra 18 adet “ADFC-Qualitätsradrouten” (Kaliteli ADFC rotası) ve iki adet “ADFC-RadReiseRegionen” (ADFC Bisiklet tatil bölgesi) yer alıyor. Basılı versiyonun 10. sayfasında ayrıca Almanya’daki EuroVelo rotalarını gösteren bir harita da bulunuyor. Sınırları içinden geçen 9 EuroVelo rotası ile Almanya, EuroVelo’nun önemli bir geçiş bölgesi durumunda. Zaten bu ülke, bisiklet turizminden en fazla para kazanan ülkeler arasında Fransa’nın ardından ikinci sırada yer alıyor.


Rehberde rotalar hakkında bilgi, gezi planlama ipuçları ve ve öne çıkan turistik yerlerle ilgili bilgiler veriliyor. Ayrıca bir yenilik olarak artık bisikletliler yeme içme ve diğer bazı ayrıntılar hakkında da bilgi edinebiliyor. Bu 12. versiyonda bir başka yenilik ise ADFC’nin, rota hazırlama uygulaması komoot ile ilk kez işbirliği yapıyor olması. ADFC web sitesi komoot’un dijital haritalarını kullanıyor. Dahası, kullanıcılar da ADFC’nin rotalarını planlarken ve pedallarken komoot uygulamasını kullanabilecekler.

Eğer Almanya’da iseniz basılı versiyonu ADFC’nin ülke genelinde koordine ve kontrol ettiği bisiklet dostu işyeri ve hizmetler sistemi Bett+Bike 

sitesi üzerinden satın alabiliyorsunuz. Bett+Bike, bisiklet dostu hizmetler sisteminin dünyadaki en iyi örneklerinden birisi olarak gösteriliyor ve Avrupa Bisikletliler Federsayonu ECF tarafından da öneriliyor. Bett+Bike sitesinde İngilizce dil seçeneği sunuluyor, ama https://www.deutschland-per-rad.de sadece Almanca olarak hazırlanmış. Belki ilerde İngilizce seçeneği koyarlar.
Bu noktada imdadımıza Alman Ulusal Turizm Genel Müdürlüğü yetişiyor. Germany Travel web sitesinde 30 ayrı dilde bisiklet turizmi konusunda bilgi yer alıyor. Bu 30 dil arasında Türkçe var mı? Evet var!!! Görünce hem şaşırdım, hem mutlu oldum.

Almanya’da bisiklet tatili düşünüyor ve bu siteleri yeterli görmüyorsanız 8 Mart’ı bekleyin. Dünya’nın önde gelen turizm fuarlarından ITB Berlin’de EuroVelo ve ADFC bir kez daha Bisiklet Turizmi Günü düzenliyorlar. Salon 4.1, stand 256’yı ziyaret edip detaylı bilgi alabilirsiniz.
#bisiklettatili #almanyabisiklettatili

Bonn yakınlarında bir bisiklet cafe. 2015 ve 2018’de burada mola vermenin keyfini yaşamıştım. Ren Nehri boyunca kesintisiz bisiklet yolundan seyahat etmek harika bir duygu. Ama 2018’de yolu alttan kaldıran ağaç kökleri sürüş keyfini çok fazla baltalıyordu.
Foto: Feridun Ekmekçi


2018 NowWeBike ekibi olarak Koblenz-Frankfurt etabını pedallıyoruz. Ren Nehri ve üzerindeki şehirler bir harika. Foto: Miroda Otto

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s