EUROVELO İZMİR 2018

İzmir’de bu sene 12. kez düzenlenen turizm fuarı İzmir’in görkemli fuar ve kongre merkezi Fuarİzmir’de belediyenin şirketi İzmir Fuar Hizmetleri ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde gerçekleştirildi. Ülkemiz ekonomisi için en önemli sektörlerden, belki de en önemlisi olan turizmin dünyaya pazarlanması konusunda çok önemli bir yeri olan fuara yine çok sayıda ülke katıldı. Kültür ve Turizm bakanının katılması da ayrıca önemli bir ayrıntı.

Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği olarak biz de Ulusal EuroVelo koordinatörü sıfatıyla fuardaydık. İzmir BŞB Ulaşım Dairesi Bisiklet Şefliği ile birlikte EuroVelo konferans ve atölye çalışmasını yaptık. İzmir BŞB genel sekreteri Buğra Gökçe’nin programın açılış konuşmasını yapması, Ulaşım Dairesi başkanı Mert Yaygel’in iki gün boyunca sürekli olarak programda bulunması ve konuklarla yakından ilgilenmesi bu işi ne kadar önemsediklerinin göstergesiydi. 

Avrupa Bisikletliler Federasyonu başkan yardımcısı William Nederpelt (Aynı zamanda Hollanda bisikletliler birliği Fietsersbond’un Drechtsteden bölge yönetiminde görev almakta) ve EuroVelo fikrini ilk ortaya atan ve hayata geçirilmesini sağlayan Danimarka’lı Jens Erik Larsen davetimizi kabul ederek deneyimlerini ve görüşlerini bizlerle paylaştı. Sayın Larsen aynı zamanda EuroVelo komisyonunda yer aldığından bu iki konuk bizim için çok önemliydi. İzmir BŞB’nin misafirlerimize kusursuz bir ev sahipliği yaptığını söyleyebilirim. Diğer iki misafirimiz ise Atina’dan EuroVelo Yunanistan Ulusal Koordinatörü Spiros Papageorgios ve Limburg, Belçika’dan Ward Seggers idi. Sayın Seggers Limburg bölgesi Turizm Danışma Merkezi’nde pazarlama biriminde görev yapıyor.

Limburg bölgesinden kısaca bahsedeyim.Geçmişte bir sanayi ve madencilik merkezi olan bu bölge her iki sektörün de neredeyse tamamen yok olmasıyla ortaya çıkan ekonomik krizle başa çıkmanın yollarını ararken bisiklet turizmindeki müthiş potansiyeli görüp bu alanda yatırımlar yapmaya başlıyorlar. Adını ilk kez 2011’de Muğla’nın bisiklet potansiyelinin tanıtımı göreviyle katıldığım Amsterdam Bisiklet ve Yürüyüş Fuarı’nda duyduğum, tanıtım görsellerine bakıp iç geçirdiğim bu bölgede 2015 ve 2018’de NowWeBike projemiz kapsamında pedal çevirme olanağı buldum. Bu bölge, tıpkı İzmir BŞB’nin şu andaki düşüncesiyle yıllar önce ektiğini artık biçmeye başlamış. Onlar belki Avrupa’nın göbeğinde oldukları için daha avantajlılar ama biz de çok uzağında değiliz. Zaten halihazırda yıllık bazda binlerce uzun yol turcusu ülkemizde seyahat ediyor, vizyonu iyi bazı şirketler (yerli-yabancı) bisiklet tur paketleri satıyor. Böyle bir vizyonu olmayan oteller bile müşteri taleplerini gördükçe otelin önüne ücretsiz kullanım olanağı olan birkaç bisiklet koyuyor. Bu arada geçen sene kongre için gittiğimiz Kapadokya’daki 5 yıldızlı bir otelin önündeki bisikletlerde yıldız falan yoktu. Çok kötüydüler. Konferansta konuk konuşmacı olarak söz alan Çeşme belediye başkanı Muhittin Dalgıç’ın bisiklet turizmi ve şehir içi bisiklet kullanımı fikrini 8-10 yıl önce bir Yunan adasına gidince fark ettiğini itiraf etmesi çok çarpıcıydı. Aradan geçen süreçte bisiklet alt yapısı adına Çeşme’de çok şey yapılmasa da belediye ilçede 3 yıldır yapılan ve büyük ilgi uyandıran Gran Fondo yarışlarına destek veriyor. İzmirİn EuroVelo rotasında feribot bağlantısı nedeniyle önemli bir yerde olan Çeşme’de yakında şehir içi bisiklet yollarını da görmeye başlayacağımızı düşünüyorum. Zaten BŞB Bisiklet Şefliği İzmir il geneli için bisiklet master planını tamamlamak üzere.

Limburg’a dönecek olursak, adamlar bu işe yatırım yapıyorlar. Bu çok çok önemli bence. Ülkemizde bir ilki gerçekleştirmek üzere kolları sıvayan İzmir BŞB’nin de bunu farkettiğini görüyorum. Önümüzdeki süreçte yapılacak yatırımların çok uzun olmayan bir süreçte karşılığını bulacağından eminim. Yani denklem çok basit. Güvenli bisiklet yolları ve diğer temel bileşenleri sunarsanız bisiklet kullanıcısı artar. Şehir içi, şehirler arası fark etmez. Şunu da vurgulamak isterim ki bu proje hayata geçirildiğinde kazanç sağlayacak olanlar yerel küçük işletmeler olacak. Sadece kamp yerleri, oteller değil, Örlemiş köyündeki kahveci de, yol kenarında meyve satan çiftçi de, köyün bakkalı da kazanacak.

Limburg il sınırları içindeki Genk şehrinde yapılan ve Time dergisinini Dünya’nın En harika Yerleri 2018 ödülünü kazanan bu yol, o bölgede yapılan yatırımlara bir örnek. Suyun içine inşa edilen bir bisiklet yolu. Bu tür bir yatırımın ne kadar ilgi çekebileceğini tahmin etmek zor olmasa gerek. (Fotoğraf: Woud Baert)

 

EuroVelo sürecinde bir önemli konu da bisiklet dostu hizmetler sertifikasyon sistemi. Bu sisteme üye olmak isteyen iş yerleri ve işletmeler için zorunlu ve isteğe bağlı kriterleri taslak olarak hazırladık. Ulusal koordinatör ENVERÇEVKO olarak bu sistemin yürütülmesini sağlayacağız. İzmir il genelinde bu sisteme dahil olmak isteyen işletmeler derneğe başvuru yapabilirler. (fekmekci1@hotmail.com , adnancangir@gmail.com) 

Ülke genelinde bisiklet dostu hizmetler sistemini tek bir çatı altında birleştirmenin bir takım avantajları olacaktır. Dolayısıyla İzmir sınırları dışında olan işletmelerin de bu sisteme dahil olmalarının uygun olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla başvuruları ülke genelinden kabul edebiliriz.

 

İzmir’den çok sayıda bisiklet topluluğu ve dernek temsilcisi çalıştaya katıldı. Gaziemir Aktif Pedal’dan Salih Akbaba ile yüz yüze tanışma olanağı bulduk. Dikili’den bisiklet gönüllüsü Ozan Yılmaz, dünya gezgini Fatih Aksoy, Her an her yerde karşınıza çıkabilecek gezgin sevgili Ozan Özdaş, Bisikletli Ulaşımı Geliştirme Platformu’ndan Tuğba Sarı ve Ahmet Çelikörs, Perşembe Akşamı Bisikletçileri’nden Muhlis Dilmaç ve Caner Çetinkaya, Efes’ten Onur Pınar, Çarşamba Akşamı Bisikletçileri ve Karbip’i temsil eden bisiklet gönüllüleri. İzmir Bisiklet Kooperatifi de çalışmalara ilgi gösteren STK’lar arasındaydı. Çeşme Belediyesi ‘nin yanı sıra konuyu başından beri yakından takip eden Karşıyaka Belediyesi de oradaydı. Ayrıca Kayseri Bisiklet Derneği ve Kayseri BŞB, Zafer Kalkınma Ajansı(Afyon, Kütahya, Uşak) da çalıştaya İzmir dışından katılan kurumlar arasındaydı.

ECF başkan yardımcısı William Nederpelt ve EuroVelo’nun babası Jens Eric Larsen ile EuroVelo güzergahımızdaki Selçuk-Zeytinköy arasında pedal çevirdik.Montajı yapılan yön levhalarını inceledik. (Photo credit: Spiros Papageorgios)
Selçuk’taki mandalina bahçeleri Belçika’da hem de Limburg Turism Danışma yetkilisi Ward Seggers tarafından tanıtıldı bile.
İzmir BŞB Ulaşım Dairesi Bisiklet Şefliği sorumlusu Özlem Erten, Jens Eric Larsen ile. Erten ve ekibi Aslıhan Tekin, Burak Tümer projenin asıl kahramanları.Sorumlulukları sadece EuroVelo projesi değil ve sadece 3 kişiler. Zaman zaman eleştiriye maruz kalıyorlar, ama bence onlar desteği hak ediyorlar. Yapıcı eleştiri elbette onlara destek anlamına da gelecektir. 
Misafirlerle akşam yemeği. CAT Spor Kulübü’nden Aysel Ataş çalışmalarımızı yakından takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s