KENT VE SAĞLIK KONGRESİ’NDE BİSİKLET ÇOK KONUŞULDU

Sağlıklı Kentler Birliği dinamik yapısından hiç ödün vermeden çalışmaya devam ediyor. Merkezi Bursa’da bulunan birlik Dünya Sağlık Örgütü’nün üyesi. Bu sayede üye belediyelere dünyanın sağlık vizyonunu aktarma konusunda çok başarılı çalışmalar yapıyor. Söz konusu sağlık olunca bisikletin akla gelmemesi mümkün mü? Tabii ki değil. Birlik bisiklet STK’ları ile ilişkisine Bursa Bisiklet Ve Doğayı Sevenler Derneği(BUBİDOSD) ile başlamış. Zamanla bunu başka dernekler takip etmiş. 11-14 Aralık’ta yapılan Kent ve Sağlık Kongresi’ne de çok sayıda STK temsilcisi davet edilmiş. 

 Kongre’ye konuşmacı olarak katılan Ege Pedal Kulübü Derneği’nin değerli  başkanı Yusuf Hitit’in kongre izlenimlerini keyifli anlatımıyla kendisinin klavyesinden aynen aktarıyoruz. (Kendisinden izin alınmıştır.)

Geçtiğimiz hafta Bursa da 4 gün süren Uluslararası Sağlıklı Kentler kongresine Bugep’in adına katıldım. 
Türkiye’nin bir çok yerinden Belediye başkanları, yurt içinden ve dışından konusunda uzman bilim insanlarının sunumlarını dinledik.
Birinci gün yaptığım konuşmada İzmir’de bisiklet kültürünün niye bu kadar geliştiğini, İzmir’in 5000 yıllık liman kenti olması nedeni ile onlarca devlete ve yüzlerce kültüre ev sahibi olduğu için İzmir de yaşayan insanların birbirlerini anlama yetisini geliştirdiğini, bu yüzden bisiklet kültürünün Türkiye’nin diğer bölgelerine nazaran daha çabuk geliştiğini,
İzmir’de Bisiklet kültürünün 1900’lü  yıllardan itibaren topografik yapısı ve kent kültürü ile beraber daha çabuk oturduğunu, fakat otomotiv sanayiinin 80’li yıllardan itibaren süratle geliştiği ve 2000’li yıllarda artık bisikletçilerin gidecek yollarının kalmadığında İzmir’li bisikletçilerin kazanda yavaş yavaş pişirilen kurbağanın nasıl sonunda farkında olmadan öldüğü örneğini vererek İzmir’lilerin o kazanda ölmeden kendini dışarı atarak 2000’li yıllarda bisikletleriyle yollara çıkıp haklarını aradığını,
2017 yılında kurulan Bugep’in Bisiklet yolları için verdiği mücadeleyi Avrupa bisiklet yarışmasında yaptığı etkili mücadele ile İzmir’in nasıl birinci olduğunu, 
Aynı zamanda yerel yönetimleri harekete geçirmek için bir çok eyleme imza attığını, 
Bisiklet ile ulaşım için bir çok öneriyi İBB’sine sunduğunu, 
Gene Bugep’in Bisiklet dostu işletmeler projesini hayata geçirerek bir çok işletmeyi sisteme kazandırdığını, 
Ve son söz olarak Türk halkının lider eksenli hareket ettiğini, yerel yöneticilerin bisiklet kültürüne sahip çıkarak bisikletle işlerine gitmesini önererek Örnek olmalarını anlattım. 
Bu tip toplantılarda bilmediğimiz bir çok konular bilim insanları tarafından görsel çalışmalarla anlatılıyor. 
Üç gün süren oturumda 13 oturuma katılarak Kent sağlığı, ulaşımı, enerji üretimlerinin çevreye ve kent insanlarının sağlığına verdiği araştırmaları yenilebilir Enerji projelerini dinledik ve aydınlandık. Özellikle, 
Danimarka Bisiklet Federasyonu & Avrupa Bisiklet Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi
Jens Peter Hansenin
“Bisiklet Kullanımı – Toplumun İsviçre Çakısı”adlı sunumunda

“Politikacılar dan bir şey istemeyin
Onlara daha çok insanın bisiklete binmeye muhtaç olduğunu anlatın” 
Sözü çok etkileyiciydi..

Önemli olan bu ülkeyi idare edenlerin anlaması ve uygulamaya geçirmesi. 
Sonuç olarak Dünya artan nüfusun getirdiği felaketlerin farkında, fakat kitlelere bu durumu anlatmak çok kolay değil. 
Hayatımızı kolaylaştıran bir çok şey Dünyanın yaşamasını zorluyor . Neticesinde Karbon gazının salımı artıyor, çevre felaketleri ve bir çok hastalık insanların kapısını çalıyor.
Umarız çok geç olmadan Dünyayı idare eden güçler daha çok zengin olma dertlerine bir son verirler de insanlığın kurtulması için adım atarlar..

Yoksa paralarının sefasını sürecek bir Dünya onlara da kalmayacak.

Bizi bu toplantıya davet ederek faaliyetlerimizi anlatmamıza vesile olan ve çok güzel bir organizasyona imza atan Sağlıklı Kentler koordinatörü sayınMurat Ar beye çok teşekkür ediyoruz.

Yusuf Hitit’in yazısı böyle.  Kongre’de bisikletle ilgili sunum yapan diğer katılımcılar ise BİSKOOP (İzmir) başkanı Ahmet Çelikörs, Bartın Üniversitesi’nden Doç Dr Mustafa Artar, EuroVelo bisiklet turizmi projesi Türkiye ulusal koordinatörü, Enerji Verimliliği Çevre Koruma Derneği başkanı Feridun Ekmekçi ve İznik’li gezgin Sarıhan ailesi idi.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s