BİSİKLETİ YAYGINLAŞTIRMA REHBERİ ÇIKIYOR.

 Dünya Sağlık Örgütü WHO üyesi 54 Avrupa ülkesinin Bisikleti Yaygınlaştırma master planı, 2030’a kadar bisiklet kullanımını ikiye katlamayı hedefliyor. Master plan tamamlandığında bu ülkelere, ulusal düzeyde bisikletin desteklenmesi konusunda ilk kez bir rehber sunmuş olacak.

Avrupa Ulaşım, Sağlık, Çevre Programı (THE PEP) Avrupa Bisiklet Politikaları Master Planına son halini vermek üzere masaya yatırmış.  Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu Avusturya ve Fransa’nın öncülüğünde bir bisiklet politikaları destek master planı çağrısı yaptı. 10 toplantı sonrasında bu master plan hazırlandı ve 22-24 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılacak olan Avrupa Ulaşım, Sağlık, Çevre Programı’nın üst düzey toplantısında son haline kavuşmak üzere bekliyor.  

 Taslak planın 2030 yılına kadar ulaşılmasını amaçladığı 5 hedef var:

 1. Bisiklet kullanımının ikiye katlanması, ve artışın her ülkede sağlanması;
 2. Birleşmiş Milletler Ekonomik Konseyi ve Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkelerde ulusal bisiklet planlarıyla desteklenen bisiklet politikaları geliştirilmesi ve uygulanması;
 3. Üye ülkelerde yıllık katedilen kilometre bazında bisikletli ölümlerinin ve ciddi yaralanmaların yarı yarıya azaltılması için güvenlik düzeyinin yükseltilmesi;
 4. Bisiklet politikalarının sağlık politikaları ile entegre edilmesi;
 5. Bisikletin şehir ve bölgesel planlamaya altyapı açısından da dahil edilmesi.

Bu hedeflere ulaşılması çok sayıda kazanımı da beraberinde getirecektir. Dünya Sağlık Örgütü’nün HEAT adı verilen ölçüm aygıtı ile yıllık 78 milyar Avro ekonomik kazanımın yanı sıra 30.000 prematüre ölüm de önlenmiş olacak.

Taslak Master Plan üye ülkelere ( ve olmayanlara)
bisiklet politikaları üretme ve uygulama konusunda kendi ulusal koşullarına bağlı olarak adapte edebilecekleri 30 öneride bulunuyor. Bu öneriler 10 genel başlık altında toplanmış. İşte 10 sihirli değnek:

 1. Bir ulusal bisiklet planı ile desteklenen ulusal bisiklet politikaları geliştirin ve uygulayın
 2. Bisikleti desteklemeye yönelik yasal düzenlemelerde iyileştirmeler yapın
 3. Kullanıcı dostu bir bisiklet alt yapısı yaratın (Benim yorumum: aaaah, ahhh!)
 4. Sürdürülebilir yatırım ve fonlama mekanizmaları temin edin
 5. Planlama sürecine bisikleti dahil edin ve ulaşım araçları arasında entegrasyonu hayata geçirin
 6. Bisikleti çeşitli teşvikler ve hareketlilik yönetim yollarıyla destekleyin
 7. Sağlığı ve güvenliği geliştirin.
 8. Etkili ve verimli gözlemleme ve planlama için güvenilir istastistik toplayın
 9. Bisiklet turizmini teşvik edin (Benim yorumum: EuroVelo ulusal koordinatörü Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği ile işbirliği yapılmalıdır)
 10. Yeni teknolojileri ve yaratıcı fikirleri kullanın.

Ekim ayı Avrupa Bisikletliler Federasyonu ve diğer bisiklet sivil toplum örgütleri için çok önemli bir ay.

Birleşmiş Milletler Ekonomik Komisyonu’na üye ülkeler arasında Türkiye var mı? Evet var. Azerbeycan, Kırgızistan, Kazakistan ve Tacikistan bile var.

Dünya Sağlık Örgütü’ne üye miyiz? Evet üyeyiz. Hatta Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği de üye. Öyleyse ülkemizde de kolları sıvama zamanı. Zaten bakanlıklar düzeyinde bir hareket başladı. İlk hedef 3000 km bisiklet yolu. Bunu yapmaya çalışırken paranın doğru kullanılması, doğru kararlar alınması çok önemli. Umarım başarılı oluruz.

Dipnot: Benim yıllar önce çevirisini yaptığım ama pek ilgi çekmeyen Bisiklet Kentleri Yaratmak adlı kitap bu master planın içeriğine dair çok benzer şeyler söylüyor zaten. İlgilenenler için işte linki: https://bisikletliyizbiz.com/category/bisiklet-kentleri-yaratmak/

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s