BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

 Günlük ulaşımda otomobil yerine bisiklet kullanmak karbondioksit salınımında günlük 5 kg azalma, 15 dolar tasarruf, 360 kalori yakmak anlamına gelir.

Trafikteki zehirli gazların Avrupa Birliği sağlık harcamalarına getirdiği yük 2016 yılında 45 milyar Euro olmuştur.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’ta günlük bisiklet kullanımı kişi başı 3 km. Günlük toplam mesafe dünyanın etrafını 35 kez dolaşacak uzunlukta.

Bir otomobilin işgal ettiği alana 15 bisiklet park edilebilir.

En uzun bisiklet 35 kişilikti ve uzunluğu 20 mt’den fazlaydı.

Dünyada yılda yaklaşık 100 milyon bisiklet üretilmektedir.

Dünyada otomobillerin iki katı sayıda bisiklet bulunmaktadır.

Ticari olarak satışı yapılan ilk bisiklet 80 kiloydu ve adı Boneshaker idi.

Bisikletle işe gidenlerin trafikteki diğer araç kullanıcıları ile iyi sosyal etkileşim gösteriyor, bu da zihinsel sağlığı ve genel sağlığı iyileştirirken stresi azaltıyor.


Bisiklet kullananların %59’u bisiklet kullanmanın mutlulukla ilşikili olduğunu, %2’si ise bisiklet kullanmayı sevmediklerini söylüyor. (Kaynak: Dutch Cycling Embassy)


Yürürken harcadığınız enerjiyi bisiklette harcarsanız 3 kat daha hızlı gidebilirsiniz.

Bir bisiklet saatte 8 mil ve üzeri hızlarda giderse sürücüsü olmasa bile devrilmez.

Teker çapı 3.3 mt olan ve kullanılabilen bisiklet Alman Didi Senft tarafından yapılmıştır.

Kanada’nın Rocky Mountains bölgesinde bulunan Banff şehrinde çivili lastik takılan her bisiklet için 50 dolar destek veriliyor.(Kasım 2018 haberi)

Eski Kaliforniya valisi Arnold Schwarzenegger alışveriş ve şehir içi ulaşım için bisiklet kullandığını; bunun iyi bir egzersiz olduğunu ve şehri farklı gözle görmesini sağladığını söylüyor.

Transport for London tarafından yapılan bir araştırmaya göre yürüyenler, bisiklet veya toplu taşımayı kullananlar, yerel işletmelerde motorlu taşıt kullananlardan %40 daha fazla alışveriş yapıyor.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da her pazar 120 km uzunluğunda yol sabah 7 ile öğleden sonra 2 arası trafiğe trafiğe kapatılıyor ve 2 milyon bisikletli tarafından kullanılıyor. (19.12.2020 tarihinde, o tarihte Bogota’da bulunan Gürkan Genç’ten aldığımız bilgiye göre 2 hafta önce bu etkinliğe 2 milyon kişi katılmış) Bunun adı Ciclovia. Sizin şehrinizde de Ciclovia yapılıyor mu?

Bir bisiklet km başına 68Eurocent tasarruf sağlarken bir otobüs 29, bir otomobil ise 35 cent gider anlamına geliyor.

Bir bisiklet için yılda 300 Euro, bir otomobil için ise 8500 Euro harcıyoruz.

2018 yılında Almanya’da %36 artış gösteren elektrikli bisiklet satışı 1 milyon adet olarak gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bisiklet kiralama sistemi Bisim’de 72 adet tandem bisiklet var. Görme engelliler bu bisikletleri engelsiz bir pilot ile birlikte kullanabiliyor. Bu deneyimi yaşamak için başka şehirlerden özel olarak gelen görme engelliler var.

Hollanda’nın UCI’dan Bisiklet Bölgesi sertifikası almış olan (Bu sertifikayı almak hiç de kolay değil) Drenthe’de çöp dağlarının üzerine bir bisiklet pisti yapıldı ve Şubat 2018’de hizmete açıldı. ColDuVam adındaki bu pist tırmanışa uygun yapısıyla ön plana çıkıyor. Malum, Hollanda’da dağ bayır bulmak pek kolay değil. Bir benzerini 2018 Eylül ayında NowWeBike projemizin güzergahı üzerinde bulunan Hollanda’nın güneyindeki Sittard şehrinde görmüş, o pistte Avrupa Genç Kadınlar şampiyonasının bir ayağını izlemiştik. Dünyadaki en iyi ikinci pist olduğunu söylemişti yetkililer bize. Bir spor kampüsü olarak inşa edilen bu tesisler hayranlık uyandıracak cinstendi.

#bunlarıbiliyormuydunuz

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s