BİSİKLET YOLU YAPMA ZORUNLULUĞU GELİYOR. PEKİ BELEDİYELER NE YAPMALI?

Malum, artık şehir içinde bisiklet yolu yapmak zorunlu hale geliyor. Belediyelerimiz bu konuda hızlı adımlar atmak zorunda kalacak. Bu durum ne yazık ki yıllardır yaşamakta olduğumuz sorunu fazlasıyla yine önümüze koyacak: İşlevsiz bisiklet yolları. Peki bu hataya düşmemek için ne yapmalı belediyeler?

Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için farklı yollar takip edebilir. Örneğin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın teknik şartnamesini önünüze koyar, planlamanızı yaparsınız. Bununla yetinmeyip bisiklet kullanan yerel halkın sesini dinlersiniz.

Kendiniz ve ekibiniz sürekli bisiklet binerek gereksinimleri tespit edebilir, planlamanıza bir perspektif katarsınız.  

Çeşitli yayınları okuyabilirsiniz. Bunlardan birisi benim Türkçe’ye çevirdiğim ve bu sitede erişime açık olan ‘Bisiklet Kentleri Yaratmak’ olabilir.

BYPAD adlı bisiklet politikaları oluşturma ve denetleme sisteminden destek alabilirsiniz. http://www.bypad.org Avrupa’da 300’e yakın şehir bu sistemden yararlanmaktadır.

Danimarka veya Hollanda gibi bu konuda deneyim sahibi ülkelere inceleme gezileri yapabilirsiniz. Bu geziler için yetkililere bir önerimiz var:

Yıllarını bu alanda çalışmalara adamış iki uzman Jens Eric Larsen ve Thomas Krag’ın 29-30 Nisan’da düzenleyeceği inceleme gezisine katılabilirsiniz. Bisiklet yolları ve motorlu taşıt yollarının, yaya yollarının nasıl uyumlu ve akıcı bir şekilde çalıştığını, bunu sağlamak için nelerin önemli olduğunu bu gezide yerinde görebilirsiniz. İlgilenen yetkililer bana ulaşırlarsa iletişim adreslerini vermekten memnuniyet duyarım. (adnancangir@gmail.com)

 Photo credit: AdnanÇangır

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s