FRANSIZ KONUKLARIMIZ

Fransa’dan yola çıkıp yaklaşık 5000 km pedal çeviren 1 yıllık evli çift Maxime ve Amelie derneğimizin Gülağzı köyünde bisikletli konuk evinde 2 gece misafir olduktan ve bu sabah muhtarın kahvaltı davetine icabet ettikten sonra Ortaca’ya gitmek üzere yola çıktılar. Ben bu satırları yazarken Hürpedal Bisiklet Ve Doğa Sporları Derneği’nin yerinde duramayan başarılı başkanı Sevgi ile buluşmuşlardı çoktan.

Amelie’nin Avustralya’da yaşayan erkek kardeşini ziyarete gitme fikri bir bisiklet serüvenine dönüşmüş. Daha önce uzun yol bisiklet deneyimi olmayan çift bir turcunun kitabını okuyup hazırlanmışlar bu yolculuğa. Yolculuğun ilk bölümü Antalya’da bitiyor. Oradan Tel Aviv’e uçuyorlar. Noel’i İsrail’de kutladıktan sonra Çin’e uçup oradan bisikletle Avustralya’ya ulaşmayı planlıyorlar. Maxime elektronik mühendisi. Yola çıkmadan önce otomobil direksiyon destek sistemleri üreten bir Japon firmasında çalışıyormuş. Amelie ise işletme okumuş. Bir e-ticaret şirketinde çalışırken bu kararı verip işten ayrılmış. Yaklaşık 9 ay sonra ülkelerine döndüklerinde iş bulana kadar devletten işsizlik maaşı alacaklar. İş bulamama kaygıları yok.

Türkiye’de en çok misafirperverlikten etkilenmişler. Amelie, ‘ülkemize dönünce biz de sizin gibi yapacağız’ diyor. Warmshowers sayesinde İzmir’de, Selçuk’ta, Denizli’de gönüllü ev sahipleri bulmuşlar. Biz de ENVERÇEVKO olarak bisikletli konuk evinde misafir ettik, üniversitede öğrencilerimizle buluşturduk, birlikte yemek yedik.

Konuk evinin bitişiğindeki kahvedeki abilerle okey masasında görünce şaşkınlığımı gizleyemedim. Dil olmadan bizimkiler okey oynamayı öğretmişlerdi. İnanamadım.

Bu çiftin belki de tek yakındığı şey yabancı dil bilen insanların azlığıydı. Gençlere bol bol İngilizce film izlemelerini ve başka ülkelere seyahat etmelerini tavsiye ettiler.

Kamyoncularımızın Romanya ve Bulgaristan’dakilerden daha anlayışlı olduğunu söylediler. Onlara öğrencilerime bazı kelime ve cümlelerin Türkçe’sini sormalarını istediğimde ‘There are a lot of camion on the road ‘ cümlesinin Türkçe’sini istediler.

Maxime ve Amelie yolculuklarını Fransızca olarak bu blog’ta paylaşıyorlar:

https://www.polarsteps.com/cyclocroizade/913330-lyon-eurovelo-6-jerusalem

Bisiklet hep güzelliklere vesile olsun.

Rüzgarınız arkadan essin.

z

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s