TRAFİK SORUNU NASIL ÇÖZÜLÜR?

Bu yazıyla Muğla örneği üzerinden bütün kentlerimize bir gönderme yapmak istiyorum.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi il merkezinde şehrin en işlek caddesinde iki taraflı parka göz yumarken geçtiğimiz günlerde bir tarafına park yasağı getirdi.

Yetkililerin gerekçesini tahmin etmek zor değil. Caddenin iki tarafına park etmiş araçlar trafik akışının yavaşlamasına, zaman zaman da durmasına neden oluyorlar. Bence iyi bir karar. Hatta caddenin diğer tarafına da park yasağı getirilmeli.

İyi ama vatandaş bundan hiç memnun değil kardeşim, olur mu öyle şey??!!!

E onlar da haklı tabii. Ne olacak o halde?

Arabayı iki sokak öteye park edince dünyanın sonunun gelmediğini keşfedecek.

Bence çözüm bir çok önlemin alınmasını gerektiriyor. Aklım erdiğince sıralamaya çalışayım:

  1. Belediye toplu taşıma hizmetini her vatandaşın kullanabileceği kadar yaygın, cazip(fiyat, konfor, hız vs) ve elverişli hale getirecek.
  2. Bisiklet yollarını da yaygın, cazip, ve elverişli hale getirecek. Buna bağlı olarak güvenli bisiklet park üniteleri, cadde üstü ücretsiz pompa gibi destekleyici unsurlarla süsleyecek.
  3. Toptancıları ve kargo dağıtım şirketlerini şehir merkezinde elektrikli kargo bisikletleriyle dağıtım yapmaya zorlayacak. Bazı Avrupa şehirleri bu tür şirketlerin araçlarından can yakıcı miktarda şehre giriş ücreti alarak kargo bisikleti kullanmaya yönelmelerini sağlamış. Sonuç, trafikte %20’lere varan bir rahatlama. Caddenin orta yerine park edip esnafa mal teslim eden araçların yok olduğunu düşünün.
  4. Okullara yürüyerek ve bisikletle erişimi yaygın, cazip ve elverişli hale getirecek. Bisikletle veya yürüyerek okula gelen öğrencilere ödül vermek yaygın bir politika. Bunun için gönüllü velilerin rehberliğinde öğrencilerin gruplar halinde okula bisikletle götürülmesi de sıkça rastlanan bir uygulama.
  5. Sağlıklı bir bisiklet paylaşım sistemi kuracak. (Ne olursunuz Muğla’daki sistemi çalıştırın artık. Sistemin kurulur kurulmaz hata vermesi ve çürümeye terk edilmesi yüreğimizi sızlatıyor.Hem paranın boşa gitmesi, hem de şehirde başlayacak bisiklet devriminin engellenmiş olması nedeniyle.Güncelleme: Bu sistem belediye tarafından tamamen sökülüp çöpe atıldı.)
  6. Bütün bunları sağladıktan sonra şehrin ana caddelerini rahatlıkla trafiğe kapatabilirsiniz. Ya da geçen hafta bir konferans vesilesiyle ziyaret ettiğim Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da olduğu gibi ana caddelere sadece toplu taşıma araçlarının girmesine izin verebilirsiniz.(Eskişehir’de de aynı uygulama var) Bu önlemler vatandaşın otomobillerinden yavaş yavaş vazgeçmelerine zemin hazırlayacaktır. Bu noktada aşılması gereken en büyük engellerden birisi de insanımızın beyninde ördükleri duvarları yıkmak olacaktır. Bunun için vatandaşa yoğun bilgilendirme yapılmalı, özellikle esnafa yayalaştırlmış kent merkezinin kendileri için ne kadar olumlu sonuçlar getireceği anlatılmalı. Yerel yönetimler biraz cesur ve kararlı davranarak bu uygulamaların şehri daha yaşanabilir hale getireceğini göstermelidir. Muğla merkez (Menteşe diyesim gelmiyor nedense) gibi küçük ölçekli şehirlerde bunu başarmak büyük şehirlere kıyasla çok daha kolay olacaktır. Belediyenin bu tek taraflı park yasağı hamlesini doğru buluyorum, ama eksik olduğu için eleştiriyorum. Vatandaşa da bir çağrı yapıyorum: Şehir içinde 6-7 km’ye kadar hatta 10 km’ye kadar olan mesafelerde bisiklet kullanabilirsiniz. Lütfen deneyin. Bunun hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Hem unutmayın; otomobiliniz petrol yakarken, bisikletiniz, vücudunuzdaki yağları yakar. Eğer bu araba sevdasından vazgeçmezsek şehirlerimiz yaşanmaz hale gelecek. Keşke yaşadığımız tehlikeyi haber veren bir alarm olsaydı. İnanın çok acı öten bir alarm olurdu. Son olarak: Bazı vatandaşlar ısrarla şehir içindeki otopark kapasitesinin arttırılması gerektiğini savunuyorlar. Evet ihtiyaç var, ama uzun vadede bu sadece trafik canavarını beslemeye yarayacaktır. Sürdürülebilir çözüm, özel araç sayısının azaltılmasıdır.
  7. Bir ekleme daha: Apartmanların büyük çoğunluğunda neden otopark yok düşündünüz mü? Cevabı basit: Otopark yaparsan arsa ve bina maliyeti çok yükseliyor. O nedenle belediye vatandaştan otopark ücreti alıyor ve aracını park edebileceği bir yer gösteriyor. Ama otomobiller sokaklara sığmaz durumda.
  8. Bu konuda Emniyet Genel Müdürlüğü de bir öneriler raporu hazırlamış. İşte EGM’nin önerileri:

Kent merkezlerinde taşımacılık faaliyetinde bulunan araçların güzergah ve seyahat saatlerine sınırlama getirilmesi istenilen raporda, trafik yoğunluğu için de bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması önerildi. TBMM Trafik Sorunlarının Araştırılması Alt Komisyonu’na sunulan Emniyet’in raporunda, nüfus artışıyla birlikte gelen hızlı şehirleşme ile taşıt ve sürücü sayısındaki artışların trafik sorununu tetiklediği belirtildi. Türkiye’de cazibe alanları, kamu kurum ve kuruluşları, hastane, ticari alanlar gibi yerlerin şehir merkezlerinin 5-10 kilometrelik alanı içerisinde yayıldığı, bu yerlere eş zamanlı ve bireysel olarak araçlarla gidilmesi, toplu taşıma araçlarının yetersiz olması gibi nedenlerle cadde ve sokak üzerinde park edilmiş araçların karayolunun kapasitesini düşürdüğü vurgulanan raporda, ölümlü kazaların kaçınılmaz hale geldiğini belirtildi.

Raporda sorun ve çözüm önerileri:


TOPLU TAŞIM: Kent merkezlerinde bulunan ana arterlerde çok sayıda toplu taşıma aracının durak ve gözargahının bulunması nedeniyle trafik akımının yavaşladığı görülmekte. Trafik yoğunluğunun fazla olduğu zaman dilimlerinde toplu taşıt araçlarının belirlenen güzergahlara girmemesi, metro, tramvay gibi alternatif araçlarla ücretsiz aktarak yapılarak, alternatif farklı tali yollardan ulaşım sağlanmalı.

ENGELLİ TEDBİRİ: Engellilerin ulaşımının doğru etüd edilerek kalıcı ve sürdürülebilir mekansal tasarım ve planlama yapılmalı. Açık ve kapalı otoparklarda engelliler için ayrılmış özel yerlerin erişim ve yararlanmalarının elektronik kilit, bariyer gibi kontrollü şekilde kullanılmasına yönelik tedbir alınmalı.

YAYA KALDIRIMI: Yayalar için yatay ve düşey işaretlemeler ile alt ve üst geçitler yeterli değil. Geçit bulunan yerleri yayaların kullanma alışkanlıkları yok. Rastgele yerlerden kontrollü olmadan karşı karşıya geçiş yaparken, sürücüler de yayalara tolerans göstermiyor. Etkin önlem ve denetim alınmalı.

BİSİKLET YOLU: Bisiklet yollarının diğer taşıt yollarından ayrı olması gerekiyor. Ülkemizde bisiklet kullanımı yaygınlaştırılarak trafik sorunlarının önüne geçilmesi, sağlıklı yaşam gibi konularda çalışmalar başlatılmalı.

YAYALAŞTIRMA: Trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokakların, araç trafiğine tamanen ya da belirli saatlerde kapıtılarak kısıtlama getirilmeli veya toplu taşım araçlarının tercih edilmesine yönelik güzergah ve kısıtlamalar getirilerek kent merkezlerinin yayalaşacağı düşünülmekte.

OKUL VE PERSONEL SERVİSİ: İşyeri ve okulların genellikle bu bölgelerde olması nedeniyle, okul ve iş çıkışlarında çok sayıda servis aracının birlikte bulunması kurumların yeterli park alanının bulunmaması, giriş ve çıkış saatlerinde yaya ve araç yoğunluğu yaşanmakta ve trafik akışı etkilenmekte. Bu nedenle okul ve resmi kurumlar başta olmak üzere servis araçları giriş ve çıkış saatlerinin 15 dakika aralıklarla yeniden düzenlenmesi ve araçların diğer sokak ve caddelerde bekleme yapılması sağlanmalı.

ARAÇLARA KISITLAMA: Kent merkezlerde yük taşımacılığı ve diğer alanlarda taşımacılık faaliyetinde bulunan araçların trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokaklardan geçişi trafik güveliğini olumsuz etkilemekte ve tarafık akışını yavaşlatmakta. Bu tür araçlar sıkı denetlenmeli, izin belgesinin yanısıra; gün, güzergah ve saat gibi kısıtlamalar getirilmeli.

YOL ÇALIŞMALARI: Gerekli izin ve tedbirlerin alınarak kamuoyunu bilgilendirici haberler yapıldıktan sonra, trafiğin yoğun olmadığı gün ve saatlerde yeterli personel ve ekipmanla mümkün olan en kısa sürede alt yapı çalışmaları gerçekleştirilmeli.

TRAFİK İŞARETLEMELERİ: Trafik güvenliğini sağlamaya yönelik; hız kesici kasis ve sinyalizasyon sistemleri yaygınlaştırılmalı, işaretlerin görünürlüğünü engelleyen ağaç, bina gibi engeller kaldırılmalı.

‘Katlı otopark tercih edilmeli’

PARK-OTOPARKLAR: Yanlış park ve duruklamalar, karayolu üzerinde alan daralmasına akan trafiği engellemekte, görüş açısı daraldığı için trafik kaza riski artmaktadır. Aksayan trafik nedeniyle duruş kalkışlar artmakta, bu durum görüntü, gürültü, çevre ve hava kirliliğini artırdığı gibi akaryakıtın verimsiz kullanımına ve ekonomik kayıplara da sebebiyet vermekte. Gün boyu park edilen araçlar nedeniyle ticari hayat olumsuz etkilenmekte, polis için zaman ve hizmet kaybına neden olmakta. İhtiyaç duyulan bölgelere planlama yapılarak otoparkların uzaklığı, yeri ve konumu cazip hale getirilmeli. Açık alan yerine kapasitesi yüksek çok katlı otoparaklar tercih edilmeli.

‘Semt pazarları taşınmalı’

Pazar yerleri: Trafiğin yoğun olduğu ana arterler üzerinde bulunan pazar yerleri, galeri gibi ticari faaliyetler nedeniyle yol kenarı ve yaya kaldırım işgalleri sonucu karayolunun kapasitesinin düştüğü ve trafik akışının yavaşladığı görülmekte. Söz konusu faaliyetler başka alanlara kaydırılmalı ya da hafta sonu gerçekleştirilmeli.

EGM raporu için kaynak: yeniakit.com.tr

Şehrinizi sevin, ona sahip çıkın.

#otoparksorunu

#trafiksorunu

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s