KAMPANYAYA KATIL, ŞEHRİNİ YARIŞTIR

Çok az kaldı. 8 Şubat Dünya Kışın Bisikletle İşe Gitme Günü. Bu sene 5. kez yapılıyor. Bu kampanyaya katılıp, ülkemizin ve şehrinizin adını listeye yazdırıp üst sıralara taşımaya var mısınız?

Geçen yıl sivil toplum örgütü dalında Sırbistan’ın Novi Sad şehrinden
Novosadska Biciklistička Inicijativa kazanmış. Şimdi bisiklet dünyası onları tanıyor. https://winterbiketoworkday.org/winnie-award-winners/

Liderlik dalında kazanan ise Kanada’nın genç başbakanının eşi Sophie Gregoire Trudeau ile birlikte Kanada Çevre ve İklim Değişikliği bakanı Catherine McKenna olmuş. Bu iki kadın kışın bisiklet kullanırken çekilmiş fotoğraflarını sosyal medyada yayınlayarak bir çok insana ilham veriyor.

Siteyi ziyaret edin, etkinliğinizi kaydedin. Şu anda İzmir 44’üncü

(42 oldu),

(55 oldu),

(31 oldu) (08.02.2019 sabah saatleri)

36. sırada (11.02.2019)

İstanbul ise 56. sırada.

(06.02.2019’da 36. sırada.

(08.02.2019’da 39. Sırada)

38. sırada (11.02.2019)

Antalya’da ilk 100’e girmeyi başardı. 86. sırada.

Etkinlik tamamlandı ama sistem halen açık (11.02.2019) Etkinliğinizi güncelleyebilir,fotoğraf ekleyebilir, etkinlik yapıp kaydetmediyseniz kaydedebilir, aday gösterebilirsiniz. Ayrıca şehrinizde bisiklet altyapısıyla ilgili hoşunuza giden detayların fotoğrafını çekip bu linkten paylaşabilirsiniz:
https://winterbiketoworkday.org/wp-co…/uploads/Bouquet-2.png

Daha iyi olmasını istediğiniz noktalar varsa onları da bu linkten paylaşabilirsiniz:
https://winterbiketoworkday.org/beef/

Katılmak için buraya tıklayın: https://winterbiketoworkday.org   

Kazananlar Winter Cycling Federation ve uluslararası misafir jüri üyeleri tarafından Winter Cycling Congress’te açıklanacak. Kongre web sitesi: http://www.calgary.ca/Transportation/TP/Pages/Cycling/Winter-Cycling-Congress-2019/Winter-Cycling-Congress-2019.aspx

Ödül mü? Yapılan bağışlar sonunda belirlenecek.

Bu arada kampanyada kullanılan önemli bir ayrıntı dikkatimi çekti. Kayıt yapılan alanlardan birisi de Teacher Survey adını taşıyor. Bu uygulama www.bikewalkroll.org adlı site üzerinden veri topluyor. Okulunuzu bu sisteme kaydedip bir ankete katılıyorsunuz, şehrinize ek puanlar kazandırırken dünyanın çeşitli şehirlerinde okula bisikletle giden öğretmen ve öğrencileri görüp onların verilerini inceleyebiliyorsunuz.

GÜNCELLEME: 03.03.2019 Kampanyanın kazananları belli oldu: Küresel Liderlik dalında Rusya’dan Let’s Bike It! (www.letsbikeit.ru) adlı sivil toplum örgütü birinciliğe layık görüldü. Dünyanın her yerinde insanlara ve şehirlere ilham veren Moscow Winter Bike Parade adlı etkinlik örgütün bu ödülü almasını sağladı.

Etkinlik bu sene iptal edilmiş ama bu bisiklet dünyası yeniden yapılmasını gönülden diliyor.

Yılın dikkat çeken organizasyonu dalındaki ödülü ise Denver Bölgesel Hükümetler Konseyi kazanmış. Sebebini etkinlik sitesine girince anlayacaksınız. Kampanyaya katılmak için düzenlenen etkinlikler sıralamasında Denver çok yüksek bir puan( 1405) toplayarak ilk sırada yer almayı başardı. Bu başarının ardında ise konsey ekibinin büyük çabası yer alıyor. Sıralamada 2. sırayı alan Boulder (Bir başka ABD şehri) 1174 puanla oldukça iyi bir iş başarırken 3. sırada Zagrep (Hırvatistan) 520 puanla yer aldı. Bu sıralamada yüzlerce şehir olduğunu düşünürsek iki ABD şehrinin bu ilginç hamlesi rahatına düşkün Amerikan vatandaşlarının ve yerel yönetimlerinin de ulaşımda verimlilik ve sürdürülebilirlik konusunda ciddi çalışmalar yaptığının göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemizden İzmir(72 puan) 36, İstanbul (71 puan) 38, ve Antalya (25 puan) 86. sırada kendilerine yer bulmayı başardı.

Kapak fotoğrafı: Feridun Ekmekçi. Bu fotoğraf EuroVelo ulusal koordinatörü Feridun Ekmekçi tarafından Moskova’da düzenlenen Winter Bike Congress sonrası düzenlenen Moscow Winter Bike Parade etkinliğinde çekilmişti. Ne hoş bir tesadüftür ki bu etkinlik yılın sivil toplum örgütünün seçilmesini sağladı. Aşağıda bu müthiş etkinlikte Feridun hocanın çektiği güzel fotoğraflardan bir seçki bulabilirsiniz.

Moskova’nın en soğuk günlerinde etkinliğe bu kıyafetle katılan bir çılgın Rus.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s